Data publikacji:

Jaki smartband do pływania? Monitorowanie i optymalizacja treningu w wodzie

Smartbandy to niewielkie opaski, które są chętnie wybierane przez sportowców do monitorowania aktywności. Czy opaski fitness będą również dobrym wyborem do pływania? Odpowiadamy i pokazujemy najciekawsze smartbandy do pływania dostępne na rynku.
smartband do pływania

Czym jest smartband? 

Smartband to nic innego jak inteligentna opaska, która ma za zadanie monitorować aktywność fizyczną, a także pokazywać powiadomienia z telefonu. W odróżnieniu od klasycznego smartwatcha, ekran opaski fitness jest dużo mniejszy, a cała konstrukcja jest lżejsza. Dzięki temu smartband zajmuje na nadgarstku mniej miejsca. Jego waga wynosi zaledwie kilka gramów, dlatego nosząc na co dzień to urządzenie, szybko można zapomnieć, że w ogóle ma się je na ręce.
Do zakupu smartbanda przekonuje także atrakcyjna cena. Już za około 100 złotych jesteś w stanie kupić całkiem przyzwoite urządzenie. Najlepsze modele kosztują maksymalnie 600–700 złotych. Dla porównania ceny dobrych smartwatchy zaczynają się od około 400 złotych i mogą sięgać nawet 2–3 tys. złotych. 

Smartwatch czy smartband? Co lepsze do pływania? 

Odpowiedź na pytanie co jest lepsze do pływania – smartwatch czy smartband – nie jest taka prosta. Jeżeli pływanie nie jest dla Ciebie jedynie formą rekreacji, a treningiem, z którego potrzebujesz wyciągnąć ważne dane, to smartband nie będzie dobrym wyborem, ponieważ liczba informacji jest ograniczona.
W tym przypadku najlepiej sprawdzi się multisportowy smartwatch wodoszczelny. W wielu modelach, oprócz samego tętna mamy możliwość ustawiania stref tętna, wybór stylu pływania, a także połączenie z zewnętrznymi czujnikami. Dla osób uprawiających triathlon czy zawodowo zajmujących się pływaniem takie urządzenie będzie doskonałe. Sama dokładność pomiarów w takich zegarkach jest nieco lepsza i to kolejna przewaga nad smartbandem.
Smartband, dzięki swojej wodoodpornej konstrukcji, wśród amatorów bardzo dobrze sprawdzi się do pływania. Jego miniaturowe wręcz rozmiary nie przeszkadzają podczas wykonywania treningu i to jest jego zaletą. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że smartband jest raczej opcją dla miłośników pływania. Nie znajdziemy w nim modułu GPS, a także zaawansowanych czujników, które pozwoliłyby uzyskać szczegółowe dane. 
Dla przeciętnego użytkownika nie będzie to jednak przeszkodą. Smartband automatycznie wykryje pływanie i sprawdzi, jaki dystans został pokonany. W niektórych modelach jest nawet rozpoznawany styl pływania. Dzięki obecności wbudowanego czujnika tętna mamy możliwość podejrzenia aktualnego pulsu. Co ważne, większość smartbandów jest zabezpieczona przed wodą do 10 ATM, co pozwala na komfortowe pływanie, ale również nurkowanie. 
Po zakończonej aktywności nadal możesz korzystać z opaski. Jeśli biegasz lub jeździsz na rowerze, to również otrzymasz wartościowe informacje. W dobrych modelach znajdziemy wsparcie dla nawet 100 różnych aktywności! 
Ponadto smartband jest w stanie wyświetlać powiadomienia z telefonu o przychodzących połączeniach czy wiadomościach SMS. Dostępność rozmaitych tarcz powoduje, że możemy dostosować wygląd do własnych potrzeb. To niewielkie urządzenie ma ogromne możliwości! 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smartbanda do pływania? 

