Data publikacji:

Poradnik dla miłośników makrofotografii. Jaki obiektyw, aparat i więcej

Macro to niezwykle wciągająca dziedzina fotografii, która pozwala dostrzec mikroskopijne przedmioty w zupełnie nowym wydaniu. Rozwój sprzętu, a także szeroka gama akcesoriów sprawiły, że teraz fotografem macro może być praktycznie każdy! Zobacz, jaki sprzęt jest potrzebny do makrofotografii.
makrofotografia

Jaki aparat będzie najlepszy do fotografii macro? 

Wybór dobrego aparatu do fotografii macro jest kluczowy. Jednak nie oznacza to, że do rozpoczęcia swojej przygody będziesz potrzebować sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych. Na początek średniej klasy lustrzanka dla amatora będzie w zupełności wystarczająca.
W makrofotografii chętnie wybierane są aparaty z matrycami APS-C oraz micro 4/3, ponieważ mamy tam mnożnik ogniskowej, który powoduje, że przybliżenie jest jeszcze większe niż na standardowej matrycy 35 mm. Oczywiście, aparaty pełnoklatkowe także cieszą się zainteresowaniem, jednak w tym przypadku trzeba być przygotowanym na nieco większe wydatki. 
Tak naprawdę w fotografii macro dobrze sprawdzają się smartfony. Wiele modeli ma teleobiektyw z optycznym przybliżeniem, a to z kolei przekłada się na dobrą jakość zdjęć. Jeśli chcesz w ogóle zobaczyć, czy makrofotografia jest dla Ciebie, to telefon na start będzie w zupełności wystarczający. 

Polecane aparaty do makrofotografii

Canon R7

Canon R7 na rynku pojawił się niedawno, a już cieszy się sporym zainteresowaniem. Aparat z matrycą APS-C ma rozdzielczość 32,5 Mpix. Ponadto mamy możliwość robienia zdjęć w serii z szybkością 30 kl./s. System Dual Pixel CMOS AF II jest gwarancją świetnie pracującego autofokusa. Po zastosowaniu adaptera mamy dostęp do szerokiej gamy niedrogich obiektywów Canona i to kolejny argument przemawiający za wyborem tego modelu.

Nikon Z5

Jeśli zależy Ci na pełnoklatkowym aparacie do fotografii macro, ale jednocześnie nie chcesz wydać majątku, to Nikon Z5 jest bardzo atrakcyjną propozycją. W dość przystępnej cenie otrzymujemy 24,3-megapikselową matrycę oraz wyświetlacz 3,2 cala. Warto zaznaczyć, że ten aparat ma 5-osiowy system stabilizacji obrazu. Lekka i poręczna obudowa oraz 273-polowy hybrydowy autofokus to recepta na bardzo dobre zdjęcia w praktycznie każdych warunkach.

Fujifilm XT-5

Fujifilm X-T5 dla fotografów macro może okazać się idealnym wyborem. Aparaty tej marki charakteryzują się żywymi kolorami, a także bardzo wysokim poziomem ostrości. W tym modelu mamy 40-megapikselową matrycę oraz hybrydowy autofokus.
Ponadto znajduje się tutaj 6,5-stopniowa stabilizacja obrazu, która jest nieocenioną pomocą w fotografii macro. Co ważne, gama obiektywów do tych aparatów jest całkiem pokaźna, dlatego dobranie odpowiedniego szkła nie będzie stanowiło problemu. 

Jaki obiektyw wybrać do fotografii macro? 

