Data publikacji:

Thermomix. Czy warto go kupić? Najważniejsze fakty i mity

Thermomix to wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, które skradło serca wielu osobom na całym świecie. Mimo że wiele osób chwali ten sprzęt za jego możliwości, nie brakuje także krytyków, którzy uważają go za drogi i zbędny gadżet. Jak jest naprawdę z Thermomixem? Czy warto go Thermomix?  Jak działa Thermomix? W artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz przedstawimy najważniejsze fakty i mity związane z tym urządzeniem.
thermomix

Thermomix – co to?

Co to jest Thermomix? Thermomix to wszechstronne urządzenie kuchenne, które umożliwia przygotowanie różnych potraw bez większego wysiłku, nawet jeśli wydaje ci się, że nie potrafisz gotować. Firma należy do grupy przedsiębiorstw VORWERK, a swoje korzenie ma w Niemczech.
Thermomix to prawdziwy kombajn. Co robi, jakie są jego możliwości? Thermomix umożliwia m.in. gotowanie, ubijanie, miksowanie, gotowanie na parze, wyrabianie ciasta i warzenie produktów. Innymi słowy bez problemu zastąpi wiele innych urządzeń i naczyń. Thermomix jest na tyle inteligentny, że wystarczy, że wsypiesz do niego wymagane produkty w danym przepisie i wybierzesz odpowiedni program – resztę ten sprzęt zdobi za ciebie! Dzięki niemu ugotujesz zarówno proste posiłki jak i bardzo skomplikowane dania. Przygotowanie ciasta na pierogi, własnego pieczywa lub sosów jeszcze nigdy nie było takie proste!
Urządzenie posiada dedykowaną platformę Cookidoo, na której dostępnych jest tysiące przepisów na różne dania. Przez pół roku po zakupie urządzenia można z niej korzystać bezpłatnie.

Thermomix – specyfikacja techniczna

Najnowsza wersja urządzenia TM6 miała w Polsce premierę w 2019 r. Starsze wersje nie są dostępne w oficjalnej sprzedaży, ale można je znaleźć „z drugiej ręki” na różnych portalach aukcyjnych.
TM6 posiada 20 różnych trybów, m.in. gotowanie na parze, sous-vide, gotowanie ryżu, ubijanie. W komplecie do urządzenia otrzymasz akcesoria, m.in. miarkę, motylek i koszyczek. Wbudowana waga umożliwia precyzyjne odważenie składników od 5 g do 3 kg. Sam Thermomix waży zaś około 7 kg. Jego wymiary to natomiast: 33,5 cm (wysokość) x 33 cm (szerokość) x 32cm (głębokość). Urządzenie posiada też kolorowy dotykowy ekran, na którym pojawiają się instrukcje dotyczące poszczególnych przepisów. Zakres obrotów Thermomixa to 100-10700 obr/min, co pozwoli na szybkie przyrządzenie gładkich zup-krem oraz smoothie.

Thermomix – cena

Urządzenie niestety nie należy do najtańszych, ponieważ kosztuje około 6 tysięcy złotych. Na szczęście płatność za niego można rozłożyć na raty. Od czasu do czasu zdarzają się promocje na raty 0% lub zniżki na dodatkowe akcesoria.

Thermomix – opinie

Wielu użytkowników jest zdania, że kiedy zaczniesz przygotowywać posiłki w Thermomixie, nie będziesz już potrafić z niego zrezygnować. Gotowanie dzięki niemu jest proste, a posiłki, niezależnie od ich stopnia zaawansowania, przy niewielkim nakładzie pracy prawie zawsze wychodzą perfekcyjnie.

Thermomix – gdzie kupić?

Gdzie kupić Thermomix? Urządzenia nie kupisz w żadnym sklepie stacjonarnym i internetowym. W Polsce jedynym legalnym źródłem dystrybucji Thermomixa jest zakup go od przedstawiciela firmy VORWERK. Taki przedstawiciel przygotuje ci najpierw tzw. „party”, czyli prezentację w twoim domu, podczas której ugotuje dla ciebie i twoich najbliższych kilka różnych potraw.

Czy gotowanie w Thermomixie jest proste?

Tak, gotowanie w Thermomixie jest proste. Wystarczy postępować zgodnie z kolejnymi krokami wyświetlającymi się na ekranie. W praktyce ogranicza się to do wsypania składników do miski i wybraniem odpowiedniej cyfry za pomocą pokrętła. Dalej urządzenie poradzi sobie samo bez naszej pomocy.

Czy gotowanie w Thermomixie jest mniej pracochłonne niż w tradycyjny sposób?

