Data publikacji:

Wymiana pasty w laptopie: na czym polega?

Laptopy to urządzenia w szczególności narażone na przegrzewanie się podzespołów, co skraca ich żywotność oraz obniża wydajność. Dotyczy to przede wszystkim procesora i układu graficznego. Jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za chłodzenie tych komponentów są radiatory połączone z wentylatorami. Komponenty stykają się z powierzchnią układów scalonych, szybko wyprowadzając z nich nadmiar ciepła. Medium ułatwiającym to zadanie jest pasta termoprzewodząca nakładana bezpośrednio na obudowę chipsetu. Preparat ten należy co jakiś czas wymieniać, radzimy zatem, jak się za to zabrać.
wymiana pasty w laptopie
Pasta termoprzewodząca to niezbędny element każdego systemu chłodzącego w laptopie. Pełni ona kluczową rolę w poprawnym transferze ciepła pomiędzy obudową procesora a metalowym radiatorem. Choć z pozoru oba elementy są całkowicie gładkie i idealnie do siebie przylegają, w rzeczywistości mają one mnóstwo mikroskopijnych nierówności i rys. Niedoskonałości te obniżają skuteczność działania radiatora, a pasta całkowicie je wypełnia i eliminuje ewentualne problemy.
Pasty termoprzewodzące przyjmują postać gęstego srebrzystoszarego preparatu. W sklepach znajdziemy bogaty wybór produktów różniących się swoim składem oraz właściwościami fizycznymi, a tym samym przewodnością cieplną. Najdroższe środki zalecane są wyłącznie dla entuzjastów będących właścicielami bardzo mocnych laptopów gamingowych lub sprzętu przeznaczonego do zastosowań profesjonalnych.
Dla przeciętnego użytkownika najlepsza pasta termoprzewodząca to silikonowa, ceramiczna lub węglowa, która jest łatwa w aplikacji i nie przewodzi prądu, zapobiegając wystąpieniu przepięć w sytuacji, gdy dostanie się na płytę główną komputera.

Co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą?

Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie większość właścicieli laptopów, jest to, czy w ogóle warto zawracać sobie głowę tematem pasty termoprzewodzącej. Specjaliści zalecają, by środek wymieniać dla maksymalnej wydajność, co około 3–4 lata. Wiele osób wymienia po tym czasie komputer na nowy, więc w takim wypadku operacja ta może okazać się kompletnie zbędna.
Pastę warto jednak wymienić także w razie występowania problemów z nadmiernym przegrzewaniem się urządzenia. Jeżeli zauważymy, że temperatura laptopa wzrosła bardzo w ostatnim czasie i mamy przy tym zauważalne problemy z jego wydajnością, po wyeliminowaniu przyczyn czysto software’owych za problemami stać może system chłodzenia. W takim wypadku otwieramy obudowę komputera i dokładnie odkurzamy jej wnętrze. Gdy problem nie zniknie, możemy zdecydować się na wymianę pasty.
Pamiętajmy, że dokładne czyszczenie systemu chłodzenia i wymiana pasty wiążą się z otworzeniem obudowy komputera, a tym samym utratą ochrony gwarancyjnej. Operację także możemy przeprowadzić w punkcie serwisowym. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na samodzielne wykonanie pracy, nie musimy jednak specjalnie przejmować się poziomem trudności zadania.
Największym wyzwaniem będzie tutaj głównie bezpieczne zdemontowanie radiatora. Pamiętajmy, że nie usuwamy go na siłę i w razie wątpliwości sprawdźmy poprawną metodę jego demontażu w sieci. Wystarczy tylko sprawdzić posiadany typ procesora. W zależności od serii oraz producenta (Intel/AMD) sposób osadzenia radiatora w płycie głównej może się dość mocno różnić.

Jak nałożyć pastę na procesor w laptopie?

Przed rozpoczęciem pracy wyłączamy komputer, odłączamy go od sieci i jeżeli jest to możliwe – wyciągamy z niego baterię. Zanim nałożymy nową pastę w pierwszej kolejności musimy usunąć jej starą warstwę z procesora oraz radiatora. Do tego celu używamy alkoholu izopropylowego oraz papierowego ręcznika lub ściereczki. Pamiętajmy, że oczyszczone powierzchnie muszą być całkowicie suche zanim przystąpimy do aplikacji pasty.
Pastę nakładamy bezpośrednio na obudowę procesora. Musimy jednak pamiętać o tym, by nie używać zbyt dużej ilości środka, co jest bardzo częstym błędem popełnianym zwłaszcza przez początkujących. Za gruba warstwa preparatu sprawi, że jego przewodność cieplna znacząco spada, a jego nadmiar zacznie wypływać spod przyłożonego radiatora. Problem sprawi też za mała ilość preparatu, która może jeszcze pogorszyć problemy z przegrzewaniem się CPU, jakie staramy się rozwiązać.
Jeżeli zastosujemy jedną z kilku sprawdzonych metod aplikacji pasty, zadanie będzie znacznie łatwiejsze. Wybór każdej z nich zależy od preferencji oraz wielości procesora. Niektóre metody sprawdzą się też lepiej w przypadku konkretnych typów preparatów.
  • Nakładanie pasty metodą na kroplę – pośrodku CPU umieszczamy jedną lub dwie krople pasty, które po przykręceniu radiatora zostaną równomiernie rozprowadzone. Kropla może mieć też nieco podłużny kształt przypominający ziarenko ryżu.
  • Nakładanie pasty metodą na linię – w centrum obudowy wykonujemy jedną lub dwie linie z pasty.
  • Nakładanie pasty metodą na krzyżyk – za pomocą aplikatora wykonujemy dwie przecinające się linie pasty, które tworzą krzyżyk. Korzystając z tej metody, łatwiej przesadzić z ilością preparatu, istnieje też większe ryzyko jego wypłynięcia, musimy więc być gotowi na jego szybkie usunięcie
  • Nie zapominajmy, że w razie pomyłki możemy łatwo rozpocząć nakładanie pasty od nowa. Musimy tylko dokładnie pozbyć się pozostałości po poprzedniej warstwie, postępując zgodnie z opisaną już metodą. Często spotkamy się z opinią, że najskuteczniej jest rozprowadzić pastę za pomocą szpatułki lub innego płaskiego przedmiotu, a nawet palca. O ile sposób ten pozwala dokładniej wpłynąć na finalną grubość warstwy pasty, ostatecznie negatywnie wpływa on na jej skuteczność, nie jest więc zalecany.
    Zdjęcie: Envato Elements