Obiektywy macro zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić duże przybliżenie i możliwość ustawiania ostrości z bardzo małej odległości. W praktyce oznacza to, że z takim szkłem możemy odwzorować wielkość obiektu praktycznie 1 : 1. Dobór obiektywu ma kluczowe znaczenie, dlatego podzieliliśmy je na trzy grupy. 
  • Krótkie obiektywy macro mają ogniskową od 35 mm do 60 mm. Ich dużą zaletą jest atrakcyjna cena, a także całkiem dobre właściwości optyczne. Jeżeli masz możliwość podejścia do obiektu fotografowanego dość blisko, to taka ogniskowa będzie w zupełności wystarczająca. 
  • Standardowe obiektywy macro mają ogniskową w zakresie od 90 mm do 105 mm i przez wielu fotografów są uznawane za idealne do macro. Do ich największych zalet należy zaliczyć bardzo dobre właściwości optyczne przy zachowaniu rozsądnych wymiarów. Ponadto możemy ostrzyć już z odległości 30–40 cm, co przy dłuższej ogniskowej daje naprawdę fajne przybliżenie. 
  • Długie teleobiektywy macro mają ogniskową nieprzekraczającą 200 mm. To najlepszy wybór dla osób, które chcą fotografować obiekty z nieco większej odległości. Bardzo dobrze takie szkła sprawdzają się w fotografii owadów. W tym wypadku trzeba się jednak liczyć z nieco wyższą ceną, a także większymi gabarytami.
  • Polecane obiektywy do fotografii macro 

    Canon RF 100 mm macro f/2.8

    To jeden z najlepszych obiektywów macro dedykowanych systemowi Canon RF. Współczynnik powiększenia w tym modelu wynosi 1.4x, co jest bardzo dobrym wynikiem. Dzięki światłu f/2.8 uzyskujemy miękki bokeh, którego kształt dodatkowo możemy regulować. To bez wątpienia ogromna zaleta tego obiektywu! Canon RF 100 mm ma również stabilizację obrazu, co ma wpływ na ostrzejsze ujęcia. Jeśli szukasz profesjonalnego obiektywu, to ten model Cię nie rozczaruje. 

    Sigma 105 Art F/2.8 macro

    Sigma 105 Art w wersji macro oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Perfekcyjną ostrość udało się zachować na wszystkich odległościach fotografowania, co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste. Dopracowany autofokus dosłownie w kilka chwil ustawia ostrość w wybranym przez fotografa miejscu. Mimo że nie jest to najlżejszy obiektyw na rynku, to warto się nim zainteresować! 

    Olympus M.Zuiko Digital ED 30 mm macro

    Dla posiadaczy aparatów z systemem micro 4/3 Olympus 30 mm będzie dobrym wyborem na początek przygody z fotografią macro. Nie jest to topowy obiektyw tego producenta, ale w cenie poniżej 1000 złotych możemy przymknąć oko na niektóre niedoskonałości.
    Obiektyw jest niezwykle lekki, ponieważ waży zaledwie 128 gramów. Jeżeli chcesz zbudować system do fotografii macro, który nie będzie obciążał Twojego plecaka, to ten model świetnie się w tej roli sprawdzi.

    Tokina ATX-I 100 mm Macro

    Kolejną alternatywą dla systemowych szkieł jest Tokina 100 mm macro dostępna pod bagnety Canona oraz Nikona. W tym modelu zastosowano 2 elementy asferyczne oraz 2 elementy o niskiej dyspersji, które minimalizują poziom zniekształceń, a także kontrolują aberrację sferyczną. Jednocześnie obiektyw jest bardzo ostry, szczególnie w centrum kadru.
    Ciekawym rozwiązaniem jest przełącznik ograniczania zakresu ostrości, co jest przydatne podczas fotografowania. Przyzwoita cena, bardzo dobre właściwości i lekka konstrukcja to główne cechy tego obiektywu. Warto się nim zainteresować! 

    Te akcesoria przydadzą ci się podczas robienia zdjęć macro! 

    Do fotografii macro warto zaopatrzyć się w lampę błyskową, która pozwoli na dostarczenie większej ilości światła i jednocześnie domknięcie przysłony. W obiektywach macro głębia ostrości jest bardzo płytka, dlatego nieraz trzeba domknąć przysłonę, aby ograniczyć ilość wpadającego światła do matrycy. Bardzo ważne jest, aby dokupić do lampy dedykowany dyfuzor, ponieważ zbyt ostre światło może spłoszyć fotografowany obiekt. 
    W fotografii macro świetnie sprawdzi się statyw. Przy małej głębi ostrości i dłuższych czasach otwarcia migawki uzyskanie dobrego kadru bez podparcia może być trudne. Statyw lub monopod wykonany z aluminium sprawdzi się bardzo dobrze. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.