Data modyfikacji:

Wielki powrót do szkoły, czyli jak wybrać idealny smartfon dla ucznia 

Idealny smartfon dla ucznia powinien spełniać szereg funkcji, aby był odpowiednim narzędziem zarówno do nauki, jak i rozrywki. Podpowiadamy, na jakie funkcje należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru nowego telefonu.  
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego ucznia jest smartfon, który służy do komunikacji, pomaga przy wykonywaniu wielu zadań, a także służy za źródło rozrywki w wolnych chwilach. Podczas zakupu odpowiedniego modelu trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów. Dzięki temu będziesz w stanie dobrać smartfon spełniający oczekiwania Twojej pociechy. 
wielki powrót do szkoły xiaomi

Dobry wyświetlacz, to gwarancja doskonałego obrazu! 

Ekran jest jednym z istotniejszych elementów smartfona. Aby dziecko mogło komfortowo przeglądać treści, przedni panel musi dysponować odpowiednio wysoką rozdzielczością. Standardem są wyświetlacze Full HD+ (FHD+) , które charakteryzują się dużym zagęszczeniem pikseli, co przekłada się na ostrzejszy obraz i lepsze wrażenia podczas codziennego korzystania z urządzenia. To nie wszystko, ponieważ istotna jest także częstotliwość odświeżania. Standardowo w smartfonach stosuje się odświeżanie 60 Hz, które niezbyt dobrze radzi sobie z odtwarzaniem dynamicznych scen akcji, zarówno w filmach, jak i grach. Lepiej zainwestować w smartfon z ekranem 90 Hz lub nawet 120 Hz, z możliwością samodzielnej regulacji przez użytkownika. Jeśli uczeń nie ogranicza się wyłącznie do przeglądania stron internetowych, to z pewnością dostrzeże różnice.  
Wielu rodziców zastanawia się, jaki będzie idealny rozmiar wyświetlacza w smartfonie dla ucznia. Dla młodszych użytkowników lepiej inwestować w nieco mniejsze modele o przekątnej od 6 cali do 6,4 cala. Dla starszaków doskonałym wyborem będzie ekran w wielkości od 6,5 cala do 6,8 cala. Większa przestrzeń robocza wpływa na komfort w czasie codziennego użytkowania.  
Idealny smartfon dla ucznia powinien mieć jeszcze jeden istotny aspekt. Korzystanie ze smartfona przez dłuższy czas sprawia, że oczy są wystawione na dużą ilość emitowanego światła niebieskiego, które jest niekorzystne dla wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby telefon był wyposażony w funkcję ochrony oczu poprzez dobieranie cieplejszej temperatury barwowej. Tutaj świetnie wypadają tryby czytania dostępne w telefonach Xiaomi, przydatne przy korzystaniu z e-booków. Producent stosuje nie tylko funkcję ograniczenia światła niebieskiego, ale również automatycznie redukuje jasność ekranu.   

Solidna obudowa to podstawa!  

Obudowa w uczniowskim smartfonie powinna być wykonana z solidnych materiałów, aby wytrzymać ewentualne uszkodzenia. Telefony są użytkowane w rozmaitych warunkach, dlatego spójrz na to, czy dany model został zabezpieczony przed zachlapaniem zgodnie z certyfikatem IP53. Jeśli chcesz mieć pewność, że smartfon wytrzyma zanurzenie w wodzie, wówczas wybieraj telefony ze standardem wodoodporności IP67/68. Obudowa w smartfonie powinna być kompaktowa i bez problemu mieścić się w kieszeni. Jeżeli grubość telefonu nie przekracza 8–9 mm, to bez problemu będzie można go zmieścić w kieszeni.  

Zadbaj o dużą ilość pamięci 

Pamięć wewnętrzna służy do przechowywania aplikacji, zdjęć, filmów, dokumentów, a także innych plików. W tym wypadku nie warto oszczędzać i najlepiej wybrać telefon z co najmniej 128 GB pamięci wewnętrznej, choć oczywiście wszystko zależy od tego, w jaki sposób dziecko korzysta z telefonu. Dla wielu uczniów lepszym wyborem może okazać się telefon z 256 GB pamięci wewnętrznej.  
Okazuje się, że pojemniejsza pamięć wcale nie musi kosztować dużo więcej. W promocji „Zdaj się na wyższą pamięć” możemy kupić telefony Redmi 12, Redmi Note 12 i Redmi Note 12 Pro 5G z większą ilością pamięci w atrakcyjniejszej cenie.  
Wydajne podzespoły odpowiadają za płynne działanie telefonu. Aby nie martwić się o zacięcia czy opóźnienia, najlepiej zdecydować się na smartfon z procesorem ośmiordzeniowym, który będzie współpracował z co najmniej 4 GB pamięci RAM. Dobry smartfon powinien obsługiwać nową sieć 5G, aby zapewnić dziecku stały i szybki dostęp do internetu.  

