Data modyfikacji:

Test kamery samochodowej BlackVue DR750S-2CH

Kamera samochodowa BlackVue DR750S-2CH została stworzona z myślą o wymagających kierowcach, którzy chcą stale monitorować sytuację na drodze. Sprawdziliśmy, jak urządzenie spisuje się w codziennym użytkowaniu, a także czym wyróżnia się na tle konkurencji. 
blackvue_01

Pierwsze wrażenia 

Marka BlackVue produkuje jedne z najlepszych kamer samochodowych, jakie aktualnie można znaleźć na rynku. Na łamach Magazynu Ceneo testowaliśmy już model DR900S-2CH, który wypadł bardzo dobrze. Producent udowodnił, że jest w stanie stworzyć produkt klasy premium dla najbardziej wymagających kierowców. 

Bohaterem naszego testu jest tym razem kamera samochodowa BlackVue DR750S-2CH. Jej cena jest o około 500 złotych niższa, niż flagowego modelu. Tym samym kierowcy, którzy nie chcą wydawać ponad 2 tys. złotych na kamerę, mają ciekawą alternatywę. 

blackvue_02
W pudełku znajdują się dwie kamery samochodowe wyposażone w matrycę CMOS Sony Starvis o rozdzielczości 2,1 Mpix. Kamery mają obiektywy o polu widzenia 139 stopni. To znacznie szerszy zakres niż w wielu konkurencyjnych urządzeniach. Tym samym, kierowca będzie w stanie zarejestrować większy obszar podczas jazdy. BlackVue DR750S-2CH nagrywa w rozdzielczości Full HD i 60 kl./s. Tylna kamera rejestruje obraz w takiej samej rozdzielczości, ale 30 kl./s.  

Pod względem jakości wykonania jest bardzo dobrze. Obudowa jest lekka, solidna, a na uwagę zasługuje mocowanie. Uchwyt montowany jest pod lusterkiem przednim, co pozwala sprytnie ukryć kamerę. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby wyregulować kąt nachylenia kamery lub po prostu ją odczepić. W przypadku kamery tylnej jest to jeszcze łatwiejsze. Kompaktowe wymiary umożliwiają błyskawiczny montaż, jak i demontaż. 

Producent w zestawie dostarczył specjalne narzędzia, które pozwolą na schowanie kabli pod elementami samochodu. Przewody można umieścić samodzielnie lub zlecić ich montaż profesjonalnej firmie. 

BlackVue DR750S-2CH dane techniczne: 

  • kamera przód: Sony Starvis 2,1 Mpix 60 kl./s 
  • kamera tył: Sony Starvis 2,1 Mpix Full HD 30 kl./s
  • moduł Wi-Fi, GPS
  • mikrofon 
  • głośnik
  • czujnik ruchu 
  • czujnik wstrząsu 
  • bateria 
  • napięcie zasilania 12V - 24V 
  • pobór prądu: 350 mA
  • zabezpieczenie przed przegrzaniem 
  • tryb nocny 
  • tryb parkowania 

blackvue_04

Obsługa kamery i dedykowana aplikacja  

Zdecydowanie jedną z najmocniejszych stron kamery BlackVue jest łatwość obsługi. Wystarczy podłączyć urządzenie do zasilania, a po kilku chwilach nagrywanie rozpocznie się automatycznie. Komunikaty głosowe dodatkowo podpowiadają o aktualnym trybie nagrywania. Podstawowa obsługa kamery odbywa się za pomocą panelu dotykowego, który pozwala na manualne uruchomienie nagrywania. Przy jego pomocy można również wyłączyć dźwięk mikrofonu. Fizyczny przycisk umieszczony po prawej stronie obudowy odpowiada za uruchamianie modułu Wi-Fi i formatowanie karty microSD. 

Jednak największe możliwości oferuje dedykowana aplikacja BlackVue Over the Cloud dostępna na smartfony z systemem iOS oraz Android. Z kamerą wystarczy połączyć się za pomocą Wi-Fi. Na telefonie pojawią się również wszystkie aktualnie zarejestrowane nagrania. Jeśli dany film jest potrzebny, to w mgnieniu oka można pobrać go do pamięci telefonu. Bardzo wygodny jest podgląd na żywo, który w szczególności przydaje się podczas parkowania. 