Tak, gotowanie w Thermomixie nie jest tak absorbujące jak przygotowywanie posiłków bez niego, szczególnie jeśli jakiejś potrawy ma być dużo lub jest ona bardzo skomplikowana. Przygotowanie większości posiłków po twojej stronie ograniczy się do pokrojenia wymaganych składników.
Sam proces przygotowania posiłku jest jednak bardzo prosty i nie wymaga np. ugniatania ciasta, dzięki czemu bez wysiłku przygotujesz własne pieczywo lub ciasto na pierogi. Urządzenie jednak magicznie nie spowoduje, że np. ryż ugotuje się co najmniej dwa razy szybciej.

Czy dzięki Thermomixowi zaoszczędzisz czas?

Thermomix pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ wszystkie przepisy są w jednym miejscu, a przy wybieraniu posiłków można też od razu przygotować listę zakupów. Najwięcej czasu można jednak zaoszczędzić na myciu i sprzątaniu po gotowaniu. Potrawy przygotowuje się zazwyczaj w jednym głównym naczyniu, więc nie ma się tylu innych rzeczy do zmywania. Dzięki trybowi automatycznego mycia łatwo jest też wyczyścić garnek.

Czy każdy posiłek przygotowany w Thermomixie wychodzi?

Nie, nie zawsze – np. ciasto potrafi wyjść z zakalcem. Jednak zdecydowana większość przepisów, nawet tych najbardziej wymyślnych, bez problemu się udaje.

Czy Thermomix sprawdzi się u każdego?

I tak i nie. Thermomix sprawdzi się szczególnie u osób, które chcą lub muszą same w większości przygotowywać posiłki, ale wydaje im się, że nie potrafią gotować lub ich dania wychodzą dość nijakie. Jeśli jesteś osobą, która ma problem z doprawianiem do smaku lub ze rozumieniem skomplikowanego przepisu, Thermomix zrobi to za ciebie i poradzi sobie z tym doskonale.
Docenią go również wszyscy ci, którzy nie lubią mieć wielu różnych sprzętów i jak najwięcej móc zrobić za pomocą jednego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że Thermomix jest dość spory, więc może nie sprawdzić się w kuchniach, w których miejsce na kuchennym blacie jest bardzo ograniczone.

Czy Thermomix faktycznie pozwala zaoszczędzać pieniądze?

Jednym z argumentów przedstawicieli handlowych zachęcających do zakupu urządzenia jest to, że Thermomix pozwoli zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu, ponieważ wszystko będziesz w stanie znacznie taniej przygotować w domu. W dodatku nie będziesz potrzebować żadnych dodatkowych akcesoriów i urządzeń, takich jak np. garnki, mikser i blender, ponieważ Thermomix jest samowystarczalny.
Patrząc już po samych potrawach, to oczywiście koszt domowej bułeczki będzie znacznie niższy niż tej ze sklepu, ale pamiętaj, że składniki (szczególnie te wysokiej jakości) i sam prąd też kosztują. Większe oszczędności związane z przygotowywaniem posiłków w Thermomixie na pewno zauważą wieloosobowe rodziny, osoby, które nie posiadają wielu sprzętów kuchennych i te, które dużo posiłków jedzą „na mieście”.

Thermomix - czy warto go kupić, żeby schudnąć?

To zależy. Na początku posiadania urządzenia trudno jest się powstrzymać od wypróbowywania nowych przepisów, więc łatwo jeść znacznie więcej niż przed zakupem Thermomixa. Jednak z czasem, kiedy już się przyzwyczaisz do urządzenia i nieco ci spowszednieje, wygodniej będzie ci planować z nim swoją dietę.
Jeśli zamierzasz zrzucić kilka kilogramów, Cookidoo pomoże ci zaplanować dietetyczny i smaczny jadłospis, dzięki któremu będziesz czuć się dobrze. Sam z siebie jednak nie pomoże ci zrzucić zbędnych kilogramów, ponieważ w Cookidoo dostępne są zarówno przepisy na dietetyczne potrawy jak i prawdziwe bomby kaloryczne.

Thermomix – zamienniki

Thermomix jest na tyle kultowym już urządzeniem, że wiele firm wzoruje się na nim i próbuje proponować własne bardzo podobne sprzęty kuchenne. Chyba najbardziej rozpoznawalnym zamiennikiem jest Monsieur Cuisine Smart.
Inną ciekawą alternatywą jest Tefal Cook4me, która mimo że posiada 12 trybów (zamiast 20, jak TM6), to z pewnością jest go łatwiej kupić – nie potrzebujemy w tym celu umawiać się z przedstawicielem handlowym.

Thermomix – czy warto go kupić? Podsumowanie

Thermomix z pewnością ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy decyzji o jego zakupie. Jeśli zastanawiasz się, czy warto go kupić, weź pod uwagę m.in. to, jak często będziesz z niego faktycznie korzystać i czy możesz sobie na niego pozwolić finansowo. Kupując go na pewno nie pożałujesz, ale bez niego również możesz ugotować coś smacznego.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus