Data publikacji:

Wrocław na weekend – poradnik turystyczny

Wrocław to jedna z najpopularniejszych weekendowych destynacji w Polsce zarówno dla mieszkańców naszego kraju, jak i dla cudzoziemców. Piękny rynek, bogate nocne życie i mnóstwo kulturalnych imprez ściąga do stolicy Dolnego Śląska tłumy turystów. Jak spędzić miło weekendowy urlop w tym mieście? Poznaj nasze wskazówki!
Zastanawiasz się, jak spędzić urlop w pojedynkę lub ze znajomymi? Prawda jest taka, że nie ma znaczenia, kiedy wybierzesz się do Wrocławia, bo w tym mieście nigdy nie będziesz się nudzić. To kierunek idealny dla rodzin z dziećmi, par i grup przyjaciół. Każdy we Wrocławiu znajdzie coś dla siebie.

Gdzie spać we Wrocławiu?

Tak jak w przypadku większości dużych miast w Polsce, o nocleg nie musisz się martwić. Wrocław oferuje całą masę opcji dostosowaną do twoich wymagań i budżetu. Przy rynku znajduje się wiele luksusowych hoteli, ale to nie jedyna możliwość, aby spać blisko centrum. W licznych kamienicach znajdują się piękne apartamenty, które można wynająć za niewielkie pieniądze (ok 200-300 zł za noc) – takie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne dla grup, ponieważ dużo z mieszkań pozwala na nocleg nawet do 6-8 osób. Ponadto dużo możliwości noclegowych można znaleźć w mieszkaniach nieco oddalonych od centrum, warto ich poszukać przez serwisy takie jak Airbnb. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kraków na weekendowy wypad - co zwiedzić

Co zwiedzić we Wrocławiu?

Wrocław to miasto, które oferuje bardzo szeroką gamę możliwości dopasowaną do preferencji zwiedzających. Najważniejszym punktem wycieczki jest oczywiście spacer po wrocławskim rynku, na którym mieści się wiele restauracji i kawiarni, które latem rozstawiają przed swoimi lokalami ogródki. Kolejnym obowiązkowym punktem w planie wycieczki jest Ostrów Tumski, czyli najstarsza część Wrocławia, której historia sięga X wieku. To tam mieszczą się największe zabytki stolicy Dolnego Śląska. Pierwszym z zabytków, który trzeba zobaczyć jest Archikatedra św. Jana Chrzciciela, którą wyróżnia gotycka architektura.

Podczas wizyty w Archikatedrze warto udać się windą na wieżę katedralną skąd rozpościera się widok na cały Wrocław. Po obejrzeniu wszystkich skarbów Ostrowa, można zajrzeć do imponującego ogrodu botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie można poświęcić chwilę na regenerację sił. Zakochani nie mogą przejść obojętnie przez most Tumski, miejsce znane z zawieszania kłódek z inicjałami zakochanych, co ma gwarantować trwałość związku. Podczas spaceru warto zajrzeć też na Most Pokutnic, zwany też Mostem Czarownic, czyli najwyżej położony most we Wrocławiu. Wizyta w tym mieście nie może się odbyć obejrzenia Panoramy Racławickiej, czyli największego istniejącego w Polsce obrazu, który został namalowany m.in. przez Wojciecha Kossaka i Jana Styka. Dzieło przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami ma 15 metrów wysokości i 114 metrów długości i naprawdę robi wrażenie. 


Gdzie się zrelaksować we Wrocławiu? 

Wrocław ma także do zaoferowania wiele miejsc, w których można odpocząć i zaznać kontaktu z naturą. Jednym z nich jest Ogród Japoński, który należy do Parku Szczytnickiego. Egzotyczne gatunki roślin i piękny staw, w którym pływają karpie Koi pozwala poczuć się jak w Japonii. Kolejnym miejscem, idealnym do relaksu jest fontanna na Pergoli, gdzie wieczorami odbywają się zachwycające pokazy.

Poszukiwanie krasnali

Jedną z atrakcji Wrocławia są krasnale, które zaczęły opanowywać miasto w latach 80., stanowiąc protest przeciwko władzy komunistycznej. W tej pierwszej formie były malunkami na ścianie, jednak w 2005 roku pojawiły się jako rzeźby, poukrywane w różnych częściach miasta. Obecnie jest ich kilkaset, a ich odkrywanie jest jednym z wyzwań, którego podejmują się przyjeżdżający do Wrocławia turyści. Najwięcej rzeźb ukrytych jest przy rynku, w tym pomnik Papy Krasnala.

Gdzie zjeść we Wrocławiu?

Wrocław to miasto, w którym na każdym rogu mieści się jakaś restauracja. Ponieważ to miasto pełne studentów, ceny nie są wygórowane i odchodząc kilka kroków od rynku można znaleźć wiele miejsc z pyszną kuchnią za niewielkie pieniądze. Lubiącym pyszną, włoską pizzę polecamy Niezły Dym, fanów polskiej kuchni zachęcamy do odwiedzenia restauracji Mlekiem i Miodem, gdzie podobno można zjeść najlepszy rosół w mieście. Pyszne, naturalne lody można znaleźć w lodziarni Krasnolód.

Gdzie potańczyć we Wrocławiu?

Wrocław to miasto, które nie zasypia. Nocą pełno tu imprez i każdego dnia można znaleźć miejsce do potańczenia. Większość młodych mieszkańców miasta poleca klub Domówka, która mieści się przy samym rynku i słynie z stylizowanych na styl retro imprez, gdzie lecą same porywające do tańca kawałki. Kolejnym z klubów, który zasługuje na miano kultowego jest Mundo 71, gdzie każdej nocy odbywa się impreza.

Dodatkowe atrakcje

Wśród dodatkowych atrakcji nie można pominąć Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie, w którym można zdobyć bardzo dużo ciekawej wiedzy, a także najsłynniejszego w Polsce wrocławskiego ZOO oraz Afrykarium, które pozwala poznać gatunki roślin i zwierząt charakterystyczne dla czarnego kontynentu.

Jedną z dodatkowych atrakcji Wrocławia, o której niewiele osób słyszało jest Muzeum „Pana Tadeusza” w Kamienicy pod Złotym Słońcem, w którym znajduje się oryginalny rękopis naszej epopei narodowej. Oprócz tego wizyta w tym muzeum daje szansę na poznanie życia i twórczości Adama Mickiewicz, przez co jest to idealne miejsce na wycieczkę dla całej rodziny. 

Artykuły, które warto przeczytać: 


Autorka: Oliwia Stradowska