Data publikacji:

Jakie terrarium dla węża zbożowego wybrać?

W jakich warunkach żyje wąż zbożowy? Terrarium powinno być wysokie czy niskie? Sprawdź, o czym należy pomyśleć przed zakupem węża zbożowego. Dowiedz się, czego wąż potrzebuje w swoim terrarium, a co jest niepotrzebnym gadżetem.

terrarium dla węża zbożowego

Wąż zbożowy – dlaczego warto go hodować w domu?

Wąż zbożowy nie osiąga gigantycznych rozmiarów, co ma duże znaczenie, jeśli chcesz rozpocząć hodowlę w małym pokoju czy ograniczonej przestrzeni. Ten gatunek nie przysparza też zazwyczaj dużych trudności w utrzymaniu, dlatego znakomicie sprawdzi się także dla osób początkujących. Podpowiadamy, jak wybrać terrarium dla węża zbożowego? Hodowla gada wymaga zapewnienia mu odpowiednich warunków.

Jakie terrarium dla węża zbożowego?

Pierwsze, o czym należy pomyśleć, to jego rozmiar. Długość terrarium powinna odpowiadać 2/3 długości węża, natomiast szerokość pomieszczenia około 1/3 jego wymiarów. Minimalne wymiary terrarium dla węża zbożowego to 80 x 40 x 40 cm, ale profesjonalni hodowcy raczej odchodzą od tego i kierują się długością konkretnego osobnika, by jak najbardziej spersonalizować terrarium dla pupila. Oczywiście terrarium musi być większe, jeśli zamierzasz trzymać w nim dwa osobniki. Dobrym pomysłem jest wybór terrarium horyzontalnego, które charakteryzuje się tym, że jest dłuższe niż wyższe. 

Co do terrarium dla węża zbożowego?

Podłoże do terrarium dla węża zbożowego

Postaw na odpylone trociny lub włókno kokosowe. Piasek czy torf nie są najlepszym wyborem do terrarium dla węża zbożowego. Niektórzy hodowcy polecają nawet korzystanie z gazet czy ręczników papierowych. Co sprawdzi się najlepiej? Sprawdź i daj znać!

Oświetlenie do terrarium dla węża zbożowego

Wąż zbożowy nie wymaga naświetlania lampą UVB, dlatego możesz całkowicie zrezygnować z oświetlenia w akwarium. Witaminę D gad pozyskuje wraz z pożywieniem, dlatego nie musi jej syntetyzować. Co ciekawe, wąż potrzebuje mieć miejsce, w którym będzie panował półmrok. Może to być na przykład kryjówka. Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie terrarium, upewnij się, że ciepło od żarówki nie podwyższy znacznie temperatury w pomieszczeniu dla węża. 

Ogrzewanie do terrarium dla węża zbożowego

Optymalna temperatura w terrarium dla węża zbożowego wynosi 25-28 stopni Celsjusza. Jest to zdecydowanie więcej, niż temperatura pokojowa zimą w Polsce w przeciętnym domu, dlatego należy dodatkowo zadbać o dogrzanie terrarium. Wypróbuj kable grzewcze lub matę grzewczą.

Upewnij się jednak, że produkt jest zakopany w podłożu na tyle głęboko, by wąż nie mógł go wykopać, ale też na tyle płytko, by ciepło dostatecznie docierało do węża. Nie musisz rozstawiać kabli na całej długości i szerokości terrarium. Zaplanuj strefę ciepłą i zimną. Dzięki temu wąż będzie miał możliwość regulacji swojej temperatury ciała według swojego uznania.

Basen do terrarium dla węża zbożowego

Czy wiesz, że ten wąż lubi pływać? Basen w terrarium to znakomity pomysł, jeśli chcesz, by twój pupil poczuł się u ciebie dobrze. Woda w basenie będzie zwiększać wilgotność w terrarium, co wywiera pozytywny efekt. Wilgotność w środku terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 40-70%. Pamiętaj, by wodę w basenie regularnie wymieniać, ponieważ wąż może np. załatwiać w nim swoje potrzeby.

Kryjówki do terrarium dla węża zbożowego

Mogą mieć postać pustych w środku konarów drzew, samej kory drzew, prawdziwych i sztucznych roślin, mchu oraz innych elementów, za którymi wąż będzie mógł się schować. Musisz wiedzieć, że kryjówki powinny się znajdować zarówno po zimnej, jak i po ciepłej stronie, aby zapewnić gadowi dobrobyt.

Autorka: Natalia Ciszewska