Data modyfikacji:

Jaka jest prawidłowa temperatura karty graficznej?

Karty graficzne są tradycyjnie najdroższym elementem zestawu komputerowego, co wynika wprost z ich niezwykle kompleksowej budowy oraz ogromnej mocy obliczeniowej, pozwalającej na renderowanie w czasie rzeczywistym fotorealistycznej grafiki 3D. W trakcie pracy sprzęt pobiera znaczną część mocy zużywanej przez PC, co wpływa oczywiście także na ilość generowanego przez niego ciepła. W artykule radzimy, kiedy powinniśmy zacząć się martwić potencjalnie przegrzewającym się GPU.
Jaka jest prawidłowa temperatura karty graficznej?
Nowoczesne GPU wymagają obecnie niezwykle mocnych zasilaczy. Zgodnie z prawami fizyki energia elektryczna zużywana przez układ jest po części zamieniana w ciepło podwyższające temperaturę karty graficznej. Musi ono zostać skutecznie i szybko wypromieniowane, w przeciwnym wypadku komponenty sprzętu narażone są na uszkodzenia, co może doprowadzić do ich bezpowrotnego uszkodzenia, a tym samym straty urządzenia o wartości kilku tysięcy złotych.
Producenci radzą sobie z regulacją temperatury na wiele sposobów. Poza zmianami w architekturze układów scalonych oraz ułożeniu poszczególnych komponentów na płycie urządzenia, podstawową metodą na ochłodzenie karty jest zamontowanie w niej wydajnych systemów chłodzenia. Najczęściej są one oparte o wysokiej klasy radiatory przechwytujące ciepło, które następnie usuwają specjalne wentylatory.
Zobacz, jaka karta graficzna do 600 złotych będzie dobrym wyborem

Jaka powinna być temperatura karty graficznej?

Jeżeli interesujemy się tematem układów chłodzenia w pecetach, z pewnością zauważmy, że producenci akcesoriów, takich jak bloki wodne, radiatory czy wentylatory, skupiają się przede wszystkim na oferowaniu rozwiązań przeznaczonych do obniżania ciepła wydzielanego przez procesor. Przyglądając się ofercie sklepów i dyskusjom w sieci, możemy odnieść wrażenie, że wysoka temperatura GPU nie ma specjalnego znaczenia. Rzeczywistość jest jednak nieco inna.
Karty graficzne sprzedawane są z gotowymi i kompletnie zintegrowanym systemami chłodzenia, które zostały przystosowana do zachowania optymalnej temperatury GPU nawet przy największym obciążeniu. Co więcej, GPU są wyposażone w czujniki stale monitorujące ciepło, które automatycznie zwiększają lub zmniejszają obroty wentylatorów, a w awaryjnych sytuacjach mogą wyłączyć urządzenie. Maksymalna bezpieczna temperatura układu zależy zazwyczaj od jego serii oraz modelu i jest umieszczona w ich specyfikacji technicznej.
Ogólnie specjaliści przyjmują, że karty graficzne firmy Nvidia pracują bez większych przeszkód, osiągając około 85–93 stopni Celsjusza. W przypadku nowych kart AMD bez uszczerbku będą one działać w maksymalnie 110 stopniach Celsjusza. Warto pamiętać, że są to wartość krańcowe, tak więc długotrwała praca w takich warunkach będzie obniżała żywotność urządzenia.

Jak zmniejszyć temperaturę karty graficznej?

Poza obciążeniem wynikającym z wykonywania niezwykle wymagających zadań, na temperaturę GPU wpływa przede wszystkim przepływ powietrza w obudowie PC oraz jej chłodzenie. Pokaźnych rozmiarów model zamontowany w bardzo ciasnej skrzynce będzie błyskawicznie się nagrzewać. Dlatego też należy wybierać dobrze wentylowane obudowy z co najmniej kilkoma wiatrakami. Nie bez znaczenia jest także regularne czyszczenie wnętrza komputera. Kurz jest wrogiem nawet najlepszych systemów coolingu. Chłodzenie laptopa czy komputera ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej pracy urządzeń.
Zdjęcie: Ha4ipuri / Envato Elements