Data publikacji:

Jaki zestaw do monitoringu? Ranking

Dbanie o bezpieczeństwo domu czy firmy może wkroczyć na wyższy poziom dzięki dostępności zestawów do monitoringu. Nie ma konieczności korzystania z usług specjalistycznych firm, by podwyższyć poziom ochrony dobytku. Jak wybrać zestaw do monitoringu, jakie parametry są ważne? Gdzie ustawić kamery, aby ich działanie było optymalne? Przeczytaj więcej o doborze najlepszego zestawu do monitoringu i sprawdź ranking polecanych.

Jaki zestaw do monitoringu? Ranking

Jaki zestaw do monitoringu domu?

Wybór zestawu do monitoringu z rankingu powinno poprzedzić staranne określenie potrzeb. Warto zastanowić się, jakie pomieszczenia czy przestrzenie zestaw kamer do monitoringu powinien obejmować, w jakich warunkach działać, jakie możliwości zapewniać czy w jaki sposób komunikować się z administratorem systemu oraz ewentualnie innymi urządzeniami. Odpowiedzi na te pytania przekładają się na to, jakie parametry są ważne.

Jaki wybrać zestaw do monitoringu domu, aby był dostosowany do oczekiwań? Co zrobić, kiedy ulegną one zmianie? W przypadku zestawów do monitoringu może okazać się ważna ich skalowalność, opcja rozszerzenia o kolejne kamery współpracujące z danym systemem.

Sprawdzając, jaki zestaw do monitoringu z rankingu będzie najlepszy, dowiesz się przy okazji, które z kompletów mogą okazać się dobre również w rozwiązaniach biznesowych dzięki wysokiej niezawodności oraz zaawansowanej funkcjonalności.

Przeczytaj także, jaka kamera do monitoringu podwórka

Dobry zestaw do monitoringu: ranking produktów

Ranking zestawów do monitoringu, czyli polecane zestawy z optymalnym stosunkiem jakości do ceny, może być bardzo pomocny przy wyborze sprzętu. Pomaga w lepszym rozeznaniu wśród ofert różnych producentów, a także doprecyzowaniu potrzeb, określeniu dokładnie, jakie parametry są ważne w kamerach czy rejestratorach.

Przy ustalaniu najlepszych zestawów do monitoringu w rankingu, brano pod uwagę także łatwość ich montażu i wprowadzenia początkowych ustawień. Do zapewnienia optymalnych warunków pracy urządzeń przydatne okazują się dedykowane akcesoria, dostępne na Ceneo.pl. Można w ten sposób na przykład zapewnić zasilanie awaryjne dla systemu czy bezpieczne mocowanie przewodów.

Jakie parametry są ważne przy wyborze zestawu do monitoringu domu?

Każdy z zestawów do monitoringu cechuje szereg właściwości, charakterystyka sprzętu. Jakie parametry są ważne przy wyborze zestawu kamer do monitoringu wraz z rejestratorem? Warto z pewnością zwrócić uwagę na poniższe cechy oraz określić swoje wymagania w ich zakresie, gdyż nie wszystkie opcje są konieczne w każdym zastosowaniu. W stosunku do kamer istotne są:

  • jakość nagrywanego obrazu, również w gorszych warunkach oświetleniowych,
  • pole widzenia, sposób montażu, możliwość kierowania ruchem zdalnie lub inteligentna automatyzacja,
  • dostępność trybu nocnego, pracy w podczerwieni,
  • zintegrowanie z funkcją wykrywania ruchu lub innymi czujnikami,
  • sposób komunikacji i zasilania kamery IP,
  • dodatkowe funkcje, na przykład głośnik, alarm, doświetlenie lub alarm świetlny.

Oprócz tego istotne są możliwości zapisu rejestratora, a także oprogramowanie dla całego systemu. Obejmuje ono na przykład dostęp live do obrazu nie tylko z sieci lokalnej, ale również z zewnątrz, czy też dedykowaną aplikację do kontroli i zarządzania. Do kluczowych cech ważnych dla użytkowników zaliczyć można również prostotę obsługi oraz instalacji, a także wspominaną już wcześniej możliwość rozszerzenia zestawu do monitoringu o kolejne elementy, czyli jego skalowalność.

Jak i gdzie ustawić kamery oraz rejestrator?

Znalezienie optymalnego rozłożenia kamer tworzących zestaw do monitoringu z rankingu może wiązać się z wykonaniem testów posiadanych już urządzeń. Pomogą one uwzględnić wszystkie aspekty pomieszczeń czy przestrzeni, które mogłyby umknąć przy planowaniu wirtualnym.

Bardzo istotne jest, aby miejsce, gdzie zostaną ustawione kamery, pozwalało na doprowadzenie zasilania urządzeń, a w przypadku kamer IP bez Wi-Fi również przewodu sieciowego Ethernet. Dlatego wygodnym rozwiązaniem jest zwykle zestaw do monitoringu Wi-Fi, pomagający uniknąć konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów, lub też zasilanie połączone z siecią w standardach typu PoE.

Jeżeli z systemem monitoringu powiązany ma być element kontroli dostępu, warto zadbać, by w polu widzenia kamery znajdowały się kontrolowane przestrzenie. Artykuły przydatne w tworzeniu takich rozwiązań znajdziesz w kategorii Kontrola Dostępu. Inteligentne rozwiązania w tym zakresie pozwalają wprowadzić rozwiązania z zakresu automatyki domowej oraz idee typu Smart House.

Sam rejestrator do kamer, jeżeli zestaw monitoringu do domu pracuje w sieci, może być ustawiony praktycznie w dowolnym miejscu. Warto jednak zadbać o to, by była to przestrzeń bezpieczna, uniemożliwiająca niepowołany dostęp, gdyż w ten sposób można zwiększyć niezawodność całego systemu.

Polecane zestawy monitoringu IP

Podstawowy zestaw kamer do monitoringu możesz mieć już za kilkaset złotych, a potrafi on w znaczący sposób podnieść bezpieczeństwo dobytku. Producenci, tacy jak Hikvision, Dahhua czy Orno posiadają przystępne cenowo i dość proste w montażu i obsłudze propozycje.

Warto jednak, decydując się na montaż monitoringu, dobrze przemyśleć wybór i postawić na sprzęt spełniający wszystkie potrzeby, polecane zestawy do monitoringu przez specjalistów czy innych użytkowników, by za jakiś czas nie okazała się konieczna wymiana całego systemu.

Autor: Aleksandra Ginalska