Data publikacji:

Jak zorganizować wesele w ogrodzie?

Pary młode coraz częściej decydują się na nieszablonowe wesela, które będą mogły wspominać przez długi czas. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej pomysłów na to, gdzie urządzić przyjęcie. Wiele osób decyduje się urządzić wesele w ogrodzie! Takie rozwiązanie wydaje się proste, tanie i romantyczne. Czy tak faktycznie jest? A może wesele w ogrodzie dostarcza nam znacznie więcej trudności niż się wydaje? O czym pamiętać, gdy zdecydujemy się właśnie na to rozwiązanie? Przeczytaj nasze wskazówki, aby uniknąć problemów!
wesele w ogrodzie

Ślub w ogrodzie – plusy

Przyjęcie weselne w ogrodzie cieszy się coraz większą popularnością. Mnóstwo par młodych uważa, że to niezwykle romantyczne i oryginalne rozwiązanie. Niewątpliwie wesele w ogrodzie ma mnóstwo plusów, które para młoda bierze pod uwagę, przy wyborze tego rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że miejsce musi być odpowiednio dobrane, aby zapewniło odpowiedni klimat.

Najważniejszą zaletą przyjęcia ślubnego w ogrodzie jest piękno natury, które podkreśla wyjątkowość uroczystości. Jeżeli mamy do dyspozycji piękny ogród, to nie musimy się martwić dekoracjami. Wiele z nich będzie od razu gotowa. W trakcie organizacji przyjęcia w ogrodzie znika problem związany wyborem kwiatów na ślub. W tym przypadku będą one właściwie niepotrzebne. Tak naprawdę można położyć tylko kilka skromnych bukietów na stole, a resztę dekoracji będą pełnić drzewa i krzewy znajdujące się w ogrodzie.

Organizacja przyjęcia w ogrodzie sprawia, że ślub ma znacznie luźniejszą atmosferę. Takie rozwiązanie pokochają więc pary młode, które nie lubią sztywnych uroczystości. Wesele w ogrodzie świetnie też komponuje się ze stylem rustykalnym, romantycznym albo boho. Takie rozwiązanie zapewnia nam też znacznie większą przestrzeń niż uroczystość organizowana w sali weselnej. Dlatego podczas przyjęcia często nie musimy się martwić liczbą gości. Wesele w ogrodzie daje nam też znacznie większe pole do popisu przy wyborze atrakcji. W ogrodzie będzie można ich zmieścić znacznie więcej niż na sali weselnej, więc nie musimy decydować się na wiele kompromisów.

Przyjęcie weselne w ogrodzie – minusy

Niestety ślub w ogrodzie, podobnie jak wiele innych rozwiązań, ma też swoje minusy. Należy je bardzo dokładnie przemyśleć, zanim podejmiemy decyzję o takim rozwiązaniu. Przede wszystkim należy pamiętać, że wesele w ogrodzie wymaga od pary młodej znacznie więcej pracy przy organizacji przyjęcia. Wyjątek stanowi ogród, który należy do jakiegoś podmiotu gospodarczego. Takie jednostki z reguły są przygotowane na organizację większych przyjęć, ale lepiej się upewnić, czy tak faktycznie jest.

W przypadku wesela w ogrodzie należy pamiętać, że jego planowanie jest znacznie bardziej czasochłonne. Zdarza się, że nasza wizja może nie pasować do wybranego przez nas ogrodu. Dlatego należy dokładnie przemyśleć ustawienie stołów, lokalizację parkietu, cateringu i innych ważnych elementów ślubu. Trzeba się również liczyć z tym, że trzeba będzie zatrudnić znacznie więcej osób do obsługi. W dodatku organizacja wesela w ogrodzie często liczy się ze znacznie wyższymi kosztami niż tradycyjne przyjęcie. Kolejną skomplikowaną kwestią jest ustalenie menu. Przygotowanie niektórych potraw może być niemożliwe w takiej sytuacji.

Największą wadą organizacji wesela w ogrodzie jest uzależnienie od warunków pogodowych. Niestety w Polsce taką uroczystość można zorganizować zaledwie w ciągu kilku miesięcy w roku. Jednak nawet w letnie miesiące istnieje ryzyko, że temperatura będzie za niska lub zacznie padać deszcz. W takiej sytuacji organizacja udanego przyjęcia weselnego może być bardzo trudna. W przypadku uroczystości organizowanej w ogrodzie przy sali weselnej, część obowiązków związanych z organizacją przejmuje obsługa. Dlatego znacznie łatwiej przygotować przyjęcie. Sala weselna zapewnia zadaszenie, menu, przetrzymywanie jedzenia, odpowiedni sprzęt i inne ważne elementy. Zadanie robi się znacznie bardziej skomplikowane przy organizacji wesela we własnym ogrodzie.

Wesele we własnym ogrodzie - o czym należy pamiętać?

Organizacja wesela we własnym ogrodzie jest znacznie bardziej skomplikowana. Dlatego jeżeli nie mamy doświadczenia związanego z przygotowywaniem przyjęć, to zdecydowanie lepiej zdecydować się na skromną, małą uroczystość. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że dopuścimy się pewnych zaniedbań, a nasze wesele zamieni się w katastrofę. Dlatego w przypadku małego wesela najlepiej się zdecydować na mniejsze przyjęcie lub zatrudnić specjalistę do pomocy. Warto jednak pamiętać, że wykwalifikowana konsultantka ślubna, to często dodatkowe, wysokie koszty. Dobrze więc samemu odpowiednio przygotować się do organizacji.

Kogo będziemy potrzebować przy organizacji wesela we własnym ogrodzie? Oczywiście potrzebne będą osoby, których nie brakuje na tradycyjnych weselach. Zaliczamy do nich kamerzystę, fotografa, catering i obsługę, zespół muzyczny, barmana, a także firmę przygotowującą jedzenie. Niezbędne będą też osoby wynajmujące stoły, zastawę, krzesła, obrusy, a także lodówki na jedzenie.

W przypadku wesela we własnym ogrodzie trzeba jednak pamiętać o dodatkowych osobach, które zapewnią udaną uroczystość. Trzeba pamiętać o firmach wynajmujących namioty, odpowiednie zadaszenie, a także składany parkiet do tańca oraz odpowiednie nagłośnienie.

Dlaczego właśnie tak? Wesele w ogrodzie zamienia się trochę w imprezę plenerową, tylko zdecydowanie z większym splendorem! Panna młoda, pan młody czy rodzice nie będą mieli czasu zająć się podawaniem jedzenia czy podgrzewaniem go, właśnie dlatego należy zatrudnić osoby, które zajmą się obsługą. Wesele w ogrodzie powinno mieć również romantyczny charakter. Dlatego należy zadbać o różnego rodzaju świetlne dodatki.

Autor: Katarzyna Kubeł