Data modyfikacji:

Wózek do biegania: jaki wózek dla aktywnej mamy?

Bieganie jest nie tylko sposobem na przyjemne spędzenie czasu, ale również na poprawę kondycji i sylwetki po ciąży. Niestety nie możemy biegać z dzieckiem, używając do tego zwykłego wózka spacerowego – potrzebny będzie pojazd do zadań specjalnych, czyli wózek do biegania. Jakie rodzaje takich wózków dostępne są na rynku i czym kierować się przy wyborze? Zobacz, jaki wózek do biegania wybrać.

wózek do biegania

Kiedy możesz zacząć biegać z dzieckiem?

Zanim przejdziemy do samych wózków do biegania z dzieckiem, warto wyjaśnić, kiedy właściwie można zacząć tę aktywność. Ogólne widełki to 6-9. miesiąc życia. Bardziej niż wiekiem dziecka należy jednak kierować się jego rozwojem. Nie zaleca się bowiem biegania z dzieckiem, które nie potrafi jeszcze samodzielnie i pewnie siedzieć.

Jeśli zależy ci, aby zacząć treningi znacznie wcześniej, wybierz wózek do biegania, który składa się ze stelaża i gondoli lub do którego można przypiąć fotelik.

Rodzaje wózków do biegania

Zazwyczaj w ofercie sklepów możemy znaleźć trzy rodzaje tego typu pojazdów.

Wózek do biegania treningowy

To wózek przeznaczony tylko i wyłącznie do treningów – na codziennych spacerach się po prostu nie sprawdzi. Wyróżniają go trzy duże, nieskrętne koła, sztywna konstrukcja oraz lekkość. Wózki te umożliwiają bardzo szybki bieg i świetnie sprawdzają się poza miastem – na nierównych, piaszczystych terenach.

Wózek biegowo-spacerowy

Jeśli interesuje cię wózek do biegania, którego będzie można używać zarówno do spacerów, jak i treningów, to warto rozważyć model biegowo-spacerowy – jest ich na rynku zdecydowanie najwięcej.

Te wózki do biegania z dzieckiem cechują się skrętnym przednim kołem, możliwością odchylenia oparcia, lekkością i dobrą amortyzacją. Po odblokowaniu przedniego koła wózek dobrze spisze się na alejkach, z kolei po zablokowaniu – w terenie. Jest jednak zazwyczaj nieco wolniejszy niż model treningowy.

Wózek wielofunkcyjny

Osobom bardzo aktywnym poleca się wózek do biegania i do roweru. To model, który bardzo łatwo można zamienić w przyczepkę. Jest najwygodniejszy dla dziecka – umożliwia osłonienie malca przed wiatrem i przybranie najbardziej komfortowej pozycji. Jest bardzo przestrzenny, ale zajmuje dużo miejsca i zazwyczaj sporo kosztuje.

Jaki wózek do biegania należy wybrać? To już zależy tylko od preferencji. Jeśli masz doświadczenie w bieganiu i wiesz, że potrzebujesz doskonałego wózka tylko do tej aktywności – zdecyduj się na model treningowy.

Jeżeli twoje bieganie będzie miało charakter rekreacyjny albo nie masz miejsca na dwa wózki – idealnym rozwiązaniem jest wózek biegowo-spacerowy. Z kolei bardzo aktywne osoby, uprawiające różne sporty, będą najbardziej usatysfakcjonowane, korzystając z wózka wielofunkcyjnego.

Jaki wózki do biegania z dzieckiem wybrać?

Rodzaj takiego pojazdu to nie wszystko, na co należy zwracać uwagę przy zakupie. Co jeszcze powinien mieć dobry wózek do biegania?

Możliwość zdjęcia kół

Wózki do biegania bywają naprawdę duże, co czasem utrudnia ich przewożenie. Warto zatem sprawdzić, czy w wybranym przez nas modelu można odczepić koła na czas transportu – powinno być to łatwe i szybkie.

Hamulce

Dobry wózek do biegania z dzieckiem powinien mieć dwa hamulce – postojowy oraz ręczny. W niektórych modelach, niestety, brakuje tego drugiego, co może mieć wpływ na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa dziecka.

Okienka

Aby rodzic mógł mieć kontrolę nad tym, co robi w danym momencie dziecko, wózek powinien mieć tzw. okienka, czyli zafoliowane otwory w budce. Minimum to jedno duże okienko.

Dodatkowe akcesoria

Moskitiera, folia przeciwdeszczowa oraz parasolka osłaniająca dziecko przed słońcem to przydatne akcesoria, które powinniśmy otrzymać w cenie pojazdu. Jeśli wybrany wózek do biegania ich nie ma, oznacza to dodatkowe wydatki.

Możliwość regulacji rączki

Możliwość regulacji rączki umożliwia dopasowanie jej do wzrostu różnych biegających – dla wielu rodzin ma to duże znaczenie.