Data publikacji:

Jak naprawić wypalony ekran w telefonie?

Posiadacze smartfonów podczas korzystania ze swoich urządzeń mogą spotkać się z różnego rodzaju usterkami. Jednym z elementów, które są delikatne i mogą ulegać awariom, jest ekran. Wielu użytkowników przynajmniej raz spotkało się z jego wypaleniem lub przypaleniem. Widmo poprzednio wyświetlanego obrazu, które uparcie nie znika, może bardzo zaniepokoić. Stopień uszkodzenia może być różny i nie zawsze próby naprawy będą skuteczne, jednak warto je podjąć przed spisaniem urządzenia na straty. Skąd bierze się wypalony ekran w telefonie, jak go naprawić i jak mu zapobiegać – odpowiadamy.
Wypalony ekran

Co powoduje wypalenie ekranu w telefonie?

Montowane obecnie w smartfonach nowoczesne wyświetlacze OLED i AMOLED coraz bardziej imponują jakością obrazu, kontrastem, bogactwem kolorów i ogólnymi oferowanymi wrażeniami wizualnymi. 
Nie są jednak pozbawione wad. Jedną z nich jest tendencja do wypalania lub przypalania ekranu, o czym nawet informują niektórzy producenci na swoich internetowych stronach pomocy technicznej. Wypalony ekran nie jest czymś, co zdarza się często, jednak warto mieć świadomość istnienia takiego zjawiska, aby móc mu zapobiec bądź podjąć próbę jego naprawy, jeżeli usterka się pojawi.
Oprogramowanie niektórych smartfonów ogranicza ryzyko przypalenia, jednak nie zawsze  jest w stanie całkowicie przed nim uchronić. Jeżeli na ekranie utrzymuje się widmo wcześniej wyświetlanych obrazów, ikonek czy napisów i nie znika mimo zmiany wyświetlanych treści, oznacza to, że ekran został wypalony. Nie ma jednej określonej przyczyny, która odpowiada za wypalony ekran w telefonie, i awaria może pojawić się zupełnie niespodziewanie.
Często wypalenie występuje po bardzo długim czasie nieustannego użytkowania urządzenia i wyświetlania obrazów w wysokiej rozdzielczości w jednym miejscu. Ustawianie maksymalnego lub bardzo wysokiego poziomu jasności, utrzymywanie uruchomionego ekranu i nieużywanie go przez długi czas także nie sprzyjają jego żywotności.

Jak naprawić wypalony ekran w telefonie?

Na początku należy zaznaczyć, że nie istnieje w pełni skuteczne i uniwersalne rozwiązanie problemu. Wypalony ekran w telefonie może okazać się trwałą usterką i uniemożliwić lub w znaczy sposób utrudnić korzystanie z urządzenia. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie nowego smartfona, warto wypróbować kilka sposobów na uratowanie obecnego.
Przede wszystkim ekran należy wygasić, a telefon odłożyć na przynajmniej godzinę. Jeżeli uszkodzenie nie jest poważne, widok na wyświetlaczu powinien samoistnie wrócić do normy. W przypadku, gdy takie działanie nie pomoże, warto spróbować odwrócenia kolorów. Aby go dokonać, trzeba wejść w ogólne ustawienia telefonu, a następnie ustawienia wyświetlania i wybrać opcję „odwróć kolory”. Pozostawienie urządzenia na jakiś czas w tym trybie może pomóc w przywróceniu prawidłowego obrazu.
Innym rozwiązaniem są specjalne aplikacje dostępne w Sklepie Play. Wiele z nich jest darmowe i po zeskanowaniu ekranu telefonu jest w stanie wyznaczyć nieprawidłowo działające obszary, a następnie cofnąć ich uszkodzenie. Aplikacje są intuicyjne i proste w obsłudze. Może się jednak okazać, że żaden z wymienionych sposobów na to, jak naprawić wypalony ekran w telefonie, nie zadziała i konieczna będzie wymiana wyświetlacza bądź całego urządzenia.

Jak zapobiegać wypaleniu ekranu?

Choć przyczyn wypalenia może być wiele i nie zawsze da się ich uniknąć, można podjąć działania, które zmniejszą ryzyko jego wystąpienia. Przede wszystkim warto zrezygnować z włączania automatycznego regulowania jasności ekranu i utrzymywać ten parametr na stosunkowo niskim poziomie. Nie oznacza to, że należy przyciemniać ekran do granicy widoczność, wystarczy lekko zmniejszyć jego jasność. Będzie to korzystne nie tylko dla urządzenia, ale też dla oczu użytkownika.
Wypalony ekran w telefonie może powodować także długie wyświetlanie nieruchomego obrazu. Z tego względu warto pamiętać o wygaszaniu wyświetlacza, gdy się z niego nie korzysta. Pomocne w tym względzie może okazać się włączenie funkcji automatycznego gaszenia po jednej lub dwóch minutach bezczynności. Im mniej czasu włączony jest ekran, tym dłuższa jest jego żywotność.
Pomocne może okazać się także regularne i stosunkowo częste zmienianie tapety na głównym ekranie oraz wybieranie obrazów w dość ciemnej tonacji. W podobny sposób można dostosować wygląd wyświetlanej klawiatury. Zapobiegnie to utrwalaniu się obrazu pozostającego zbyt długo w jednym miejscu.

Czy wypalenie ekranu podlega gwarancji?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ producenci oraz sklepy w różny sposób traktują tę usterkę. Wypalony ekran w telefonie przez niektóre firmy postrzegany jest jako problem wynikający z nieprawidłowej obsługi urządzenia i nieprzestrzegania zaleceń dotyczących zwiększania jego żywotności. W takim przypadku wypalony ekran nie jest uznawany za wadę objętą obsługą gwarancyjną.
Istnieją jednak firmy, które smartfony z wypalonym ekranem przyjmują w ramach gwarancji i w ramach niej oferują wymianę ekranu bądź urządzenia. Aby dowiedzieć się, czy posiadany telefon jest objęty gwarancją w przypadku takiej awarii, należy przeczytać regulamin producenta oraz zasady obowiązujące sprzedawcę. Jeżeli wciąż nie ma się pewności, można zadzwonić na stosowną infolinię, gdzie uzyska się potrzebne informacje.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!