Data modyfikacji:

Telefon satelitarny - jak działa i ile kosztuje?

Dla niektórych zapomniany przeżytek, dla innych – najlepszy typ telefonu, jaki do tej pory powstał. O czym mowa? Telefony satelitarne powracają do łask. Wszystko dzięki nieograniczonemu zasięgowi z każdego miejsca na planecie. Technologia satelitarna sprawia, że telefon tego typu nigdy nie gubi zasięgu. Wybierasz się w długą podróż? Planujesz eskapadę do egzotycznego kraju? Zaopatrz się w telefon satelitarny i bądź przygotowany na wszystko.

W tym artykule dowiesz się: 
  • Co to jest telefon satelitarny?
  • Zasady działania telefonów satelitarnych.
  • Ile kosztuje telefon satelitarny?
  • Kiedy warto kupić telefon satelitarny?

Co to jest telefon satelitarny?

Jeszcze kilkanaście lat temu telefony satelitarne były codziennością. Były ciężkie, nieporęczne i przenoszono je w sporych rozmiarów walizkach. Dziś telefony satelitarne przypominają wyglądem stare telefony komórkowe. Zasadnicza różnica między telefonem satelitarnym a smartfonem polega jednak na tym, że telefon satelitarny łączy się z satelitami.

Dużą zaletą tych urządzeń jest fakt, że możesz cieszyć się niemal nieograniczonym zasięgiem. Warto pamiętać, że wiele telefonów musi być wystawionych na bezpośrednią widoczność satelity. Jeśli smartfon do dzwonienia i pisania wiadomości nie gwarantuje dobrego zasięgu, to warto zastanowić się nad modelem satelitarnym. 

Telefon satelitarny – zasady działania

Wiele osób zastanawia się, jak działa telefon satelitarny. Tak naprawdę działanie telefonów satelitarnych jest bardzo proste. Urządzenia wysyłają sygnały radiowe do satelity, które wracają poprzez publiczną komutowaną sieć telefoniczną (PSTN).

Dzięki temu telefony satelitarne przestają być ograniczone dostępnością masztów telekomunikacyjnych. Istnieje wiele rodzajów działania telefonów satelitarnych, jednak zależy to od dostawcy usługi. Najczęściej wykorzystywane są systemy GEO lub LEO.

  • GEO to konfiguracja obejmująca satelity geostacjonarne, czyli takie, które zachowują stałą pozycję nad określonym punktem równika Ziemi. Takie satelity podążają za kierunkiem ruchu ziemi. Oznacza to, że na niebie pozostają prawie w tym samym miejscu. Jedną z wad takiej konfiguracji jest znaczne opóźnienie transmisji przesyłu danych – około 250 milisekund w jedną stronę. Z tego powodu podczas rozmowy mogą pojawić się przestoje lub echo.
  • LEO to inaczej niska orbita okołoziemska (Low Earth Orbit). Wykorzystanie satelity z tej orbity sprawia, że telefon zyskuje zasięg z każdego miejsca na ziemi. W przeciwieństwie do satelity geostacjonarnych, satelity niskoorbitowe poruszają się względem ziemi. Z konfiguracji LEO korzystają dostawcy usług telekomunikacyjnych, tacy jak Globalstar, Iridium czy Orbcomm.
Telefon satelitarny jest stosunkowo trudny w namierzeniu. W tym przypadku utrudnione jest również zakłócenie przesyłu sygnału.

Korzystając z takiego telefonu należy się jednak liczyć z zakłóceniami powstałymi w sposób naturalny. Mowa tu przede wszystkim o masywnych rozbłyskach słonecznych i innych zjawisk naturalnych.

Ile kosztuje telefon satelitarny?

Wbrew pozorom telefon satelitarny jest dużo droższy, niż nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie smartfon. Planując zakup takiego urządzenia, musisz liczyć się z kosztem rzędu kilku tysięcy złotych. Nie zapomnij o karcie SIM, której cena waha się od kilkuset do ponad tysiąca złotych

Telefon satelitarny – kiedy kupić?

Zakup telefonu satelitarnego warto rozważyć przed podróżą do egzotycznych, dziewiczych krain lub krajów objętych konfliktem zbrojnym. Połączenie satelitarne sprawia, że użytkownik może korzystać z zasięgu w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Dodatkowo rozmowy przez telefon tego typu niwelują problem kosztownego roamingu.

Warto pamiętać, że telefony satelitarne są dużo trudniejsze w zlokalizowaniu niż ich nowsze, cyfrowe odpowiedniki. Z tego powodu, w niektórych krajach, korzystanie z telefonów satelitarnych zostało zabronione. Telefony tego typu zabronione są chociażby w Korei Północnej czy Bangladeszu.

 Autorka: Patrycja Hendzel