Data publikacji:

Telefon jako tablet graficzny

Tablet to urządzenie, które weszło na rynek stosunkowo niedawno, ale już zdążyło podbić serca tysięcy użytkowników. Do niedawna tablet kojarzony był wyłącznie z pracą grafików lub architektów – dziś z tabletu może korzystać każdy. Dodatkowe opcje pozwalają na stworzenie z podstawowego urządzenia tabletu graficznego. Z takiego rozwiązania korzysta obecnie wielu użytkowników.
telefon jako tablet

Tablet graficzny – zastosowanie

Tablet graficzny to urządzenie, które w znacznym stopniu ułatwia pracę grafikom, projektantom lub architektom. Dla osób wykonujących takie lub podobne zawody, tablet graficzny może okazać się niezbędny. Osoby, które z opcji rysowania korzystają sporadycznie, znacznie częściej wybierają opcję przekształcenia normalnego tabletu w tablet graficzny. Do prawidłowego działania tego sprzętu wystarczy odpowiedni przyrząd do pisania. Niepodważalną zaletą tabletu graficznego jest możliwość precyzyjnego rysowania nawet najmniejszych szczegółów.

Co odróżnia tablet graficzny od zwykłego tabletu?

Tablety to praktyczne urządzenia, które łączą w sobie cechy zarówno smartfonu, jak i komputera. Wśród dostępnych na rynku modeli tradycyjnych tabletów znaleźć można egzemplarze z dołączonym pisakiem, który służy do rysowania. W tabletach graficznych tworzenie konstrukcji jest główną funkcją, dlatego do każdego tabletu graficznego dodawany jest specjalny długopis umożliwiający rysowanie. Kolejną podstawową różnicą między zwykłym tabletem a tabletem graficznym jest sposób działania urządzeń. Tablet tradycyjny może być traktowany, jako odrębne urządzenie, które nie wymaga stałej łączności z innym sprzętem. Tablet graficzny działa jedynie wtedy, gdy jest podpięty do komputera, dlatego przez wielu uważany jest za jedno z możliwych rozszerzeń komputera.

Jak zrobić tablet graficzny z tabletu tradycyjnego?

Tradycyjny tablet to wielofunkcyjne urządzenie, które służy do różnych aktywności: do oglądania filmów, czytania książek, grania w gry, przeglądania internetu lub do pisania. Odpowiedni model tabletu pozwala na stworzenie z niego urządzenia graficznego. Aby zrobić tablet graficzny, wystarczy zaopatrzyć się w specjalny rysik, dedykowany lub uniwersalny.

Odpowiedni rysik powinien być kompatybilny z ekranem oraz musi wygodnie leżeć w dłoni. Aby móc rysować na tablecie, wymagana jest specjalna aplikacja, która zazwyczaj jest dostępna do pobrania za darmo w dedykowanych sklepach. Instalacja takiej aplikacji pozwala na wykorzystanie ekranu, jako powierzchni przeznaczonej do rysowania i projektowania.

Zwykły tablet jako tablet graficzny – wady i zalety

Przekształcenie zwykłego tabletu w tablet graficzny ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Wśród najważniejszych zalet można wymienić:
  • wygoda – z takiego rozwiązania można skorzystać w dowolnym miejscu, ponieważ tradycyjny tablet nie wymaga stałego podłączenia do komputera,
  • brak przewodu – tablet graficzny zazwyczaj połączony jest z komputerem za pośrednictwem specjalnego przewodu. Korzystając z tradycyjnego tabletu, nie trzeba się martwić o zbędne okablowanie,
  • mobilność – tablet z założenia jest urządzeniem mobilnym, czyli takim, które można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Tablet może być używany wszędzie,
  • waga – tablety graficzne bywają znacznie cięższe niż nowoczesne, klasyczne tablety,
  • wielofunkcyjność urządzenia – tablet graficzny posiada bardzo okrojoną ilość dostępnych funkcji, a klasyczne urządzenie posiada szereg dodatkowych możliwości i aplikacji. Wykorzystanie klasycznego tabletu jako tabletu graficznego ma także swoje wady:
  • wymiary urządzenia i wielkość ekranu – rozmiary klasycznych tabletów i przekątne ich ekranów zazwyczaj są do siebie zbliżone. Tablety graficzne znaleźć można w wielu różnych rozmiarach i o różnych przekątnych – od 12 aż do 24 cali,
  • zbędny wydatek – cena dobrej jakości tabletów nie zachęca do kupna. Kupowanie urządzenia tylko po to, by używać go jako tabletu graficznego, mija się z celem i nie jest opłacalne. Dla osób, które planują korzystać wyłącznie z opcji rysowania, zaleca się kupienie prostego tabletu graficznego, który został stworzony specjalnie do takich zadań,
  • brak pomocnych przycisków – nowoczesne tablety pozbawione są przycisków, które podczas rysowania lub projektowania są niezwykle przydatne.

Jaki tablet wybrać?

Dostępne na rynku modele tabletów, które mogą być wykorzystywane jako tablety graficzne, są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Wybierając sprzęt do pracy, warto wybrać taki, który będzie najlepszej jakości. Wśród polecanych egzemplarzy można wymienić:

Microsoft Surface Pro7 i3/4/128

Tablet z ekranem o przekątnej 12,3 cala, co zapewnia komfort w trakcie pracy. Tablet wyposażony jest w jeden z najnowszych procesorów, czyli 2-rdzeniowy procesor Intel Core i3. Posiada zintegrowaną kartę graficzną oraz porty USB 3.1 typu C oraz UCB 3.0 Tablet ma funkcję szybkiego ładowania oraz pojemną baterię, dlatego może służyć nieprzerwanie przez wiele godzin.

Samsung Galaxy Tab S7

Tablet posiadający ekran o przekątnej 12,4 cala oraz mocny procesor Snapdragon 750G. Takie zestawienie zapewnia płynność obrazu i wyjątkowy komfort pracy. Ten model cechuje się szybszym czasem reakcji podczas rysowania przy użyciu specjalnego Rysika S Pen.

Apple iPad Pro

Tablet wysokiej jakości z wyświetlaczem XDR, który zapewnia świetną jakość obrazu. Ekran w tym modelu ma przekątną 12,9 cala, co sprawia, że praca na tym urządzeniu jest wyjątkowo wygodna.

Zdjęcie: DragonImages/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!