Data publikacji:

Jaki termowentylator do łazienki?

Jesienne chłody zawsze odrobinę zaskakują. Dla tych, którzy uwielbiają ciepło, proponujemy dodatkowy termowentylator do łazienki. Niby proste urządzenie, a przemieni nieprzyjemną, mroźną kąpiel w kojące spa. Sprawdź, jaki termowentylator łazienkowy wybrać.

termowentylator do łazienki

Termowentylator do łazienki – kiedy się przydaje?

Optymalna temperatura w łazience to ok. 24-26 stopni Celsjusza. Łazienka to najwilgotniejsze pomieszczenie, co sprawia, że już niewielki chłód będzie w niej odczuwalny wyjątkowo mocno. Nie trzeba jednak czekać na zimę, by w łazience zrobiło się nieprzyjemnie. Już późnym latem temperatura może spaść na tyle, że kąpiele przemienią się w udrękę.

Nie oznacza to jednak, że musisz uruchamiać centralne ogrzewanie lub pisać petycje do spółdzielni o przyspieszenie sezonu grzewczego. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z termowentylatora do łazienki.

Wydajny grzejnik elektryczny momentalnie nagrzeje pomieszczenie i zapewni komfortowe warunki. Reszta pomieszczeń pozostanie w dotychczasowej, przyjemnej temperaturze. To oszczędność czasu, opału i pieniędzy.

Dobry termowentylator łazienkowy przyda się także wówczas, gdy ogrzewanie łazienkowe nie spełnia swojego zadania. W starszym budownictwie ubytki ciepła mogą być wyjątkowo duże.

Zamontowany w łazience grzejnik może nie podołać w trakcie wyjątkowych mrozów. Co więcej, w niektórych mieszkaniach w wielkiej płycie próżno takich grzejników szukać. Rolę łazienkowych ocieplaczy pełnią zwykłe rury biegnące przez cały pion.

Jaki termowentylator do łazienki wybrać?

Wybór termowentylatora łazienkowego zależy w głównej mierze od tego, w jaki sposób zamierzasz z niego korzystać. Jeśli chcesz dogrzewać łazienkę doraźnie, bardzo dobrze sprawdzi się klasyczny mały termowentylator przenośny, którego użyjesz także w innych pomieszczeniach, np. w sypialni, garażu czy altanie ogrodowej.

Takie urządzenie ma jednak sporą wadę: nie jest dostosowane do warunków panujących w łazience. Nawet niewielka kropla wody może doprowadzić do zwarcia, dlatego po nagrzaniu łazienki konieczne jest wyniesienie urządzenia do innego pomieszczenia. To średnio wygodne rozwiązanie. Znacznie lepszym pomysłem jest zakup dedykowanego termowentylatora łazienkowego.

Rodzaje termowentylatorów do łazienki

Termowentylator płaski

Najpopularniejszy typ termowentylatora. Dostępne są modele układane w pionie lub w poziomie. Pozwala to ustawić termowentylator pod ścianą lub pod wiszącą szafką.

Termowentylator pionowy

Jeśli masz do dyspozycji niewielką ilość miejsca, wybierz termowentylator pionowy. To smukła i wysoka kolumna, która nie zajmie dużej powierzchni podłogi.

Termowentylator obrotowy

Funkcja obrotowa pozwala rozprowadzić ciepłe powietrze we wszystkich kierunkach. Przydaje się zwłaszcza w dużych lub nieregularnych łazienkach.

Termowentylator ścienny

Termowentylator zamontowany na ścianie może pełnić funkcję klasycznego grzejnika. Zwróć uwagę na funkcję utrzymywania temperatury oraz programator tygodniowy. Zamontuj go w miejscu nienarażonym na zachlapanie.

Termowentylator gniazdkowy

Najmniejszy, tani wentylator. Wpina się go bezpośrednio do gniazdka, co sprawia, że korzystanie z niego jest bajecznie proste. Moc tego typu wentylatorów waha się od 400 do 700 W, dlatego nadaje się on jedynie do bardzo małych łazienek.

Termowentylator łazienkowy

Stworzony od podstaw z myślą o użytkowaniu w łazience. Znacznie lepiej radzi sobie z wilgocią w domu oraz jest odporny na niewielkie zachlapania (IP 21), dlatego jego użytkowanie jest znacznie bezpieczniejsze. Termowentylatory łazienkowe bardzo często wyposażone są w wieszaki na ręczniki. Pozwala to szybko wysuszyć ręcznik po kąpieli.

Moc termowentylatora łazienkowego

Większość dostępnych na rynku termowentylatorów dysponuje mocą około 2000 W. To jednak moc maksymalna, której nie trzeba wykorzystywać cały czas. Zazwyczaj dostępne są trzy tryby mocy, np. 800, 1200 i 2000 W lub – w przypadku grzejników typowo łazienkowych – dwa tryby: 1000 i 1800 W. Dzięki temu można ograniczyć moc grzejnika i zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Energooszczędne termowentylatory łazienkowe mają dodatkowo programator oraz termostat, które utrzymają wybraną temperaturę. Dodatkowym atutem są czujniki obecności oraz wietrzenia. W ten sposób urządzenie dostarczy tylko tyle energii, ile potrzeba do utrzymania komfortu cieplnego. Jeśli łazienka wymaga stałego dogrzewania, wybierz taki model termowentylatora.

Jak znaleźć cichy termowentylator do łazienki?

Parametrem, który łatwo pominąć podczas wyboru termowentylatora, jest głośność urządzenia. W tanich urządzeniach wentylator rozprowadzający ciepło potrafi być wyjątkowo hałaśliwy. Aby korzystanie z elektronicznego grzejnika nie było udręką, sprawdź jego głośność podawaną w decybelach. Znajdziesz ją na etykiecie informującej o klasie energetycznej urządzenia oraz jego podstawowych parametrach.

Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas zakupu termowentylatora łazienkowego:

  • moc grzewcza – najlepiej ok. 1800-2000 W,
  • stopień ochrony przed zachlapaniem – IP 21,
  • zabezpieczenia (przegrzanie, zwarcie, przewrócenie, zamarzanie),
  • długość przewodu,
  • programator tygodniowy lub timer,
  • funkcje oszczędzania energii,
  • filtr przeciwpyłkowy zapobiegający spalaniu kurzu,
  • wieszaki i relingi na ręczniki,
  • czujnik obecności i otwartego okna
  • front z lustrem.

Termowentylatory łazienkowe – ranking TOP 5

Blyss PTC 2000 W

Honeywell HCE200BE

Esperanza EHH003

Windy 1800 W

Camry Easy Heater

Autor: Szymon Sonik