Data publikacji:

Xiaomi Mi Band 8 czy Xiaomi Mi Band 7? Jak wypada nowa opaska?

Te inteligentne opaski fitness, choć z pozoru podobne, przynoszą ze sobą pewne unikalne cechy i ulepszenia. W niniejszym artykule przeprowadzimy dogłębne porównanie między tymi dwoma modelami, analizując ich funkcje, wydajność oraz przydatność w codziennym życiu, aby pomóc Ci dokonać świadomego wyboru, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Który model wybrać? Zobacz porównanie Xiaomi Mi Band 8 vs Xiaomi Mi Band 7.
xiaomi mi band 8

Xiaomi Mi Band 7

Opaska Xiaomi Mi Band pojawiła się w sprzedaży w czerwcu 2022 roku. Urządzenie przyjęło formę poprzednich modeli z serii, jego tarcza ma więc zaokrąglone brzegi i podłużny kształt. Smartband ma dotykowy wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,62 cala o jasności 500 nitów, który pracuje w rozdzielczości 490 na 192 pikseli.
Podobnie jak poprzednie wersje Mi Band, smartband wykorzystuje wymienne elastyczne opaski z tworzywa sztucznego, w które wciskamy urządzenie. W sprzedaży znajdziemy bardzo szeroki wybór kolorów, a poza oficjalnymi modelami w sprzedaży są cieszące się sporym powodzeniem tańsze zamienniki. Wygląd smartbanda zmieniamy dodatkowo dzięki ponad setce dynamicznych tematów-tapet zainstalowanych w pamięci. 
Urządzenie wyposażone jest w klasyczne biosensory badające poziom stresu, tętno, natlenienie krwi, wysiłek fizyczny, a także jakość snu. Zebrane dane zdrowotne możemy przeglądać z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej albo bezpośrednio w menu opaski. Użytkownicy poszukujący solidnego kompana w treningu nie będą zawiedzeni, bowiem będą mogli skorzystać w sumie ze 110 trybów sportowych, pozwalających skutecznie śledzić postępy oraz wychwycić ewentualne błędy. 
Opaska przy typowym użytku powinna posłużyć na pełnym ładowaniu maksymalnie do 14 dni. Urządzenie jest wodoodporne i możemy z nim swobodnie pływać, a nawet nurkować. Właściciele mogą liczyć też na szereg standardowych funkcji, takich jak latarka, możliwość odbierania połączeń przychodzących i powiadomień, a także opcję Znajdź telefon. Xiaomi Mi Band 7 współpracuje ze smartfonami wyposażonymi w system iOS i Android.
Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz – 1,62 cala AMOLED
 • Rozdzielczość – 490 na 192 pikseli
 • Waga – 13,5 g
 • Czas pracy baterii – maksymalnie 14 dni
 • Xiaomi Mi Band 8

  Opaska Xiaomi Mi Band 8 oficjalnie pojawiła się w Chinach w kwietniu 2023 roku, ale w chwili pisania tego tekstu nie była jeszcze oficjalnie dostępna w Polsce, choć w niektórych sklepach można było kupić już importowane modele.
  Urządzenie jest dużym krokiem na przód w porównaniu do poprzedniej generacji smartbandów Xiaomi. Co prawda, zachowuje ono łatwo rozpoznawalny pigułkowaty kształt, ale w zupełnie inny sposób łączy się teraz z paskiem.
  Za sprawą nowych zaczepów użytkownicy mogą skorzystać z różnego typu strapów, wykonanych nie tylko z tworzywa sztucznego, ale również z ekoskóry, a nawet metalu. Paski składają się teraz też z dwóch oddzielnych części. W materiałach promocyjnych producent pokazywał też różne metody noszenia opaski w formie naszyjnika lub przypinania jej do obuwia. 
  Xiaomi Mi Band 8 wyposażony został w wyświetlacz o przekątnej 1,63 cala, pracujący w rozdzielczości 490 na 192 pikseli, w tym względzie nie ma więc żadnych różnic w porównaniu do siódemki. Ekran odznacza się jednak większą maksymalną jasnością, wynoszącą 600 nitów, poprawiającą jego czytelność w pełnym słońcu.
  Użytkownicy Xiaomi Mi Band 8 mogą skorzystać ze standardowego zestawu biosensorów, które mogliśmy znaleźć w Xiaomi Mi Band 7. Właściciele opaski mogą więc w kompleksowy sposób monitorować puls, sen, poziom stresu, natlenienia krwi, a także cykl menstruacyjny. Zbierane dane są dostępne z poziomu aplikacji mobilnej Xiaomi, dostępnej na smartfonach z Androidem i iOS-em, albo bezpośrednio w opasce. 
  Urządzenie pozwala też użyć ponad 110 trybów sportowych, od kolarstwa po pływanie. Nie zabrakło tu też łatwych w konfiguracji opcji treningowych, przydających się zarówno amatorom, jak i wyczynowym sportowcom. Nowością nieobecną w Xiaomi Mi Band 7 jest specjalny tryb bokserski, a także rozszerzony tryb biegowy, pozwalający np. wziąć pod uwagę wpływ nawierzchni, po jakiej biegamy na osiągane przez nas czasy. 
  Xiaomi Mi Band 8 na jednym ładowaniu posłuży nam do 16 dni; jeżeli aktywujemy opcję always-on-display, czas ten skraca się jednak do zaledwie do 6 dni. Należy podkreślić, że przy przesiadce z poprzednich wersji Mi Band, nie użyjemy starszych ładowarek, Mi Band 8 korzysta bowiem z zupełnie nowego modelu. Obudowa urządzenia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, dynamiczne zmiany temperatury, wilgoć i zanurzenie w wodzie.
  Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz – 1,62 cala AMOLED
 • Rozdzielczość – 490 na 192 pikseli
 • Waga – 27 g
 • Czas pracy baterii – maksymalnie 16 dni (6 dni przy przeciętnym użytkowaniu z funkcję always-on-display)
 • Xiaomi Mi Band 8 czy Xiaomi Mi Band 7?

  Pod względem funkcjonalności obie opaski są wciąż dość mocno do siebie zbliżone i wybierając nowsze urządzenie, nie odczujemy żadnych znaczących zmian. Największe różnice, które ostatecznie mogą wpłynąć na decyzję o zakupie jednego lub drugiego modelu, związane są przede wszystkim z designem paska. Jeżeli podoba nam się nowe podejście do wymiennych strapów, warto zainwestować w Xiaomi Mi Band 8, musimy jednak pamiętać, że nie skorzystamy już z akcesoriów z poprzednich wersji Mi Band, w tym z jej ładowarki.