Data publikacji:

Zagęszczarka – co to jest? Jak wykorzystać zagęszczarkę?

Wiele prac związanych z przydomowymi remontami, różnego rodzaju budowami i wymianą nawierzchni wymaga wcześniejszego przygotowania gruntu. Przed położeniem kostki, wylaniem asfaltu czy wysypaniem kamyków, należy ubić i zagęścić podłoże. W tym celu często wykorzystuje się zagęszczarkę, czyli stosunkowo prostą w obsłudze maszynę, która poziomuje nawierzchnię. Jak dokładnie działa zagęszczarka i jak wybrać odpowiednią? Odpowiadamy!
zagęszczarka co to

Czym jest zagęszczarka?

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe dla jego późniejszej stabilności i wytrzymałości. Jest konieczne przed położeniem chodnika, utworzeniem boiska, drogi, parkingu czy wyjazdu. Nierzadko osoby decydują się także na wyrównanie i utwardzenie terenu wokół domu. Wszystko to jest możliwe do osiągnięcia dzięki pewnej maszynie.
Zagęszczarka – co to jest? Zagęszczarka to łatwa w obsłudze maszyna, którą można ubić ziemię i piasek, ale też beton i asfalt. W zależności od rozmiaru zagęszczarki mogą być wykorzystywane na placach budowy, przy robotach drogowych lub podczas przydomowych prac porządkowych, a nawet do wyrównywania trudno dostępnych miejsc. Zagęszczarka składa się z metalowej konstrukcji, silnika, płyty, amortyzatorów i wyłącznika. Biorąc pod uwagę rodzaj silnika, można wyróżnić dwa typy urządzeń – zagęszczarki spalinowe oraz elektryczne. Te pierwsze są znacznie większe i mają większą moc, wykorzystuje się je do rozległych prac. Z kolei drugi typ jest znacznie mniejszy i zwrotniejszy, a co za tym idzie – ma mniejszą moc, jest zasilany kablem elektrycznym.

Zagęszczarka – jak działa?

Wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracami przydomowymi, często przewija się pytanie – jak działa zagęszczarka? Ze względu na rodzaj pracy urządzenia wyszczególnić dwa typy – wibracyjne i płytowe. Wibracyjne pracują intensywnie i mają dużą moc. Dzięki niejednorodnym drganiom działają głębiej na podłoże. Z kolei płytowe to urządzenia lekkie, doskonale nadające się do prac przydomowych.
W obu przypadkach zadanie maszyny jest takie samo – ubicie i wyrównanie gruntu, celem przygotowania go do położenia wierzchniej warstwy. Najprościej mówiąc, zagęszczarka i wywoływane przez nią drgania sprawiają, że podłoże staje się zwarte, stabilne i wypoziomowane. Nierzadko zagęszczarki używane są także do wyrównania położonej już kostki brukowej, aby tworzyła możliwie najbardziej równą warstwę.

Jakie są rodzaje zagęszczarek?

Oprócz podziału ze względu na zasilanie oraz rodzaj pracy typy zagęszczarek można podzielić także wedle rodzaju podłoża, na którym mają zostać użyte. Do maszyn użytkowanych przez amatorów należą zagęszczarki prowadzone ręcznie i samoprzesuwne. Urządzenia prowadzone ręcznie są najmniejsze, ich waga zaczyna się już od około 50 kg i, jak sama nazwa wskazuje, użytkownik musi samodzielnie nimi kierować.
Ze względu na lekkość i niewielkie wymiary najlepiej nadają się do pracy na małych obszarach i w trudno dostępnych miejscach. Zagęszczarki samoprzesuwne są urządzeniami cięższymi, ale jednocześnie łatwiejszymi w obsłudze. Jedynym zadaniem użytkownika jest nakierowanie maszyny na odpowiedni tor ruchu i kontrolowanie go.
Kolejne dwa typy to urządzenia, z których korzystają wyłącznie profesjonaliści. Są to bowiem urządzenia duże i bardzo kosztowne. Zagęszczarki kroczące są idealne do pracy na trudnym terenie, dzięki dużej mocy i stabilności. Natomiast zagęszczarki podczepiane charakteryzują się bardzo dużym rozmiarem metalowej płyty, co pozwala w krótkim czasie wyrównywać rozległy teren. Korzystanie z nich wymaga podpięcia ich do ciągnika lub koparki. Sprawdzają się przy wygładzaniu płaskich powierzchni, ale też przy pochyłościach, jak np. wykopy czy wąwozy.
Zagęszczarki dzielą się także na jednokierunkowe i rewersyjne, tzw. dwukierunkowe. Pierwszy rodzaj najlepiej sprawdza się na terenie otwartym, drugi z kolei w miejscach, które wymagają manewrowania i mają trudnodostępne zakamarki.

Jak wybrać zagęszczarkę?

Tego rodzaju urządzeń jest na rynku wiele i mają bardzo różne specyfikacje. Wiedząc, jak działa zagęszczarka, i biorąc pod uwagę kilka czynników, można dość łatwo wybrać konkretną. Przede wszystkim podczas procesu decyzyjnego należy zwrócić uwagę na to, jak duży i jak wymagający jest dany teren. Inne urządzenia sprawdzą się na rozległych, płaskich przestrzeniach, a inne na niewielkich powierzchniach obfitujących w zakamarki.
Większa płyta zapewnia znacznie szybszą pracę, ale nie w każde miejsce będzie można się nią dostać. Tutaj znaczenie ma także wydajność ubijania, a więc tempo pracy. Ten parametr określa, ile metrów kwadratowych w ciągu godziny można opracować i zawsze jest podany przez producenta.
Duże znaczenie ma także masa urządzenia. Choć większy sprzęt pozwoli pracować dużo szybciej, będzie znacznie trudniejszy w obsłudze i manewrowanie nim może sprawiać niemałe problemy. Lżejsze maszyny najlepiej sprawdzą się w przypadku niedoświadczonych użytkowników. Podobnie ma się kwestia kierunkowości. Znacznie łatwiej pracuje się zagęszczarkami dwukierunkowymi, którymi można dość lekko manewrować.
Kolejne kryteria także związane są z terenem, na którym będzie się pracować. Głębokość zagęszczania jest parametrem podawanym w centymetrach i oznacza grubość warstwy ubijanej podczas jednego przejazdu. Istotna jest tutaj także wielkość siły odśrodkowej. Im większa, tym szybciej zostaną wyrównane głębokie warstwy podłoża.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!