Jaka jest idealna wielkość baterii w smartfonie dla ucznia?  

Bateria w dobrym smartfonie dla ucznia powinna sprostać jego wysokim wymaganiom. Z tego powodu należy wybierać jak największe akumulatory. Najlepiej wypadają baterie o pojemności 5000 mAh, które są bardzo często stosowane w smartfonach Xiaomi oraz Redmi. To przekłada się na dwa dni działania bez konieczności sięgania po ładowarkę. Urządzenie będzie zawsze gotowe do pracy niezależnie od tego, czy dziecko będzie potrzebowało skorzystać z mapy, aby szybciej wrócić do domu, czy zagrać w ulubioną grę podczas długiej przerwy.  
Smartfony Xiaomi na tle konkurentów wyróżniają się jeszcze technologią szybkiego ładowania. Wystarczy podłączyć smartfon na kilka minut, aby cieszyć się kolejnymi godzinami bezproblemowego działania.  

Nie zapominaj o aparatach fotograficznych 

Aparaty fotograficzne w smartfonie dla ucznia spełniają szereg zadań. Przede wszystkim są nieocenioną pomocą w skanowaniu notatek i dokumentów. Tutaj istotne jest, aby główna kamera dysponowała odpowiednio wysoką rozdzielczością, która przełoży się na bardziej czytelny tekst. Sensory o rozdzielczości 50 Mpix są w stanie zapewnić bardzo dobre rezultaty. Ale podczas przeglądania specyfikacji spójrz również na to, jaką jasnością dysponuje obiektyw w telefonie. Im jaśniejszy, tym lepiej telefon poradzi sobie z robieniem zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Obiektywy z tak zwanym „jasnym światłem”, czyli f/2.0 czy f/2.2 zapewnią wysokiej jakości zdjęcia. 
Ale współczesny smartfon dla ucznia nie kończy się na jednym aparacie. Miłośnicy mobilnej fotografii mają na wyposażeniu kamerę szerokokątną, która pozwala na tworzenie kreatywnych ujęć zarówno krajobrazów, jak i miejskiej architektury. W niektórych modelach dodatkowo obecny jest aparat macro, pozwalający na uchwycenie niewielkich obiektów, które trudno dostrzec „gołym” okiem.  

Jakie funkcje powinien mieć jeszcze idealny smartfon?  

Dodatki w smartfonie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jednym z przydatnych i chętniej wykorzystywanych elementów nowoczesnego smartfona jest moduł NFC, umożliwiający płatności zbliżeniowe. To z kolei wyklucza konieczność noszenia przy sobie portfela. Jakie dodatki znajdziemy jeszcze w nowoczesnych telefonach? Radio FM sprawdzi się w czasie jazdy autobusem czy tramwajem. Dioda na podczerwień raz na zawsze rozwiązuje problem zagubionego pilota do telewizora. Po szkole dziecko będzie mogło zrelaksować się przy ulubionym programie. Przyda się też gniazdo audio mini-jack 3,5 mm do podłączenia słuchawek, w sam raz dla słuchania muzyki czy audiobooków ze szkolnymi lekturami. 
Ceneo_Scooter3

Nie tylko smartfon. Jakie gadżety i akcesoria mogą być przydatne dla uczniów?  

Jeśli wybrałeś już idealny smartfon dla ucznia, to warto pomyśleć o dodatkach, które ułatwią mu codzienne funkcjonowanie. Warto postawić na ekosystem Xiaomi, który doskonale ze sobą współgra. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko szybko i bezpiecznie dotarło do szkoły, to elektryczna hulajnoga Xiaomi Mi Electric Scooter 3 świetnie odnajdzie się w tej roli. Do jej zalet należy zaliczyć duży zasięg do 30 km, a także lekką i kompaktową konstrukcję.  
Będąc w szkole, uczeń nie zawsze ma możliwość sięgnięcia po telefon, dlatego świetnym gadżetem jest smartwatch lub smartband. Jedną z najlepszych opasek na rynku jest opaska Xiaomi Smart Band 7 NFC, która jest dostępna w atrakcyjnej cenie. Dzięki niej można nie tylko sprawdzić aktualną godzinę, ale również odczytać powiadomienia z telefonu i co ważne, rejestrować codzienną aktywność fizyczną. Takie urządzenie jest świetnym motywatorem do biegania, jazdy na rowerze czy pływania.  
Dla bardziej wymagających uczniów ciekawą alternatywą będzie Redmi Watch 3, dysponujący większym wyświetlaczem, a także bogatą liczbą trybów sportowych.  
Artykuł sponsorowany
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.