Data modyfikacji:

Test ciążowy – jaki wybrać? Jaki wybrać test ciążowy?

Jest kilka rodzajów testów ciążowych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy zaszłaś w ciążę, bo odczuwasz pierwsze objawy ciążowe, gorączkowo szukasz informacji o tym, jaki test ciążowy jest najskuteczniejszy. Opracowaliśmy to zagadnienie dla ciebie. Już nie zginiesz w gąszczu informacji w otchłaniach internetu. Przeczytaj nasz artykuł „Test ciążowy – jaki wybrać?”. Jaki wybrać test ciążowy – dowiesz się w kilka minut.

test ciążowy

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Są trzy rodzaje testów ciążowych:

  • laboratoryjne testy krwi – już w tydzień po zapłodnieniu wykrywają ciążę;
  • laboratoryjne testy moczu – wykrywają ciążę około 10 dni po zapłodnieniu;
  • domowy test ciążowy – najbardziej popularne, szeroko dostępne w aptekach i drogeriach, tanie. Dają wynik natychmiast, ale nie gwarantują 100% pewności pomiaru. Dlatego, jeśli ci zależy na pewności wyniku, to wykonaj testy laboratoryjne.

Jaki test ciążowy wybrać na szybko?

Potrzebny ci test ciążowy. Jaki wybrać – podpowiadamy, jakie są dostępne na rynku, a ty wybierz taki, jaki uznasz za odpowiedni dla siebie.

  • Paskowy test ciążowy – zanurzasz końcówkę testu w moczu pobranym do czystego i suchego pojemnika. Wynik pojawia się po kilku minutach. Dwie kreski oznaczają ciążę, jedna – jej brak.
  • Strumieniowy test ciążowy – wykonasz go na dwa sposoby – wybierz ten, który ci bardziej pasuje. Możesz zanurzyć końcówkę testu w moczu uprzednio pobranym do czystego i suchego pojemnika. Możesz też umieścić końcówkę testu w strumieniu moczu. Wynik ujrzysz po kilku minutach.
  • Płytkowy test ciążowy – zbierz mocz do suchego pojemnika. Próbkę moczu nanieś pipetą na płytkę testową dołączoną do zestawu. Wynik otrzymasz w czasie do 5 minut.

Pamiętaj, że wszystkie domowe testy ciążowe służą do jednorazowego użycia. Do każdej kolejnej próby wykonania testu użyj nowego opakowania z testem ciążowym. Miej także na uwadze to, że żaden test ciążowy domowy nie daje pełnej wiarygodności pomiaru. Ciążę lub jej brak potwierdź u ginekologa.

Wiarygodny test ciążowy – jaki kupić?

Test ciążowy? Jaki kupić, aby dokładnie, wiarygodnie i szybko pokazał wynik? Oprócz wyboru spośród trzech podanych powyżej rodzajów testów ciążowych (paskowy, strumieniowy, płytkowy), ważnym parametrem jest czułość testu ciążowego. To właśnie ona decyduje o tym, po jakim czasie od zapłodnienia można wykryć, czy kobieta jest w ciąży, czy nie. Każdy z testów wykonuj rano. Wtedy stężenie hCG w moczu jest najwyższe. Jeśli wynik jest negatywny, a występuje brak miesiączki, powtórz test po 1-2 tygodniach. Opóźnienie miesiączki rzędu kilku do kilkunastu dni może być spowodowane zmianą klimatu i trybu życia albo ciężkimi przeżyciami psychicznymi. Może również sygnalizować poważniejsze dolegliwości (anemia, zaburzenia produkcji hormonów, anoreksja), które powinnaś skonsultować z lekarzem.

Wymieniamy testy ciążowe ze względu na czułość:

  • czułość do 500 IU/l – ultraczułe - daje odpowiedź o tym, czy zapłodnienie doszło do skutku już w 10 dni po zapłodnieniu;
  • czułość testu ciążowego od 500 do 800 IU/l – wskazuje poprawny wynik w dwa tygodnie po zapłodnieniu;
  • test o czułości powyżej 800 IU/l – może wskazywać wynik dodatki trzy tygodnie po zapłodnieniu.

Jedynymi lekami, które mogą mieć wpływ na wynik testu, są leki zawierające hCG. Na wynik testu w żaden sposób nie wpływają: inne terapie, alkohol, antybiotyki, leki przeciwbólowe i pigułki antykoncepcyjne.

Kiedy zrobić domowy test ciążowy?

Zgodnie z powyższym akapitem, wynik testu będzie negatywny na mniej niż 10 dni po zapłodnieniu. Miej na uwadze to, że do połączenia komórki jajowej z plemnikiem może dojść w terminie nieco późniejszym niż sugeruje data współżycia. Najczęściej więc za datę zapłodnienia lekarze i położne przyjmują datę owulacji, czyli czas, kiedy komórka jajowa jest w pełni gotowa na przyjęcie plemnika i rozpoczęcie wiązania zarodka. Bezpieczny i najbardziej wiarygodny wynik otrzymasz w terminie spodziewanej miesiączki, która się nie pojawia.

Czy domowy test ciążowy się myli?

Jeśli wykonasz pomiar za wcześnie – z pewnością test wyjdzie negatywny. I nie ma to nic wspólnego z zafałszowaniem wyników. Po prostu we krwi i w moczu jest wtedy za mało hormonu hCG i domowe testy ciążowe nie są w stanie go wykryć w moczu. Odczekaj zatem minimum 10, a najlepiej 15 dni od współżycia i dopiero wykonaj test ciążowy w zaciszu domowym. Mniej czułe testy (o tym była mowa wyżej) wskażą dodatni wynik nawet dopiero po 19 dniach.

Hormon hCG – gonadotropina kosmówkowa – co to jest?

To hormon, który odpowiada za rozwój łożyska. Do moczu i krwi kobiety przedostaje się wtedy, gdy tylko zarodek zagnieździ się w ścianie macicy. Następuje to od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Wcześniej test na pewno będzie ujemny. Testy ciążowe wykrywają jej stężenie w moczu, ale musi ono być na odpowiednim poziomie. Stąd wynik pozytywny na teście zobaczysz najwcześniej w 10 dni od zapłodnienia, ale może to też potrwać do 3 tygodni.

Masz pozytywny wynik testu ciążowego – co dalej?

Pozytywny wynik testu ciążowego oznacza ciążę. Zgłoś się wtedy do lekarza ginekologa, który zleci test ciążowy z krwi oraz badanie ultrasonograficzne (USG). Hormon hCG rośnie bardzo różnie u różnych kobiet i na podstawie poziomu hormonu nie da się ocenić wieku ciąży. Ocenia się go na podstawie wywiadu z kobietą (ostatnia miesiączka) oraz obrazu USG.

Pamiętaj jednak, że żaden test ciążowy nie daje 100% pewności, że jesteś w ciąży lub w niej nie jesteś. Potwierdź zatem ciążę lub wyklucz ją poprzez wykonanie badań laboratoryjnych i USG zleconych przez ginekologa.

Autorka: Ewa Doniec