Data publikacji:

Sekrety zdjęć z drona. Jak unikać banałów i robić naprawdę oryginalne ujęcia  

Fotografia dronowa otwiera zupełnie nową perspektywę i możliwości, które pozwalają na uchwycenie zapierających dech w piersiach kadrów. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka przydatnych porad, które wyniosą Twoje zdjęcia na zupełnie nowy poziom!
zdjęcia z drona

Wybierz odpowiedniego drona

Uzyskanie odpowiedniej jakości obrazu to tak naprawdę pierwszy element do tego, aby Twoje ujęcia wyróżniały się na tle innych. Jaki dron do zdjęć będzie najlepszy? Warto spojrzeć na to, jaką optyką dysponuje dany model. Tańsze drony z matrycami 1/1.3 cala są w stanie osiągnąć dobre rezultaty przy odpowiednim oświetleniu.
Jeżeli dysponujesz trochę większym budżetem, to warto spojrzeć na drona z 1-calową matrycą, który dostarcza znacznie więcej szczegółów. Topowe drony z najwyższej półki mają matryce micro 4/3, które jakością dorównują aparatom fotograficznym. To wybór bardzo dobry dla profesjonalistów i ambitnych amatorów.
Oczywiście niemniej ważna jest rozdzielczość obrazu. Matryce z rozdzielczością 12 Mpix, 20 Mpix oraz 48 Mpix zapewniają bardzo dobre rezultaty.
Rozwój dronów sprawił, że coraz częściej mamy do dyspozycji nie jeden, a kilka aparatów fotograficznych. Zmiana ogniskowej znacznie zmienia perspektywę i powoduje, że jesteśmy w stanie robić różnorodne zdjęcia.
Warto mieć do dyspozycji teleobiektyw z 3-krotnym lub 7-krotnym przybliżeniem optycznym. To umożliwi Ci uzyskanie tzw. efektu kompresji. Dzięki temu budynki oraz obiekty w oddali wyglądają na większe, a osoby na pierwszym planie są znacznie lepiej widoczne. Sprawdza się to w fotografii krajobrazowej, ale również podczas latania po mieście.

Zadbaj o właściwe akcesoria

Większość dronów nie ma możliwości regulowania przysłony i tym samym ilości wpadającego do matrycy światła. Im więcej światła, tym w przypadku mocnego słońca trudniej o zrobienie dobrego zdjęcia. Dlatego warto kupić filtry ND, które pozwalają na przyciemnienie obrazu, co sprawdza się również przy nagrywaniu. Będziesz w stanie uzyskać dłuższe czasy naświetlania i naturalne rozmycie ruchu. Filtry ND przydają się również do panoramowania oraz stosowania długich czasów naświetlania, aby uzyskać efekt rozmytych smug światła.
Ale filtry ND można znaleźć w wersjach z oznaczeniem ND + CPL. To oznacza, że masz dodatkową warstwę polaryzacji, która usuwa refleksy i zwiększa kontrast. W efekcie mamy ładniejsze kolory, ale pozbywamy się odbić występujących w wodzie czy szybach samochodów. Taka drobna zmiana sprawia, że Twoje zdjęcia automatycznie będą wyglądać dużo lepiej.

Wybierz idealne miejsce na zdjęcia

Sekretem pięknych zdjęć z drona są miejsca, które możemy pokazać z zupełnie nowej perspektywy. Warto planować ujęcia, wykorzystując chociażby takie aplikacje jak Google Maps czy Google Earth. To najlepszy sposób do planowania ujęć typu top down, czyli tych z góry. Ustawiamy wtedy gimbala pod kątem 90 stopni i zaczynamy fotografować.
Warto szukać nietypowych wzorów oraz linii geometrycznych. Może to być miejska architektura, ale również natura taka jak rzeki, ścieżki, jeziora czy lasy. Pomaga wykorzystywanie pór roku do urozmaicenia kolorów i przyciągnięcia uwagi.

Kadrowanie jest kluczowe

W opcjach drona znajdziesz funkcję włączenia siatki. Dzięki temu będziesz w stanie dużo łatwiej kadrować zdjęcia. Siatka dzieli nam kadr na trzy równe części. Przecinające się linie tworzą tzw. mocne punkty i tam można ustawić jakiś obiekt lub osobę. To wpływa na mocniejszy i ciekawszy przekaz kadru. W kadrowaniu z użyciem siatki możesz również wykorzystać linie poziome do utrzymania prostego horyzontu. To doskonały sposób, aby Twoje ujęcia były ciekawsze.
Ale w kadrowaniu z drona można wykorzystać drogi, które pełnią rolę linii prowadzących przeprowadzających odbiorcę przez cały kadr. I tutaj ponownie można wykorzystać rozmaite ścieżki, ale również linię brzegową nad morzem, czy jeziorem.

Nie zapominaj o oświetleniu

W fotografii dronowej światło odgrywa kluczową rolę, dlatego wybieraj się na zdjęcia o tzw. złotej godzinie. To około 1-2 godziny po wschodzie słońca oraz 1-2 godziny przed zachodem słońca. Wówczas mamy żółtopomarańczowe światło, które fajnie oświetla budynki i krajobrazy. Jesteśmy w stanie uzyskać więcej kontrastu oraz żywsze kolory.
Warto przy takich zdjęciach korzystać z trybu bracketingu, czyli łączenia kilku zdjęć w jedno. W postprodukcji łączyny 3 lub 5 kadrów. Można skorzystać z takich aplikacji jak Lightroom. Oczywiście do zdjęć dronowych świetnie sprawdzają się warunki, gdy na niebie mamy dużo chmur, więc niekoniecznie zawsze musi być to w pełni słoneczny dzień.

Nietypowe ujęcia są kluczem do sukcesu

Fotografując za pomocą drona, myśl niestandardowo. Oglądaj dużo zdjęć, inspiruj się, ale jednocześnie spróbuj pokazać dane miejsce w trochę inny sposób. Nie zawsze musisz latać na wysokości 120 metrów, czasami warto się obniżyć i poszukać fajnych ujęć bliżej ziemi. Dron daje dostęp do miejsc, do których byłoby bardzo trudno dotrzeć.

Zadbaj o odpowiednią obróbkę

Każde zdjęcie wymaga odpowiedniej oprawy, dlatego zadbaj o to, aby kadry były obrobione. Świetnie sprawdza się tutaj wspomniany wcześniej program Adobe Lightroom dostępny na telefony, tablety i komputery. Możesz tam poprawić kontrast, zwiększyć lub zmniejszyć nasycenie kolorów, a także skorygować oświetlenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.