Data modyfikacji:

Jak zbudować tor przeszkód dla dzieci w domu?

Twoje dziecko narzeka na nudę? Łatwo możesz temu zaradzić, przy okazji dbając o jego rozwój. Wystarczy, że przygotujesz tor przeszkód dla dzieci w domu – wymyślną konstrukcję, która zapewni maluchowi długą i radosną zabawę. Sprawdź, jakie są korzyści z takiej aktywności i w jaki sposób łatwo przygotować tor.

jak zbudowac tor przeszkód dla dzieci

Tor przeszkód dla dzieci w domu – dlaczego warto go zbudować?

Zastanawiasz się, czy warto zbudować tor przeszkód dla dzieci? To naturalne – w końcu takie przedsięwzięcie oznacza stworzenie małego bałaganu i trochę pracy. Musisz jednak wiedzieć, że z wielu powodów się po prostu opłaca!

Po pierwsze, domowy tor przeszkód to niesamowita frajda dla dziecka. Każdy maluch w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym z wielką radością będzie przeczołgiwać się przez tunele, mijać przeszkody i rozwiązywać wyznaczone zadania. To coś zupełnie innego od zabawy klockami czy lalkami.

Po drugie, tor przeszkód dla dzieci to zabawa, która jednocześnie wspiera rozwój dziecka. Taka aktywność wzmacnia pamięć, logiczne myślenie, koncentrację, poprawia umiejętności motoryczne, a także koordynację rąk i wzroku. Krótko mówiąc: naprawdę warto!

Domowy tor przeszkód – wersja ekonomiczna

Czego potrzebujesz, aby stworzyć domowy tor przeszkód dla dzieci? Otóż wszystko zależy do tego, jakimi dysponujesz środkami albo ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na organizację zabawy. W wersji ekonomicznej (ale wcale nie gorszej) wystarczą ci przedmioty domowego użytku.

Poduszki i oparcia z kanap

Zarówno poduszki, jak i oparcia z kanap oraz same siedziska mogą stanowić główne elementy twojego zwinnościowego toru przeszkód dla dzieci. Poduszki ustaw w taki sposób, aby dziecko musiało się przez nie przeciskać. Możesz zrobić też specjalne wyspy, na które trzeba wskakiwać albo wręcz przeciwnie – które trzeba omijać szerokim łukiem.

Książki

Jeśli masz sporo książek, możesz poustawiać je w słupki – będą kolejną przeszkodą. Na słupkach możesz natomiast powiesić koce lub prześcieradła, dzięki czemu stworzysz domowe tunele.

Sznurki

Kolejny pomysł na domowy tor przeszkód to ten z użyciem krzeseł oraz sznurków. Krzesła porozstawiaj w dwóch rzędach. Następnie między nimi porozciągaj kilka metrów sznurka. Zadanie dziecka będzie polegało na przedostaniu się między krzesłami w taki sposób, aby nie zaplątać się w sznurki.

Dywanik

W punkcie A (początek toru) połóż mały dywanik. Zadaniem dziecka będzie położenie się na tym dywaniku, a następnie przeczołganie się na nim do punktu B – czyli do końca toru. Oczywiście wyzwanie to można utrudnić, na przykład nakazując dziecku używania wyłącznie nóg.

Ręczniki

Złożone ręczniki mogą – podobnie jak poduszki – stanowić miejsca „zakazane” albo wyspy, na które trzeba wskakiwać, aby np. nie sparzyć się „lawą”. Warto poustawiać je w taki sposób, żeby wyzwanie to nie było zbyt proste dla dziecka.

Butelki

Tor przeszkód dla dzieci nie będzie doskonały bez slalomu! Przygotujesz go bardzo prosto – wystarczy, że w umiejętny sposób poustawiasz na podłodze butelki z wodą. Dla urozmaicenia zadania dziecko może np. klasnąć przy każdej butelce albo wykonywać slalom na jednej nóżce.

Tor przeszkód dla dzieci w domu: akcesoria, które warto kupić

Jeżeli chcesz stworzyć bardziej profesjonalny tor przeszkód dla dzieci, to możesz dokupić kilka przydatnych akcesoriów. Co będzie szczególnie przydatne?

Kolorowe tunele

Kolorowe tunele są trudne do stworzenia domowymi sposobami, dlatego o wiele lepiej jest po prostu je kupić. Kosztują niewiele, a dostarczają dużego pola do zabawy na różne sposoby. Jeśli wasz domowy tor przeszkód ma być różnych rozmiarów, warto kupić więcej niż jeden tunel.

Klocki z gąbki

Planując domowy tor przeszkód dla dzieci, warto rozważyć również kwestię zakupu klocków z gąbki. To duże i miękkie klocki, z których można zbudować ściany toru albo stworzyć elementy do wspinania się.

Kojec z kulkami

Ważnym elementem toru przeszkód może być kojec z kulkami – zwłaszcza jeśli dziecko jest jeszcze dość małe. Zabawa może polegać na przykład na tym, że dziecko musi zanurkować w baseniku, znaleźć w kulkach jakiś przedmiot, a następnie pobiec dalej.

Drabinka gimnastyczna

Znaczącym elementem domowego toru przeszkód może być drabinka gimnastyczna. Jest to dość drogi gadżet, niemniej może on służyć przez długie lata – nie tylko do zabawy, ale również do ćwiczeń fizycznych.

Domowy tor przeszkód – jak urozmaicić zabawę?

Pamiętaj, że tor przeszkód dla dzieci można urozmaicić na naprawdę przeróżne sposoby – tak naprawdę wszystko zależy od twojej wyobraźni. Jeśli nie masz żadnych pomysłów, skorzystaj z poniższych gotowców.

Sweter na krześle

W połowie długości toru postaw krzesło, na którym będzie zawieszony rozpięty sweter. Zadaniem dziecka będzie jak najszybsze zapięcie guzików. Dla utrudnienia możesz dać maluchowi limit czasowy – np. musi zmieścić się w 5 minutach.

Sznurowanie

Miejsce swetra może zastąpić rozsznurowany but. Zadanie dla młodszych dzieci to po prostu przewleczenie sznurówki przez jedną lub dwie dziurki. Zadanie dla starszaka to zawiązanie sznurówek w jak najszybszym tempie.

Guziki w pudełku

Możesz też rozsypać na podłodze kilkanaście guzików. Zadaniem dziecka jest włożenie ich wszystkich do pudełka. W bardziej rozbudowanej wersji jest kilka pudełek, a dziecko musi posegregować guziki według kolorów.

Piłki

Tor przeszkód dla dzieci można urozmaicić również zadaniem z piłeczkami. Na podłodze połóż kilka piłeczek. Następnie poproś dziecko, by stanęło w pewnej odległości od miski i spróbowało wrzucić do niej wszystkie piłeczki.

Autor: Robert Wojtaś