Data modyfikacji:

Rozpraw się z zarazkami! Test sterylizatorów HoMedics UV-Clean SAN-B100GY i SAN-PH100BK

Sterylizatory HoMedics UV-Clean SAN-B100GY i SAN-PH100BK to przenośne urządzenia do dezynfekcji, które mają skutecznie rozprawić się nawet z 99,9% bakterii, zarazków i wirusów znajdujących się na przedmiotach codziennego użytku – telefonach, kluczach, smoczkach czy pieniądzach. Czy warto w nie zainwestować? Sprawdzamy w naszym teście!

etui uv

Na początek odrobina teorii, czyli o co chodzi z tym światłem UV-C?

O tym, jak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, przekonaliśmy się kilka miesięcy temu, gdy na całym świecie pojawiła się pandemia COVID-19. Koronawirus sprawił, że ze sklepów w mgnieniu oka zniknęły mydła, jednorazowe rękawiczki oraz wszelkie środki do dezynfekcji rąk i przedmiotów. Produkty miały poradzić sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami. A co gdyby zamiast nich wybrać rozwiązanie, które jest skuteczne, wygodne w użyciu i bezpieczne nie tylko dla ciebie, ale i dla środowiska oraz innych przedmiotów?

I tu pojawiają się sterylizatory HoMedics UV-Clean wykorzystujące niezawodną moc bakteriobójczego światła UV-C, które zabija nawet do 99,9% drobnoustrojów znajdujących się na przedmiotach. O skuteczności ich działania świadczą przeprowadzone testy, które potwierdzają, że przenośne urządzenia do sterylizacji bez problemu radzą sobie z takimi bakteriami i wirusami, jak: H1N1, Rotavirus, Salmonella, Escherchia coli, Rhinovirus czy Staphylococcus aureus.

W przenośnych urządzeniach do dezynfekcji wykorzystano diody LED UV-C, które umieszczono wewnątrz urządzeń w taki sposób, aby zmaksymalizować skuteczność ich działania. Ich liczba różni się w zależności od modelu:

  • Torba HoMedics UV-Clean SAN-B100GY: 4 diody LED UV-C,
  • Etui HoMedics UV-Clean SAN-PH100BK: 2 diody LED UV-C.
etui uv

Pierwsze wrażenia

Pierwszą rzeczą, która zwraca uwagę tuż po wyciągnięciu modeli HoMedics UV-Clean z opakowań, jest ich poręczność, lekkość i nowoczesny, stylowy design. Urządzenia nie przypominają standardowych sterylizatorów, co z pewnością można uznać za jedną z ich wielu zalet. Do każdego z nich dołączono kabel zasilający z końcówką Micro USB, który możesz podłączyć i do komputera, i do ładowarki sieciowej, oraz instrukcję obsługi.

Torba HoMedics UV-Clean SAN-B100GY z wyglądu przypomina odrobinę kosmetyczkę i jest większa od drugiego modelu. Co za tym idzie – bez problemu sprawdzi się w przypadku większych przedmiotów o nieregularnych kształtach, które nie zmieszczą się w etui.

Wewnątrz znajdziesz 4 diody LED UV-C. Zamontowany jest także uchwyt na klips. Zależnie od tego, co chcesz włożyć do środka, możesz skorzystać także z platformy lub specjalnych klipsów na telefon.
platforma i klipsy
Z kolei etui HoMedics UV-Clean wygląda jak zwykły case na telefon. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja pop-up, czyli mechanizm uchylny, który należy unieść podczas korzystania z urządzenia. Po zakończeniu wystarczy ponownie go docisnąć i sterylizator bez problemu zmieści się nawet w kieszeni.
sterylizator uv - torba
sterylizator uv - etui

Sterylizatory HoMedics UV-Clean w praktyce

Zarówno torba, jak i etui HoMedics UV-Clean są intuicyjne, wygodne i łatwe w użytkowaniu. Nie trzeba niczego przygotowywać – wystarczy się upewnić, że urządzenia są naładowane i rozpocząć dezynfekcję. Na pierwszy ogień bierzemy model SAN-B100GY, czyli torbę.

Sterylizacja za pomocą torby HoMedics UV-Clean nie jest skomplikowana. Po położeniu dowolnego przedmiotu na platformie należy dokładnie zasunąć zamek, a następnie umieścić jego zakończenie na magnetycznym klipsie. Pominięcie jednego z tych kroków powoduje miganie czerwonej diody – to znak, że trzeba sprawdzić położenie zamka. Teraz czas nacisnąć przycisk startu, który umieszczono z boku urządzenia, i to wszystko! Trwającą sterylizację sygnalizuje migające niebieskie światło, a długość jednego cyklu wynosi minutę.


torba uv
torba uv
Jak to wygląda w przypadku etui? Bardzo podobnie, jednak na samym początku trzeba podnieść mechanizm uchylny. Po otwarciu urządzenia należy położyć telefon w oznaczonym miejscu, zasunąć dokładnie zamek i sprawdzić pozycję jego zakończenia, a następnie nacisnąć przycisk startu znajdujący się na środku przedniej części. Jeden cykl trwa tylko 30 sekund. Pamiętaj, że w etui konieczne jest przewrócenie przedmiotu na drugą stronę i powtórzenie sterylizacji!

Trzeba przyznać, że producent wszystko dokładnie przemyślał. Widoczne oznaczenia magnetycznego klipsa, możliwość rozpoczęcia kolejnego cyklu od razu po zakończeniu poprzedniego oraz sygnalizacja diodą LED, która informuje o trwającej sterylizacji, niewłaściwym dopięciu zamka, a nawet o niskim stanie baterii, sprawiają, że cały proces przebiega szybko i bezproblemowo.

Podczas testowania modeli HoMedics UV-Clean użyłam ich do sterylizacji telefonów, case’ów, powerbanku, dysku zewnętrznego, pieniędzy, kluczy, pomadek, dokumentów, okularów przeciwsłonecznych czy długopisu. A to z pewnością dopiero początek długiej listy przedmiotów, które bez problemu zmieszczą się wewnątrz urządzeń.
etui uv
etui uv

Jak długo mogą pracować sterylizatory HoMedics UV-Clean?

Wygoda i łatwa obsługa to jednak nie wszystko. Jak wygląda kwestia ładowania sterylizatorów HoMedics UV-Clean? Ładowanie wynosi około 2-3 godzin, i to zarówno w przypadku torby, jak i etui. Oczywiście szybciej przygotujesz urządzenie do pracy, jeśli podłączysz je do gniazdka.

A jak często trzeba to robić? Tu pojawia się kolejne pozytywne zaskoczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o etui, które bez problemu wykona nawet do 70 cykli na jednym ładowaniu! W przypadku torby liczba użyć wynosi do 18, co nadal jest bardzo imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę, że została ona wyposażona w aż 4 diody LED UV-C
torba uv

Bezpieczeństwo dla środowiska i nie tylko

Podczas testowania urządzeń HoMedics UV-Clean bardzo często myślałam o tym, jak w krótkim czasie ograniczyłam ilość odpadów. Jak to możliwe? Choć do usunięcia drobnoustrojów z kluczy i grzebienia można użyć samodzielnie przygotowanego płynu do dezynfekcji, tak w przypadku telefonów czy powerbanków konieczne jest zastosowanie specjalnych chusteczek, które są zapakowane w plastikowe opakowania.

Można śmiało stwierdzić, że sterylizatory HoMedics UV-Clean to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Urządzenia są inwestycją na lata, dzięki której nie trzeba już kupować specjalnych środków do dezynfekcji. To z kolei ma automatycznie bardzo duży wpływ na ograniczenie generowania odpadów, w szczególności plastiku.

Dodatkowo sterylizatory nie wykorzystują wody i szkodliwych substancji chemicznych, które znajdują się praktycznie w większości płynów czy chusteczek. Takie składniki nie tylko mogą uszkodzić elektronikę, ale także pozostawiają na przedmiotach nieprzyjemny zapach, a czasami też lepką warstwę. Efekt? Należy je wyparzyć czy dodatkowo umyć, co wydłuża czas dezynfekcji. Po użyciu sterylizatorów HoMedics UV-Clean telefon, klucze czy smoczek dla dziecka są od razu gotowe do użycia.
etui uv
etui uv

Czy warto zafundować sobie sterylizator HoMedics UV-Clean?

Sterylizatory HoMedics UV-Clean wypadły w trakcie testu znakomicie. Z urządzeń można korzystać od razu po wyciągnięciu z opakowań, mają specjalne mechanizmy zabezpieczające przed szkodliwymi efektami promieniowania ultrafioletowego, a do tego są bezpieczne dla środowiska i działają wręcz ekspresowo.

Który model będzie strzałem w dziesiątkę? Jeśli zależy ci na jak najmniejszym rozmiarze i możliwości przenoszenia w kieszeni, to dobrym wyborem jest etui HoMedics UV-Clean SAN-PH100BK. Sterylizator będzie doskonałym towarzyszem każdej podróży, wyjścia do pracy i na miasto, a nawet wizyty na siłowni. Z kolei torba SAN-B100GY to rewelacyjne rozwiązanie do korzystania przede wszystkim w domu, które z pewnością sprawdzi się doskonale u rodzin z dziećmi.
Tekst powstał przy współpraca z partnerem