Każdy, kto składał choć raz w życiu stacjonarnego peceta, dobrze wie, jak wyglądają zasilacze komputerowe, a także jaką spełniają funkcję. Urządzenia, które często określane są angielskim skrótem PSU, zajmują jednak najczęściej jedno z ostatnich miejsc na lisice priorytetów podczas zakupów nowych komponentów. Wiele osób wybiera najpopularniejsze lub najtańsze modele i zapomina o nich do czasu kolejnej wymiany podzespołów.
Jest to oczywiście błąd, bowiem od sprzętu tego zależy w dużej mierze bezpieczeństwo wartych często wiele tysięcy złotych kart graficznych, procesorów, dysków oraz płyt głównych. Zasilacze chronią je przed przepięciami i nagłymi zanikami mocy, które doprowadzają do nieodwracalnych uszkodzeń oraz niespodziewanych awarii.
Jaki zasilacz do komputera kupić? Najważniejszym parametrem zasilacza komputerowego jest jego maksymalna moc, która determinuje to, jaką ilość energii elektrycznej sprzęt teoretycznie może dostarczyć wszystkim komponentom PC. Ustalenie energetycznego zapotrzebowania komputera może być dość trudne dla laika, ale warto się za to zabrać, by nie przepłacać za najsilniejsze PSU, których potencjału najczęściej i tak nie wykorzystamy. W razie wątpliwości możemy skonsultować się z dostępnymi w sieci kalkulatorami mocy, np. od firmy Cooler Master lub Seasonic.
Dla przeciętnego komputera, przeznaczonego do pracy i zabawy, wystarczające będą zasilacze o mocy od 450 do 650 watów. Mocniejsze modele przydadzą się graczom z najnowszymi oraz najsilniejszymi układami graficznymi i procesorami, a także dodatkowymi systemami chłodzenia. Okażą się one niezbędne także w przypadku komputerów przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań. Zwróć uwagę na to, że najmocniejsze PSU osiągają większe rozmiary i wymagają dodatkowego miejsca w obudowie komputera.
Podczas zakupów sprawdzamy także certyfikat 80 Plus zasilacza, który opisuje jego sprawność energetyczną. Im jest ona wyższa, tym większa niezawodność oraz żywotność sprzętu. Ergonomiczne PSU traci mniej pobieranej energii, dzięki temu wydziela mniej ciepła, nawet przy największym obciążeniu.
W tej chwili dobre markowe modele posiadają oznaczenia Bronze 80 Plus lub Silver 80 Plus, ale najlepsze modele na rynku mogą pochwalić się certyfikatami Gold, Platinium oraz Titatnium. Dwa ostatnie zarezerwowane są jednak głównie dla urządzeń przeznaczonych do pracy z serwerami i stacjami roboczymi.
Jaki rodzaj zasilacza do komputera wybrać? Pod względem konstrukcyjnym zasilacze możemy podzielić na modele standardowe, pół modularne oraz modularne. W przypadku tych ostatnich, ich wszystkie kable przyłączeniowe, używane do zasilania poszczególnych części peceta, możemy swobodnie odłączać. Konstrukcja sprawia, że nie musimy przejmować się nieużywanymi złączami. Mniej przewodów w obudowie to także lepszy przepływ powietrza.
W przypadku modeli pół modularnych najczęściej nie odłączymy tylko najważniejszej 24-pinowej wtyczki od płyty głównej. W modelach standardowych wszystkie kable są na stałe wmontowane w urządzenie. Obecnie modularne zasilacze stają się standardem, a ceny najtańszych z nich zaczynają się w okolicach około 200 złotych.
Ranking zasilaczy otwiera w pełni modularny 750-watowy zasilacz stworzony z myślą o gamingowych komputerach, który posiada certyfikat 80 Plus Gold. Model bez problemu zapewni energię najmocniejszym kartom graficznym i procesorom na rynku. We wnętrzu znajdziemy podzespoły najwyższej jakości oraz wydajny wentylator o średnicy 14 centymetrów. Dodajmy, że producent zapewnia aż dziesięcioletnią gwarancję pracy urządzenia.
Jeden z najlepszych zasilaczy komputerowych o mocy 600 W ze standardową konstrukcją (brak odczepianych kabli). Urządzenie otrzymało certyfikat 80 Plus Bronze i jest dostępne w cenie około 220 złotych.
500-watowa wersja SilentiumPC Vero L3, która poza mniejszą mocą nie różni się od swojego silniejszego wariantu. Model dostaniemy w atrakcyjnej cenie poniżej 200 złotych.
Pół modularny zasilacz firmy Corsair o mocy 450 W, który posiada certyfikat 80 Plus Bronze. Produkt odznacza się wysoką jakością wykonania podzespołów oraz wydajnym wentylatorem o średni 12 centymetrów. Cena to około 300 złotych.
Niezwykle wydajny profesjonalny zasilacz komputerowy o mocy 1000 W. Jakość jego pracy gwarantuje certyfikat 80 Plus Titanium. Sprzęt ma w pełni modularną budowę i nawet przy wysokim obciążeniu pozostaje niezwykle cichy. Producent zastosował tu najlepsze komponenty elektroniczne na rynku.