Data publikacji:

Wentylacja hybrydowa: na czym polega?

Co to jest wentylacja hybrydowa? Na czym polega? Działa naprzemiennie w sposób mechaniczny i naturalny lub działanie obydwu systemów (naturalnego oraz mechanicznego) wzajemnie się uzupełnia. Ile kosztuje wentylacja hybrydowa? Czy lepsza wentylacja hybrydowa, czy mechaniczna? Odpowiadamy w artykule – zapraszamy do lektury.
wentylacja hybrydowa

Co to jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja naturalna jest niedoskonała, a mechaniczna ma rozmaite ograniczenia. Więc warto poszukać kolejnych rozwiązań. Wentylacja hybrydowa – co to? W sprytny sposób łączy ona atuty systemów grawitacyjnego i mechanicznego.
Działa naprzemiennie (czyli hybrydowo) zależnie od warunków – temperatury powietrza na zewnątrz, siły i kierunku wiatru. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów, monitorujących warunki zewnętrzne i parametry pracy instalacji wentylacyjnej.
Układ grawitacji hybrydowej w domu działa w sposób naturalny, gdy sprzyjają temu warunki wewnętrzne i zewnętrzne. Jeśli jednak są one niewystarczające do sprawnej wymiany powietrza, zaczyna ona pracować w sposób mechaniczny. Może być też odwrotnie – działanie mechaniczne jest wspomagane albo zastępowane przez naturalną wymianę powietrza, gdy tylko jest to możliwe. 

W jakim celu została opracowana wentylacja hybrydowa? Zalety wentylacji hybrydowej

Cel jest szczytny. Jest to bowiem zachowanie wymaganej intensywności wymiany powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu zużycia energii niezbędnej do pracy instalacji. Czyli maksimum oszczędności. Jakie są zalety takiej wentylacji w domu?
Oto zalety wentylacji hybrydowej:
  1. Skuteczność – umiejętnie wykorzystuje kaprysy warunków zewnętrznych, wspomaga wentylację grawitacyjną.
  2. Cena – poza kanałami wywiewnymi oraz nawiewnikami (koniecznymi do wentylacji naturalnej) wymagane są jedynie nasady hybrydowe. Koszt systemu jest zatem znacznie niższy niż wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. Zużycie prądu przez nasady hybrydowe (nasada hybrydowa) jest znacznie mniejsze niż przy wentylacji mechanicznej wyciągowej (wentylatory). Do tego nasady nie muszą pracować ciągle, co również wpływa na oszczędności.
  3. Cisza – nasady hybrydowe mają silniki o małej mocy, wytwarzające niewielkie podciśnienie w kanałach i są montowane na ich wylocie nad dachem domu. Jeśli cenisz sobie ciszę, to wiedz, że odgłosy działania silników nie są uciążliwe we wnętrzach domów. 
  4. Montaż wentylacji hybrydowej jest tani i bezproblemowy – nie wymaga on pozwoleń ani dokumentacji urzędowej.

Ile kosztuje wentylacja hybrydowa?

Wentylację hybrydową cechuje prosta konstrukcja. Co za tym idzie: koszty instalacji (w porównaniu z wariantem mechanicznym) są o wiele mniejsze. Szacunkowo jest to w domu jednorodzinnym wydatek rzędu 2000–5000 zł (wentylacja hybrydowa – koszt). Jak wyglądają koszty eksploatacyjne wentylacji hybrydowej? Są bardzo niskie. Jest to niewielkie zużycie prądu.

Wentylacja hybrydowa – sterowanie

Sterowanie wentylacją hybrydową odbywa się ręcznie lub za pomocą programatorów:
  1. Sterowanie ręczne wentylacją hybrydową – polega na tym, że instalator dobiera prędkość obrotową nasady hybrydowej. Wykonuje to działanie na podstawie pomiaru przepływu powietrza przez daną kratkę wywiewną lub danych z karty katalogowej urządzenia. W przypadku hybrydowej wentylacji prędkość obrotowa jest stała przez cały czas pracy nasady.
  2. Sterowanie wentylacją hybrydową za pomocą elektronicznych sterowników – te urządzenia umożliwiają dobór prędkości nasady do warunków panujących na zewnątrz, a także określonych godzin, a nawet dni! Przykładowo – w nocy albo gdy domownicy są poza domem (praca, szkoła, wakacje), można zmniejszyć wydajność pracy nasady, co daje oszczędność energii elektrycznej. Na rynku dostępne są także sterowniki regulujące pracę nasady w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.

Czy wentylacja hybrydowa to wentylacja mechaniczna, czyli jakie są rodzaje wentylacji?

Jakie są rodzaje wentylacji? Jeśli poznasz odpowiedź na to pytanie, to dowiesz się również, czy wentylacja hybrydowa to wentylacja mechaniczna.
  1. Wentylacja naturalna grawitacyjna – działa bez żadnych mechanizmów. Wymiana powietrza odbywa się na skutek ruchu powierza wywołanego różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Co jest do tego niezbędne? Prawidłowo wykonane przewody wentylacyjne oraz okna wyposażone w nawiewniki.
  2. Wentylacja mechaniczna (wentylacja wymuszona) – wymiana powietrza jest skutkiem działania urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Znacznie skuteczniejsza od naturalnej, ale nadal ta metoda wybierana jest rzadziej przez inwestorów.
  3. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – działa na zasadzie wentylacji mechanicznej rozbudowanej o rekuperator, odpowiedzialny za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Zapewnia domownikom wysoki komfort. 
  4. Wentylacja mieszająca (wentylacja strumieniowa) – szybki napływ świeżego powietrza powodujący ruch powietrza w całym pomieszczeniu sprawia, że zanieczyszczone powietrze w budynku jak najszybciej miesza się z czystym, po czym wydalone zostaje na zewnątrz. Tu projektuje się specjalny układ nawiewników. 
  5. Wentylacja wyporowa – polega na wydzieleniu dwóch stref w pomieszczeniu, w których będą odczuwalne zróżnicowane właściwości powietrza: strefę dolną (pozycja siedząca lub pozycja stojąca) oraz górną (pozwalającą na akumulację nieczystości bliżej sufitu i zachowanie świeżego powietrza tam, gdzie przebywają ludzie). 
  6. Wentylacja hybrydowa – połączenie rozwiązania wentylacji naturalnej z mechaniczną, więc łączy cechy wspomnianych dwóch systemów. Działa naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych i panujących w pomieszczeniu. Popularnie wykorzystywana jest obecnie wentylacja hybrydowa w budynku wielorodzinnym (wentylacja hybrydowa – schemat – szukaj po „technicznej stronie sieci”).
Zdjęcie: Envato Elemenst
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.