Przede wszystkim sprawdź, jaki stopień wodoszczelności ma obudowa. Tańsze modele mogą mieć wodoszczelność do 5 ATM, która w większości przypadków sprawdza się dobrze, jednak przy nurkowaniu może nie być wystarczająca. Smartbandy z wodoszczelnością do 10 ATM są najbardziej uniwersalnym wyborem. Z wodą poradzą sobie bez większych problemów. 
Podczas wyboru najlepszego dla siebie smartbanda sprawdź, jakie aktywności wspiera opaska. Jeśli uprawiasz więcej niż jedną dyscyplinę, to może być dla Ciebie istotne. Jeśli nie chcesz kupować smartwatcha, ale chcesz mieć nieco dokładniejsze dane, to sprawdź, czy dany model ma moduł GPS. Liczba takich urządzeń na rynku jest ograniczona, ale można znaleźć smartbandy z GPS, które w pływaniu sprawdzą się znakomicie. 
Istotnym elementem każdej opaski fitness jest niewątpliwie jej ekran. Wielkość zależy od preferencji użytkownika, ale najbardziej optymalna jest wielkość około 1,3 cala lub 1,4 cala. Oczywiście na rynku znajdziemy również wersje z ekranem 1,6 cala czy 1,9 cala. Im większy ekran, tym więcej treści się na nim zmieści, ale musisz pamiętać o tym, że taka opaska będzie większa. 
Kolejnym istotnym parametrem jest bateria. Ze względu na mniejszą liczbę funkcji smartbandy potrafią działać całkiem długo na jednym ładowaniu. Wysokiej klasy modele spokojnie pracują od 10 do 14 dni. Oczywiście, w przypadku intensywnego korzystania z trybów sportowych czas ten ulegnie skróceniu i o tym również warto pamiętać. 
Niektóre smartbandy oprócz nadgarstkowego pomiaru tętna sprawdzają stres, a także poziom natlenienia krwi w organizmie, czyli mają funkcję pomiaru SpO2. Dla osób dbających o kondycję takie informacje mogą okazać się niezwykle przydatne. 

Polecane smartbandy do pływania 

Xiaomi Mi Band 7

To jedna z najpopularniejszych opasek fitness na rynku. Do pływania, ale również innych sportów będzie to znakomity wybór! Do dyspozycji otrzymujemy solidny wyświetlacz o przekątnej 1,62 cala. Bateria o pojemności 180 mAh jest w stanie pracować nawet 14 dni na jednym cyklu ładowania.
Stopień wodoodporności do 5 ATM wystarczy w codziennym użytkowaniu. Ponadto mamy wbudowany pulsoksymetr, a także pomiar stresu. Opaska kosztuje mniej niż 200 złotych i jest doskonałym wyborem!

Huawei Band 8

Huawei Band 8 to kolejna świetna opaska, która pod wodą będzie pracować bez najmniejszych problemów. Obudowa ma grubość 8,99 mm i ma klasę wodoszczelności do 5 ATM. Ekran ma optymalny rozmiar 1,47 cala. Do wyboru jest w sumie 100 trybów sportowych.
Co ciekawe, nowy model automatycznie wykryje styl pływania i będzie monitorował tętno. Ponadto mamy dedykowane funkcje pomiaru dla biegaczy czy rowerzystów. Całość dopełnia bateria wytrzymująca do 14 dni na jednym ładowaniu. Technologia szybkiego ładowania sprawia, że zegarek od 0% do 100% ładuje się w 45 minut. 

Realme Band 2

Realme Band 2 to elegancka opaska z obudową, która pozwala na zanurzenie do 50 metrów. Urządzenie ma 90 różnych trybów sportowych wśród których znajduje się również pływanie. Ponadto mamy szczegółowy pomiar tętna, a także analizę jakości snu. Na baterii opaska wytrzymuje 12 dni, co jest całkiem niezłym wynikiem. Prezentowany model jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Garmin Vivosmart 5

Bardzo dobra opaska fitness sprawdzi się również do pływania dzięki wodoszczelności do 5 ATM. Jak przystało na firmę Garmin, mamy tutaj sporą liczbę funkcji sportowych, a także dedykowanych aplikacji. Urządzenie monitoruje oddychanie, a także nawadnianie.
Zaawansowany system kontrolowania snu podpowiada, co należy zrobić, aby sen był jeszcze bardziej efektywny. Jeśli szukasz opaski z dużą liczbą funkcji sportowych i zdrowotnych, to Garmin jest dla Ciebie świetnym wyborem. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.