Data modyfikacji:

Xiaomi 12X czy 12? Po który smartfon nowej serii sięgnąć?

Chińskie Xiaomi w przeciągu zaledwie kilku lat stało się czołowym producentem smartfonów w naszym kraju. Marka ceniona jest przez konsumentów ze względu na przystępne ceny w połączeniu z dużą liczbą funkcji dostępnych tylko w droższych urządzeniach konkurencji. Podobnie jak inni producenci, Xiaomi oferuje również flagowe wersje swoich telefonów, przyjrzyjmy się, jak w bezpośrednim starciu wypada Xiaomi 12 i Xiaomi 12X.
xiaomi 12

Xiaomi 12 – specyfikacja

Pojedynek Xiaomi 12X vs Xiaomi 12 zacznijmy od prezentacji drugiego modelu. Jak prezentuje się najnowszy Xiaomi? Xiaomi 12 zadebiutował na europejskich rynkach 15 marca 2022 roku, w kilka miesięcy później niż w Chinach. Telefon otrzymał w sumie cztery wersje, podstawową, X, Pro oraz Ultra. Xiaomi 12 wyposażony został w wysokiej jakości ekran AMOLED oraz przekątnej 6,28 cala o maksymalnej jasności 1100 nitów, który pracuje w częstotliwości odświeżania 120 Hz i wspiera technologię HDR10+. Wrażenia z korzystania z multimediów wzmacniają też głośniki stereo zaprojektowane przez firmę Harman Kardon.
W wnętrzu telefonu znajdziemy superszybki procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. Na pokładzie znajdziemy też 8 GB RAM-u oraz 128 lub 256 GB wolnego miejsca na dane. Sprzęt jest w pełni kompatybilny z telefonią w standardzie 5G. Obudowa Xiaomi 12 dostępna jest w trzech kolorach (szarym, fioletowym i niebieskim) i została wykonana z aluminium. Sprzęt waży w sumie 180 gramów.
W przypadku aparatu fotograficzne, Xiaomi 12 nie ma czego się wstydzić. Z tyłu obudowy, na wypukłej wyspie, producent zainstalował trzy obiektywy – 50 Mpix (szerokokątny), 13 Mpix (ultraszerokokątny) i 5 Mpix (telemakro). Ich pracę wspomaga specjalistyczne oprogramowanie fotograficzne, dzięki któremu znacznie łatwiej zarejestrujemy obraz wideo lub zrobimy zdjęcia nawet w bardzo słabym świetle. Pomaga ono wyostrzać także obraz obiektów uchwyconych w ruchu.
Telefon wyposażony jest w baterię o pojemności 4500 mAh, ze wsparciem dla opcji szybkiego ładowania 67W oraz turbodoładowania indukcyjnego 50W.
Cena urządzenia tuż po premierze wynosiła ok. 3999 złotych (wersja 256 GB) lub 3799 złotych (128 GB).

Xiaomi 12X – specyfikacja

Xiaomi 12X zadebiutował w tym samym czasie co podstawowa wersja dwunastki. Literka „X” w nazwie urządzenia zastąpiła dotychczas używane przez producenta określenie „Lite”. Telefon jest z zewnątrz bliźniaczo podobny do Xiaomi 12. Co więcej, na jego pokładzie znajdziemy praktycznie identyczne podzespoły. Urządzenie dostępne jest w wersji 128 lub 256 GB i wyposażone został w identyczny ekran AMOLED 6,28 cali. Bez zmian pozostał również przedni i tylny aparat, jak również bateria 4500 mAh, której nie załadujemy jednak indukcyjnie.
Podstawową różnicą pomiędzy Xiaomi 12X a Xiaomi 12 jest to, że producent zdecydował się na zamontowanie w urządzeniu starszy i mniej wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 870, który zadebiutował w 2020 roku. Mimo wieku układ nadal jest jednak bardzo wydajny i powinien wystarczyć do wykonywania wszystkich najważniejszych zadań.
Cena Xiaomi 12X tuż po premierze wynosiła ok. 3199 złotych (wersja 128 GB)

Xiaomi 12 czy Xiaomi 12X?

Telefony Xiaomi z oznaczeniem „Lite” zawsze cieszyły się powodzeniem wśród fanów produktów Xiaomi. Xiaomi 12X kontynuuje tą tradycję i z powodu niższej ceny z pewnością znajdzie wielu zwolenników. Nie wszyscy konsumenci będą bowiem skłoni dopłacić kilkaset złotych do nieco wyższej wydajności procesora. Z drugiej strony podstawowa wersja Xiaomi 12 oferuje nie tylko nowe CPU, ale także możliwość ładowania bezprzewodowego.
Zdjęcie: Materiały producenta