BlackVue DR750S-2CH wspiera również usługę Over the Cloud. To wirtualna chmura, gdzie gromadzone są wszystkie nagrania. Dodatkowo, użytkownik może śledzić pojazd poprzez moduł GPS. Wystarczy połączenie z internetem, aby zdalnie połączyć się z samochodem. Warto pamiętać, że pojazd musi być wyposażony w router, który zagwarantuje stałe połączenie z internetem. Możliwości, jakie daje aplikacja BlackVue są ogromne i to wyróżnia ten model na tle innych kamer samochodowych. 

blackvue_03

Wbudowane czujniki 

Kamera samochodowa jest wyposażona w czujnik ruchu oraz czujnik wstrząsu. To oznacza, że urządzenie spisuje się znakomicie podczas postoju. W przypadku uderzenia przez inny samochód, czujnik uruchomi się automatycznie i nagra całe zdarzenie. Czujnik wstrząsu uruchomi się podczas kolizji drogowej. Z poziomu aplikacji można zaprogramować jego czułość tak, aby nie włączył się w nieodpowiednim momencie. Użytkownik otrzymuje pełne możliwości konfiguracji. 

Jakość obrazu - czy rozdzielczość Full HD jest wystarczająca? 

Obie kamery nagrywają obraz w rozdzielczości Full HD, dlatego w teorii jakość powinna być nieco gorsza, niż w przypadku modelu BlackVue DR900S, który oferował nagrania 4K. Podczas testów okazało się jednak, że filmy rejestrowane za pomocą modelu DR750S 2CH są bardzo dobre. Szczegółowość obrazu jest na tyle dobra, że odczytanie numerów rejestracyjnych nadjeżdżających samochodów nie stanowi większego problemu.

Kamera samochodowa poradziła sobie w bardzo zróżnicowanych warunkach. Mocne słońce, czy słabe warunki oświetleniowe nie są żadną przeszkodą dla kamery. Kąt widzenia 139 stopni spokojnie obejmuje dwa pasy ruchu. Kamera tylna również spisała się bez najmniejszych kłopotów. Dzięki niej zdecydowanie łatwiej kontrolować to, co dzieje się na drodze. 

BlackVue DR900S wyposażono także w funkcję trybu nocnego, która sprawdza się naprawdę dobrze. Wypróbowałem ją w obrębie miasta i poza nim i w obu przypadkach jakość obrazu nie pozwalała narzekać.
blackvue
Zaletą rozdzielczości Full HD jest to, że tego typu nagrania zajmują zdecydowanie mniej miejsca na karcie pamięci microSD. Pojemność 32 GB spokojnie mi wystarczyła do zapisania filmów z godzinnej trasy.
  • Producent zapewnia, że karta 32 GB wystarczy na około 2 godziny zapisu na maksymalnych ustawieniach.
  • Dla osób, które dużo jeżdżą samochodem polecamy kartę o pojemności 128 GB - pomieści ponad 7 godzin zapisu przy maksymalnych ustawieniach.
  • Można zastosować także kartę o pojemności 256 GB, na której zmieści się około 15 godzin nagrania przy maksymalnych ustawieniach.
Urządzenie nagrywa w pętli, czyli w momencie, gdy brakuje pamięci, najstarsze materiały są automatycznie usuwane.

Jak kamera wypada na tle BlackVue DR900S? 

Przygotowując ten test nie mogłem oprzeć się porównaniu do droższej kamery BlackVue DR900S, która jest flagowym modelem tego producenta. Jestem pozytywnie zaskoczony, że tańsza kamera samochodowa ma tak wiele cech wspólnych z DR900S. Obsługa, jak i zarządzanie nagraniami jest niemal identyczne. Różnica w rozdzielczości jest zauważalna, ale dla mniej wymagających użytkowników nie będzie ona aż tak istotna.

Jeśli chcesz mieć kamerę klasy premium, oszczędzając przy tym trochę pieniędzy, to warto sięgnąć po tańszy model. Najwyższy model kamery jest przeznaczony dla osób, które poszukują najwyższej jakości, a każdy najdrobniejszy szczegół ma dla nich znaczenie. BlackVue stworzyło dwie świetne kamery, dlatego wybór nie jest łatwy. 

blackvue_06

Czy warto zapłacić 1800 złotych za kamerę BlackVue? 

BlackVue DR750S-2CH kosztuje około 1800 złotych. Na rynku, gdzie obecnych jest bardzo dużo rozmaitych modeli kamer, taka kwota może wydawać się wysoka. Podczas testu przekonałem się, że ten model jest warty absolutnie każdej złotówki. Jakość nagrań stoi na bardzo wysokim poziomie i nie ma obaw, że w nagłej sytuacji obraz będzie niewyraźny. W końcu rejestrator ma zapewnić materiał dowodowy w przypadku nagłej kolizji.

BlackVue swoimi możliwościami wykracza poza standardowy schemat. Tak naprawdę otrzymujemy kamerę samochodową, oraz kamerę cofania. Decydując się na usługę BlackVue Over the Cloud do tej listy można doliczyć lokalizator GPS. Ciężko znaleźć wśród konkurencji kamerę, która dorówna BlackVue swoimi możliwościami. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Test kamery samochodowej BlackVue DR900S-2CH

Autor: Bartłomiej Mazurek