Data modyfikacji:

Jaki monitor do pracy wybrać? 

W ciągu całego tygodnia spora część z nas spędza przed ekranami komputerów w sumie nawet kilkadziesiąt godzin. Aby czas ten był w pełni produktywny i udany, powinniśmy korzystać z ergonomicznego i dobrze dobranego sprzętu. Radzimy, jaki monitor do pracy wybrać. 

monitor do pracy

Monitor do pracy biurowej – na co zwracamy uwagę?

Zakup monitora do pracy biurowej powinien być poprzedzony dobrym rozpoznaniem się w ofercie wiodących producentów sprzętu. Porównując ze sobą poszczególne urządzenia, tylko w taki sposób wybierzemy najbardziej optymalny model, który pomoże nam skutecznie i szybko wykonywać swoje obowiązki. Parametry ekranu w dużej mierze zależą bowiem od charakteru pracy. Nieco inne potrzeby ma księgowy, a inne grafik komputerowy. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym cechom monitorów do pracy. Jaki monitor do laptopa czy komputera wybrać.

Przekątna monitora do pracy 

W biurach na całym świecie dominują małe monitory o przekątnych około 21-24 cale. Nie zajmują wiele miejsca na biurku, równocześnie pozwalając na komfortową pracę z najpopularniejszymi programami, w tym surfowanie w sieci. Monitory o wielkości wynoszącej 27 cali lub więcej zazwyczaj trafiają w ręce osób na bardziej specjalistycznych stanowiskach. Mowa tu między innymi o projektantach graficznych, inżynierach lub fotografach. Taki model sprawdzi się również, gdy szukamy monitor dla programisty.

Proporcje monitora do pracy 

Zdecydowana większość monitorów do pracy oferuje ekrany w standardowych panoramicznych proporcjach ekranu 16:9. W sklepach znajdziemy jednak także szersze modele 21:9 lub 32:9, które mogą okazać się niezwykle przydatne zwłaszcza w pracy z dużymi arkuszami kalkulacyjnymi oraz wykresami. Szeroki ekran teoretycznie może też zastąpić dwa osobne monitory, które są niezbędne na wielu stanowiskach. 

Matryca ekranu monitora do pracy 

Pod pojęciem „matryca” kryje się nic innego jak technologia budowy wyświetlacza monitora. Ma ona bezpośredni wpływa na kontrast, maksymalną jasność, odwzorowanie kolorów, ale także szybkość reakcji ekranu. Może również determinować również jego maksymalne kąty widzenia,  

W tej chwili na rynku spotkamy się z trzema rodzajami matryc monitorowych – TN, IPS i VA. 

Matryce TN to najstarsza technologii budowy ciekłokrystalicznych wyświetlaczy LCD. Zbudowane na jej podstawie ekrany charakteryzują się niskim kosztem produkcji oraz wysoką niezawodnością. Zawodzą jednak, jeżeli mowa o realistycznym odwzorowaniu barw, głębokich czerniach, a także dużym kontraście obrazu. Ze względu na niską cenę oraz szerokie zastosowanie w segmencie monitorów o małych przekątnych ekranu, które dominują w biurach na całym świecie, monitory TN są idealne do wszelkiej pracy biurowej. Odradza się jednak korzystanie z nich podczas edycji filmów lub grafiki. 

Matryce IPS odznaczają się niezwykle naturalnym odwzorowaniem barw oraz dobrymi kątami widzenia. Wyposażone w nie monitory kosztują znacznie więcej niż przeciętne modele TN, ale są niezastąpione w pracy wszystkich osób zajmujących się grafiką, wideo lub projektowaniem. 

Matryce VA dominują w segmencie monitorów gamingowych, jeżeli poszukujemy modelu stricte do pracy biurowej, nie powinny nas zawieść, oczywiście tylko wówczas, gdy jesteśmy skłonni dopłacić nieco więcej do sprzętu.

Obsługiwana rozdzielczość ekranu monitora do pracy 

Monitorowi do pracy w zupełności wystarczy obsługa rozdzielczości 1080p (1920 na 1080 pikseli), nadaje się ona idealnie do pracy z tekstem, arkuszami kalkulacyjnymi oraz obsługi stron internetowych i programów biurowych. Ekrany z wyższą rozdzielczością, taką jak 1440p (2560 na 1440 pikseli) lub 4K (3840 na 2160 pikseli), oferują jednak szersze i wyższe pole robocze, pozwalające otworzyć więcej okien i edytować np. większe pliki graficzne. Sprawdzają się one jednak najlepiej na monitorach powyżej 27 cali. 

Ergonomia monitora do pracy 

Niezwykle ważna cecha ułatwiająca korzystanie z monitora w pracy i pozwalająca na dopasowanie jego ustawienia do indywidualnych potrzeb. Chodzi tu oczywiście o regulację wysokości, która jest niezwykle ważna zwłaszcza w przypadku mniejszych i niższych ekranów. Niestety wiele modeli nie posiada tej opcji, warto więc mieć to na uwadze podczas zakupów.  

Dobry monitor do pracy powinien pozwalać także na jego ograniczony obrót wokół własnej, dzięki czemu np. odwrócimy wyświetlacz od padających nie niego wprost promieni słonecznych. Istotna jest też możliwość regulacji kąta pochylenia. 

W niektórych modelach skorzystamy z tzw. funkcji pivot. Dzięki niej obrócimy ekran o 90 stopni i skorzystamy z niego w pozycji pionowej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób pracujących z plikami tekstowymi lub grafiką.  

Całkiem przydatny może okazać się wbudowany hub USB. Dzięki temu rozwiązaniu podłączymy do komputera urządzenia USB za pośrednictwem portu wbudowanego w monitor. Jest to też szybki sposób na podładowanie telefonu bez potrzeby poszukiwania ładowarki lub gniazdka elektrycznego. 

Dobra ergonomia to też łatwy dostęp do kabli połączeniowych, który da o sobie znać w razie nagłej potrzeby przeniesienia sprzętu. Przyjrzyjmy się też podstawce sprzętu, dobrze zaprojektowana nóżka nie może zajmować zbyt wiele przestrzeni biurkowej.