Ten ważny dzień zbliża się wielkimi krokami, a wy nie możecie się już doczekać, aż zobaczycie swojego malucha? To najwyższa pora, aby spakować torbę do szpitala. Co zabrać ze sobą na poród do szpitala? Zobacz, co musi zawierać wyprawka do szpitala dla mamy.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na oddziale położniczym spędzisz 2, może 3 dni. Może wydawać się, że to niedużo, jednak każda mama potwierdzi, że ten czas zapamiętuje się na całe życie. Dobrze, jeśli w tym okresie będziesz miała pod ręką absolutnie wszystkie potrzebne rzeczy. Co zabrać ze sobą w wyprawce do szpitala dla mamy:
Wiadomo, że termin porodu wyznaczony przez lekarza jest datą umowną, a dzieci często przychodzą na świat wbrew kalendarzowi. Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, wyprawkę do szpitala warto przygotować na 2-3 tygodnie przed planowanym terminem. Wtedy nawet, gdy twój maluch zdecyduje o nieco szybszym pojawieniu się na świecie, nie będziesz musiała martwić się pakowaniem.
Co zabrać ze sobą do szpitala na poród? Zobacz naszą listę rzeczy, które przydadzą się w wyprawce do szpitala dla mamy.
Przygotowania do wyprawki do szpitala dla mamy zacznij od kupna pojemnej torby z usztywnionym dnem i odpowiednią liczbą przegródek. Na oddział szpitalny lepiej nie zabierać walizki – zwykle pokoje nie są na tyle przestronne, aby móc wygodnie nią manewrować. Dobra, łatwa w otwieraniu torba podróżna sprawdzi się w każdej sytuacji.
Co zabrać ze sobą w wyprawce do szpitala na poród? Obowiązkowo koszule nocne do karmienia. Czemu aż tyle? Po pierwsze – w pierwsze dni po porodzie często dochodzi do plamienia z narządów rodnych lub wycieku mleka z piersi, dlatego dobrze mieć pod ręką więcej czystej odzieży. Po drugie – na oddziale szpitalnym zazwyczaj nie ma możliwości uprania ubrań. Lepiej od razu zabrać ze sobą więcej, tak aby twój partner nie musiał donosić koszul nocnych później. Pamiętaj, że koszula nocna do karmienia musi umożliwiać ci wygodne przystawienie dziecka do piersi.
Biustonosz to konieczność w wyprawce do szpitala dla mamy. Nie tylko stabilizuje biust, który w ciąży szybko przybrał na rozmiarze, ale i umożliwia założenie wkładek laktacyjnych, które pochłaniają wyciekające mleko. Miej ze sobą 3-4 biustonosze, aby nie martwić się ich ewentualnym zabrudzeniem. Masz za mało pokarmu? Zobacz, jak pobudzić laktację.
Żadnej kobiecie nie trzeba tłumaczyć, do czego służą. Wkładki laktacyjne zagwarantują ci komfort w każdym momencie. Pamiętaj, aby przy zakupie zwrócić uwagę na ich rozmiar.
Musisz wiedzieć, że w pierwszych dniach po porodzie dochodzi do obfitego krwawienia – większego niż te występujące podczas miesiączki. Wyprawka do szpitala musi zawierać 1-2 opakowania wkładek, które pozwolą ci na utrzymanie higieny.
Umówmy się: nie są eleganckie i seksowne – są za to praktyczne i pozwolą ci na wygodne założenie podpasek o dużych rozmiarach.
Przeczytaj również: Majtki poporodowe. Jakie wybrać? Wielo czy jednorazowe?
Delikatny, najlepiej przeznaczony do stosowania zaraz po porodzie obowiązkowo musi się znaleźć w wyprawce do szpitala dla przyszłej mamy.
Po porodzie możesz zauważyć, że twoje nogi odrobinę spuchły. Bez obaw – obrzęk to zupełnie naturalna sprawa. Wyprawka do szpitala dla mamy powinna zawierać bezuciskowe, miękkie skarpetki – minimum 3-4 pary.
Nie zabieraj grubego szlafroka frotte – na oddziałach położniczych zwykle jest ciepło, a ty dodatkowo możesz doświadczyć uderzeń gorąca, które są zupełnie normalne zaraz po porodzie. Delikatny, bawełniany szlafrok w zupełności wystarczy.
Wyprawka do szpitala dla mamy musi obowiązkowo zawierać klapki, ręcznik oraz myjkę.
Znajdź odpowiednio dużą i poręczną kosmetyczkę. Powinny w niej znaleźć się podstawowe kosmetyki i produkty higieniczne – szampon do włosów, żel pod prysznic, pasta i szczoteczka do zębów, żel do mycia twarzy, krem do twarzy, pomadka nawilżająca, szczotka i gumki do włosów. Jeśli chcesz, zabierz ze sobą balsam antycellulitowy lub ujędrniający, aby już w szpitalu zacząć dbać o skórę brzucha zaraz po porodzie. Warto mieć ze sobą awaryjną rolkę papieru toaletowego i nawilżane chusteczki odświeżające.
Pierwsze podejścia do karmienia piersią mogą być trudne. Wiele młodych mam określa je jako bolesne – w nieprzyjemnych odczuciach ulży ci specjalny balsam pielęgnujący brodawki sutkowe.
Nie zapomnij zabrać z wyprawką do szpitala dla mamy wyników badań, które przed porodem zlecił twój lekarz osobisty. W szpitalu powinnaś mieć ze sobą również kartę przebiegu ciąży, dowód osobisty, numer NIP pracodawcy lub swój (w przypadku własnej działalności).
Przyda się nie tylko do suszenia włosów, ale też do osuszenia okolic krocza po kąpieli. W przypadkach, kiedy w trakcie porodu doszło do uszkodzenia tych okolic, zwykłe osuszenie ich ręcznikiem może być bolesne.
Jedzenie obfitych posiłków tuż po porodzie będzie niemożliwe, jednak w niedługim czasie będziesz mogła sięgnąć po drobne przekąski. Zabierz ze sobą w wyprawce do szpitala suszone owoce, orzechy czy ciasteczka owsiane.
Oczywiście, do wyprawki do szpitala dla mamy warto wliczyć również rzeczy, które umilą czas spędzony na oddziale położniczym. Do torby szpitalnej warto spakować książkę czy telefon wraz z ładowarką. Dobrze skompletowana wyprawka do szpitala da przyszłej mamie poczucie spokoju i komfortu. Pamiętaj, aby przygotować wyprawkę odpowiednio wcześnie – gdy nadejdzie ten ważny moment, wyprawka będzie gotowa do podróży do szpitala wraz z tobą.