Data modyfikacji:

Ranking najlepszych wypiekaczy do chleba

Masz dość sklepowego pieczywa? Jeśli tak, zainwestuj w urządzenie, które pozwoli ci się cieszyć domowym chlebem, kiedy tylko zechcesz. Wystarczy kilka ulubionych przepisów i maszyna do wypieków. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy wypiekacz do chleba. Ranking topowych urządzeń znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
wypiekacz do chleba ranking

Ranking wypiekaczy do chleba

Nie wiesz, jaki kupić wypiekacz do chleba? Ranking produktów popularnych na Ceneo.pl pomoże ci wybrać odpowiednie urządzenie.

  1. Gastroback Design Brotbackautomat Plus 42820
  2. RAVEN EWC001
  3. Kenwood BM250
  4. Sencor SBR 1031WH
  5. Unold Extra 68511

Wypiekacz do chleba – jak działa?

Wypiekacze do chleba to urządzenia w postaci dużej formy, na dnie której znajduje się oś połączona z silnikiem elektrycznym. Do osi przytwierdzone są metalowe łopatki, które służą do wyrabiania ciasta.

Przed wyrobieniem ciasta w wypiekaczu, należy wybrać interesujący cię program (niektóre wypiekacze pozwalają na przygotowanie różnych produktów). Później wystarczy uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aż maszyna przygotuje twój wypiek.

Czy warto kupić wypiekacz do chleba?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, po co kupować wypiekacz do chleba, skoro można przygotować go w zwykłym piekarniku. Urządzenie to ma jednak sporo zalet, z powodu których warto rozważyć jego kupno.

  • Wypiekacz do chleba nie tylko piecze, ale też wyrabia ciasto. Wystarczy wrzucić do niego wszystkie składniki – resztę urządzenie zrobi za ciebie. To świetny sprzęt dla osób, które nie mają czasu na domowe wypieki, a które chcą jeść zdrowiej.
  • Wypiekacze mają z reguły wiele różnych funkcji – nie tylko przygotowywanie chleba. W większości z nich przygotujesz także bułeczki, wyrobisz ciasto na pierogi czy pizzę, a nawet… zrobisz marmoladę.

Czy wypiekacze do chleba mają minusy? Tym głównym może być rozmiar urządzenia – z reguły zajmuje ono sporo miejsca, dlatego nie sprawdzi się w bardzo małej kuchni.

Przeczytaj także: Jak upiec chleb we własnej kuchni?

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna wypiekacza do chleba?

Podczas wyboru najlepszego wypiekacza do chleba bierzemy pod uwagę kilka kluczowych parametrów konstrukcyjnych urządzenia.

Rozmiar komory

Podstawowy parametr określający masę ciasta, jaką wypieczemy w urządzeniu. Jeżeli pieczesz tylko dla siebie, wystarczy ci sprzęt z foremką dla mniejszych produktów. Znaczna większość urządzeń oferuje chleby w trzech wielkościach 400-450 g, 700-750 g i 1 kg 

Liczba mieszadeł do ciasta

Wypiekacze mają jedno lub dwa mieszadła (haki) zamontowane na dnie komory urządzenia. Są to metalowe elementy połączone z elektrycznym silnikiem, których zadaniem jest mieszanie ciasta (albo innych produktów). W większości przypadków pojedynczy hak wystarczy do wypieczenia ciasta o maksymalnej masie 1000 g. Jeżeli planujemy przygotowywać większe wypieki (np. 1,5 kg), nasz sprzęt koniecznie powinien posiadać drugi hak. Dwa mieszadła przyspieszają też pracę przy mniejszych chlebach.

Orientacja wypiekacza do chleba

Wypiekacze do chleba skonstruowane są w orientacji poziomej lub pionowej, która determinuje to, jak przygotowujemy ciasto, a także ile miejsca na kuchennym blacie zajmie urządzenie.

