Data publikacji:

Wzmacniacz sygnału GSM. Jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jak działa wzmacniacz sygnału GSM, czy korzystanie z tego typu urządzeń jest legalne oraz jaki wzmacniacz sygnału wybrać do domu lub mieszkania? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Sprawdź, jak można wzmocnić sygnał GSM w domu oraz czy zakup tego typu sprzętu i jego samodzielna instalacja jest zgodna z polskim prawem.

wzmacniacz sygnału gsm

Jak działa wzmacniacz sygnału GSM?

Wzmacniacz sygnału GSM (inaczej repeater sygnału GSM lub antena wzmacniająca sygnał GSM) to sprzęt, który działa podobnie jak repeater Wi-Fi. Urządzenie przechwytuje nadawany sygnał sieci komórkowej i następnie powtarza go we wzmocnionej postaci. Sprzęt nie poprawia zasięgu internetu, a jedynie zapewnia wysokiej jakości rozmowy telefoniczne, jego cena na rynku może wynosić około 500-1500 złotych.

Wzmacniacz sygnału GSM – jaki wybrać?

Wiesz już, czym jest i jak działa wzmacniacz sygnału GSM. Jaki wybrać sprzęt, aby wzmocnić sygnał GSM w domu? Skuteczność anteny wzmacniającej sygnał zależy od jej doboru. Aby wybrać odpowiednią antenę, należy rozważyć, jaka jest wielkość powierzchni, na której ma zostać wzmocniony sygnał. Istotna jest także odległość od stacji bazowej.

Sprzęt powinien posiadać niezbędne certyfikaty oraz pracować na odpowiedniej częstotliwości, powinien również pochodzić z pewnego i legalnego źródła. Tego typu informacje posiada operator sieci komórkowej, w związku z tym to on powinien wybrać oraz zamontować wzmacniacz sygnału.

Czy wzmacniacz sygnału GSM jest legalny?

To, jaki wzmacniacz sygnału GSM wybrać, zależy od operatora sieci komórkowej. Ponieważ lepsza jakość połączenia wiąże się z zakłóceniem sygnału u innych osób w najbliższej okolicy, tego typu urządzenia, instalowane samodzielnie, na własną rękę są zabronione. Jedynie operator sieci komórkowej jest uprawniony do tego, aby zainstalować legalny wzmacniacz GSM.

Tym bardziej że sprzęt zakupiony u niepewnego źródła może nie posiadać odpowiednich certyfikatów i jego użytkowanie, a także nieprawidłowa instalacja, może zagrażać innym użytkownikom sieci.

Co grozi za posiadanie wzmacniacza sygnału na posesji? Urząd Komunikacji Elektronicznej karze takie występki grzywną w wysokości do 1000 złotych, a jeśli dana osoba nadal korzysta z anteny wzmacniającej sygnał GPS, może jej grozić kara pozbawienia wolności do 2 lat. W związku z tym nie warto ryzykować i instalować takich urządzeń na własną rękę.

Jak można wzmocnić sygnał GSM w domu? Inne sposoby

Jak wzmocnić sygnał GSM w domu bez pomocy wzmacniacza sygnału GSM? W tym celu warto skorzystać z oferowanej przez niektórych operatorów telefonii komórkowej funkcji Wi-Fi Calling. Na czym to polega? Nowoczesna technologia umożliwia wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości SMS, gdy nie ma dostępu do odpowiednich nadajników GSM, za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Usługa działa na całym świecie.

Co jeszcze można zrobić? Jak wzmocnić sygnał GSM? Inna metoda to zmiana typu sieci komórkowej z najnowszego standardu na niższy – co prawda, utracimy wtedy tymczasowo możliwość korzystania z szybkiego internetu, ale za to poprawie ulegnie jakość połączeń głosowych.

Jeśli w twoim domu jest nadal słaby zasięg GSM, zgłoś to u swojego operatora. Firma może rozwiązać problem poprzez usunięcie wadliwych wzmacniaczy sygnału GSM, regulację kątów nachylenia anten działających w danym rejonie lub legalne zainstalowanie anten wzmacniających sygnał GSM. Urządzenie wzmocni sygnał telefonii komórkowej w tych rejonach, w których jakość połączeń jest niewystarczająca.

Autorka: Paulina Komórka