Data publikacji:

UPS do komputera. Dlaczego warto kupić zasilacz awaryjny?

Komputery, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, są potencjalnie narażone na uszkodzenia wywołane nagłymi skokami napięcia, a także awariami prądu. Nagłe odcięcie zasilania prowadzi też do utraty ważnych danych i plików. Ochroną przed tym zagrożeniem są UPS-y, a więc specjalnie przygotowane do tego celu zasilacze awaryjne wyposażone w akumulatory, które pozwolą na bezpieczną pracę lub wyłączenie maszyny w razie odcięcia dostępu do prądu. Radzimy, jaki UPS wybrać i kiedy warto zainteresować się tego typu sprzętem.
Power cord cable unplugged with european electrical outlets

UPS do komputera – podstawowe informacje

Nazwa „UPS” to skrótowiec, który w języku angielskim brzmi „uninterruptible power supply”, co można przetłumaczyć na polski jako „nieprzerwane źródło zasilania”. Zadaniem urządzenia jest dostarczanie prądu komputerowi oraz innemu sprzętowi elektronicznemu w razie problemów z siecią elektryczną. Może to robić dzięki wbudowanym bateriom, których wielkość oraz maksymalna dostarczana moc zależą od typu urządzenia. 
UPS nie jest tylko akumulatorem awaryjnym. Ten sprzęt to również doskonały filtr chroniący przed niespodziewanymi skokami lub spadkami napięcia, bardzo częstymi zwłaszcza poza miastami, a także gdy w budynku korzystamy ze starej instalacji elektrycznej, podatnej na zakłócenia elektromagnetyczne. 
Każdy UPS składa się z kilku podstawowych elementów – jest to prostownik, falownik, akumulator, a także układ obejścia, popularnie zwany także bypassem. 

Jaki UPS do komputera – dwa typy urządzeń

UPS-y zaliczają się do jednej z dwóch podstawowych kategorii – offline i online.

Zasilacz online

UPS-y typu online w razie skoków napięcia lub jego zaniku przełączają się błyskawicznie i płynnie na zasilanie z akumulatora. Jest to możliwe, ponieważ w ich wnętrzu zamontowany jest oddzielony od napięcia wejściowego układ zasilający. Urządzenie aktywnie transformuje prąd zmienny na stały i z powrotem na zmienny, który dostarczany jest komputerowi. W trakcie tego procesu generowane są duże ilości ciepła, dlatego UPS wymaga aktywnego chłodzenia (wentylatory), które generuje hałas. Charakteryzuje się też dużą wagą i rozmiarami, dlatego modele tego typu nie są zalecane do domów. Dodajmy, że sprzęt odznacza się też niezwykle stabilnym napięciem i odpornością na zakłócenia, co ma znaczenie również wtedy, gdy prąd czerpany jest np. z zapasowych generatorów spalinowych. 

Zasilacz offline

Lżejszy i bardziej kompaktowy UPS, który nie wymaga aktywnego chłodzenia. Urządzenie nieustannie pobiera i przekazuje prąd z sieci, przenosząc jego część do baterii. Gdy zostaje odcięty od prądu sieciowego, automatycznie przełącza się na zasilanie z akumulatora. Proces ten odbywa się w przeciągu milisekund, ale teoretycznie może być przyczyną zakłóceń, a nawet awarii najbardziej wrażliwych komponentów elektronicznych. W przypadku zastosowań domowych nie ma jednak takiej obawy. 
W kategorii zasilaczy offline znajdziemy produkty przeznaczone również do zwykłego użytku domowego. Sprzęt jest bardzo często wzbogacony o przydatne funkcje, takie jak wbudowane porty USB do ładowania innych urządzeń czy wyświetlacze LCD z podstawowymi informacjami. Na rynku znajdziemy też UPS-y, które potrafią wygenerować szczegółowe raporty na temat zmian w napięciu sieci oraz ewentualnych awarii prądu, mogą nawet w takim wypadku wysłać nam powiadomienie na telefon z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.

UPS do komputera – najważniejsze parametry

Kupując nowy zasilacz UPS do komputera, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych parametrów:
 • moc wyjściowa – parametr określa, ile mocy dostarczyć może maksymalnie zasilacz. Ma to znacznie przede wszystkim w przypadku bardzo mocnych komputerów, stacji roboczych i serwerów, w których wnętrzu zamontowane są bardzo energożerne komponenty, takie jak gamingowe karty graficzne;
 • czas przełączania – parametr informujący, w jakim czasie urządzenie przełącza się na zasilanie akumulatorowe w razie odcięcia dostępu do prądu sieciowego. Wartość ta powinna być jak najniższa;
 • czas pracy akumulatorów – bardzo ważny, jeżeli spodziewamy się, że awarie albo wyłączenia prądu będą dłuższe i chcemy mieć odpowiedni czas na bezpieczne wyłączenie sprzętu. W przypadku domowych zasilaczy offline czas pracy będzie wynosić zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od ilości sprzętu podłączonego do UPS-a;
 • zalecane warunki pracy – aby UPS nie zawiódł, nie może być ustawiony w zbyt chłodnym lub wilgotnym pomieszczeniu (odpadają tutaj np. piwnice lub garaże). Warto zawsze sprawdzić zalecenia producenta;
 • zabezpieczenia – zwróćmy także uwagę na to, jakiego rodzaju zabezpieczenia przed przeciążeniami, zwarciami i przepięciami sieci ma urządzenie.
 • Czemu warto zainwestować w UPS do komputera?

  UPS-y są niezastąpione, kiedy zmagamy się z ciągłymi przerwami w dostawach prądu. Stanowią też solidne zabezpieczenie na wypadek klęsk żywiołowych. Mają szczególne znaczenie dla różnego rodzaju firm, biur, instytucji publicznych, zakładów produkcyjnych czy serwerowni, które nie chcą zmagać się z utratą danych lub narażać na uszkodzenie wrażliwego sprzętu elektronicznego. Stanowią także dodatkowe zabezpieczenie w razie problemów z generatorami energii, które teoretycznie powinny uruchamiać się od razu w przypadku awarii. 
  Powstaje zatem zasadne pytanie, czy warto zainwestować w UPS także w prywatnych domach lub mieszkaniach? Odpowiedź nie jest tutaj jednoznaczna i zależy w dużej mierze od naszej sytuacji. Kupno sprzętu z pewnością nie zaszkodzi, zwłaszcza gdy korzystamy z drogiego komputera stacjonarnego, wyposażonego w wysokiej klasy kartę graficzną, procesor oraz inne komponenty. UPS przyda się ponadto, gdy pracujemy w domu i chcemy uniknąć utraty ważnych danych przechowywanych na dyskach peceta, a także gdy utrzymujemy własny serwer.
  Zdjęcie: Envato Elements