  • Wypiekacze poziome – modele przypominające małe piekarniki. Są one wyposażone w jedno lub dwa mieszadła, których konstrukcja poprawia jakość wypieku i znacznie skuteczniej zmniejsza wilgotność ciasta. Użytkownik ma też znacznie łatwiejszy dostęp do wypieku i w jego trakcie może dodać do niego nowe składniki (np. posypka z ziaren maku). Minusem urządzenia jest to, że zajmuje ono sporo miejsca.
  • Wypiekacze pionowe – bardziej kompaktowy sprzęt, który dzięki swojej budowie znacznie skuteczniej miesza ciasto, nawet przy tylko jednym mieszadle, w jakie są zazwyczaj wyposażone. Z ich pomocą przygotujemy głównie niewielkie wypieki.

Moc wypiekacza do chleba

Moc wskazuje na ilość zużywanej przez urządzenie energii elektrycznej, przekłada się ona na czas wypiekania. Im jest większa, tym sprzęt jest wydajniejszy. Do optymalnej pracy specjaliści zalecają wypiekacze o mocy co najmniej 750 W.

Obudowa wypiekacza

Wypiekacze do chleba zamknięte są w obudowach z tworzywa sztucznego lub metalu. Plastik, zwłaszcza ten niskiej jakość, może z czasem ulegać uszkodzeniom oraz odkształceniom pod wpływem ciepła generowanego przez sprzęt, a także codziennego użytku. Obudowy z metalu są bardziej eleganckie i odporne na upływ czasu.

Funkcje wypiekacza

Wszechstronny i nowoczesny wypiekacz oferuje nawet kilkanaście trybów działania, w tym takich, które przygotowane są z myślą o konkretnych rodzajach pieczywa (bezglutenowe, razowe, tostowe lub na zakwasie). Wiele z nich umożliwia też zrobienie domowych dżemów i konfitur, ułatwia przygotowanie ciasta na makarony, pizzę lub inne wypieki, a nawet ukręci lody. Duża liczba opcji sprawi, że sprzęt nie będzie stał bezczynnie i znajdzie znacznie szersze zastosowanie, zachęcając też czasami do eksperymentowania w kuchni.

Wypiekacz do chleba – ranking urządzeń

Jak wybrać najlepszy wypiekacz do chleba? Skorzystaj z rankingu najchętniej kupowanych urządzeń na Ceneo.pl i wybierz ten, który znajdzie się w twojej kuchni!

1. Gastroback Design Brotbackautomat Plus 42820

To wypiekacz do chleba o eleganckim, nowoczesnym designie i ciekawych funkcjach. Możesz ustawić aż trzy poziomy brązowienia. Poza samym chlebem w urządzeniu przygotujesz również makaron czy pizzę.

2. RAVEN EWC001

Kolejny w rankingu wypiekaczy do chleba model oferuje 12 różnych programów pieczenia, które pozwolą na przygotowywanie rozmaitych rodzajów pieczywa. Dodatkowym atutem jest opóźniony start. W zestawie otrzymujesz miarkę i mieszadło.

3. Kenwood BM250

Kolejny w rankingu wypiekaczy do chleba model wyróżnia się nieprzywierającą powłoką wewnątrz urządzenia. Ma aż 12 programów pieczenia, wyświetlacz LCD oraz czasomierz.

4. Sencor SBR 1031WH

Dlaczego ten model trafił do najlepszych wypiekaczy do chleba? W urządzeniu przygotujesz nie tylko pieczywo, ale także ugotujesz dżem czy marmoladę. Wypiekacz ma 12 programów pieczenia, opóźniony start oraz obudowę termoizolacyjną. Dodatkowym atutem jest także łatwość czyszczenia urządzenia.

5. Unold Extra 68511

Ranking wypiekaczy do chleba zamyka model wyposażony w 9 programów pieczenia. Unold Extra 68511 daje ci możliwość określenia stopnia wypieczenia skórki, a także opóźnionego startu.
Wypiekacz do chleba powinien znaleźć się w domu wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez świeżego, pysznego pieczywa. To urządzenie pozwoli ci jeść jeszcze zdrowsze i smaczniejsze wypieki wtedy, gdy tylko masz na to ochotę!
Autorzy: Joanna Stanuch i Michał Kułakowski