Data publikacji:

Zewnętrzne karty graficzne: boost dla wydajności graficznej na komputerze

Na zakup zewnętrznej karty graficznej decydują się przede wszystkim fani elektronicznej rozgrywki, którzy z grami bawią się na komputerach przenośnych. Urządzenie to pozwala skorzystać z wysokiej mocy układów dostępnych normalnie wyłącznie dla właścicieli stacjonarnych pecetów. Dzięki czemu nawet na przeciętnym laptopie odpalimy najnowsze superprodukcje, ciesząc się oprawą graficzną w najwyższych możliwych detalach. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zewnętrznych kart graficznych. 
zewnętrzna karta graficzna

Zewnętrzna karta graficzna – podstawowe informacje

Zewnętrzne karty graficzne określane są również jako eGPU. Urządzenia te są zamknięte w specjalnych obudowach i zasila się je bezpośrednio z sieci elektrycznej. Oznacza to, że nie skorzystamy z nich więc np. poza domem, w miejscu, którym nie mamy dostępu do gniazdka.
Ze względu na swoje wymiary oraz generowany hałas i ciepło, a także wrażliwość podzespołów układu graficznego na wstrząsy i uszkodzenia fizyczne, odradza się transportu tych urządzeń i korzystania z nich np. w podróży. Nie bez znaczenia pozostaje tu też waga eGPU, która może przekraczać nawet 5–6 kilogramów.
Zewnętrzne karty graficzne są więc niewątpliwie dość niszowym rozwiązaniem i mało intuicyjnym rozwiązaniem, bowiem stworzone są głównie z myślą o właścicielach komputerów przenośnych, ale przydają się wyłącznie podczas zabawy i pracy przy biurku.

Jak podłączyć zewnętrzną kartę graficzną?

Instalacja nowej zewnętrznej karty graficznej jest bardzo prosta. Sprzęt podłączamy do komputera za pośrednictwem szybkiego złącza Thunderbolt albo USB-C. Jest on wówczas wykrywany przez system operacyjny i po instalacji sterowników oraz dezaktywacji zintegrowanego układu graficznego laptopa w ekranie ustawień sprzętowych, możemy swobodnie korzystać z nowego GPU. 
Na eGPU składają się dwa podstawowe elementy. Pierwszym z nich jest specjalny dok, zazwyczaj przyjmujący kształt prostokątnej skrzynki, często zaskakującej atrakcyjnym wizualnie designem (wysokiej klasy materiały wykończeniowe, podświetlenie LED itd.). W jej wnętrzu znajdziemy układy elektroniczne i kontrolery pozwalające na obsługę karty graficznej, które są niczym innym jak bardzo okrojoną płyta główną PC. Dok wyposażony jest w pojedyncze wejście PCIe, a także zasilacz wraz z kablami dostarczającymi mocy grafice. Nieraz producent montuje tu też dodatkowe wentylatory chłodzące. Z boku obudowy znajdziemy też standardowe porty połączeniowe USB. 
Do doku wkładamy standardową kartę graficzną przygotowaną z myślą o pecetach stacjonarnych, którą trzeba najczęściej dokupić osobno. Zaznaczmy, że doki nie są uniwersalnym rozwiązaniem, niektóre z nich nie będą obsługiwać części z układów dostępnych na rynku. Zazwyczaj przeszkodą będą tutaj fizyczne rozmiary skrzynki, które są ograniczeniem dla największych GPU. Problemem może być też zasilacz, który może nie posiadać odpowiednich złączy zasilających. Należy więc zapoznać się szczegółowo z tym, jakie karty obsługuje posiadany przez nas dok eGPU.
Nie wszystkie laptopy współpracują też z zewnętrznymi kartami graficznymi. Pierwszą przeszkodą jest tutaj obsługa szybkich złącz USB-C lub Thunderbolt 3. Jeżeli laptop jest ich pozbawiony, nie pomoże tutaj niestety żadna przejściówka. Nawet jeżeli sprzęt jest w nie wyposażony, może się okazać, że po podłączeniu zewnętrzna karta grafiki nie zostanie przez niego rozpoznana. Producenci eGPU przedstawiają zazwyczaj poglądową listę kompatybilnych laptopów, należy jednak podkreślić, że rzadko kiedy jest ona pełna i często okazuje się, że z karty może skorzystać model, jakiego nie znajdziemy na liście.

Najważniejsze zalety i wady zewnętrznej karty graficznej

Podstawowym atutem eGPU jest możliwość skorzystania z wysokiej wydajności układu graficznego, nawet na bardzo przeciętnym laptopie. Jest to świetne rozwiązanie dla najbardziej zapalonych graczy, którym pozwoli uruchomić nawet najnowsze gry. Przydaje się też, gdy używamy komputera do pracy z zaawansowanymi programami do obróbki grafiki, projektowania 2D i 3D, a także edycji filmów.
Zewnętrzne karty graficzne to patent sprawdzający się nie tylko w przypadku fanów grania, spotkamy się z nimi również w biurach. Ustawione na konkretnym stanowisku pracy pozwalają na korzystanie z dodatkowej mocy wielu osobom, które mogą w dowolnym momencie podejść ze swoim laptopem i podłączyć go do obudowy karty. eGPu jest więc zbawieniem np. przy przygotowywaniu dużych grupowych projektów w firmach IT lub w pracowniach architektonicznych.  
Aby móc cieszyć się zaletami zewnętrznej karty graficznej, musimy mieć laptopa lub ultrabooka z dość mocnym procesorem, a także dużą ilością pamięci RAM, które będą w stanie udźwignąć dodatkową moc GPU. Komputery z niższej półki nie zyskają aż tak wiele, co stanie się odczuwalne zwłaszcza w najnowszych grach.
Trzeba wziąć pod uwagę to, że zewnętrzna karta graficzna nie będzie działać na pełnych obrotach, jej wydajność będzie niższa przeciętnie o 10–15 procent niż gdyby była zainstalowana w komputerze stacjonarnym. Gardłem jest tutaj brak bezpośredniej komunikacji między GPU a płytą główną laptopa i transport kluczowych informacji za pośrednictwem portu USB lub Thunderbolt. Wady tej nie sposób więc zminimalizować i musimy się z nią pogodzić. 
Koszt zakupu doku eGPU może odstraszyć wielu potencjalnych konsumentów, bowiem za niektóre modele musimy zapłacić nawet ponad 2000 złotych. Dodajmy, że do ceny tej trzeba doliczyć kolejne kilka tysięcy złotych na nabycie dobrej karty graficznej, którą w nim zainstalujemy. Po podsumowaniu kosztów okazuje się, że za podobną lub nieco wyższą kwotę da się złożyć zupełnie nowego stacjonarnego blaszaka z takim samym GPU.
Wybierając eGPU, należy też przeprowadzić dość szczegółowy research, sprawdzając kompatybilność modelu z dostępnymi na rynku kartami, a także to, jak radzi sobie on we współpracy z posiadanym przez nas ultrabookiem lub laptopem. 

Dla kogo zewnętrzna karta graficzna?

Jeżeli podsumujemy wymienione zalety i wady zewnętrznej karty graficznej do laptopa, wyraźnie zauważamy, że sprzęt ten jest przeznaczony dla osób znajdujących się w bardzo specyficznej sytuacji. Chodzi tutaj oczywiście przede wszystkim o wszelkiej maści profesjonalistów pracujących na co dzień z przenośnymi komputerami, właścicieli firm i biur lub największych entuzjastów grania na laptopie.
Najbardziej odstraszającym aspektem eGPU jest cena tego rodzaju urządzenia i wysokie koszty, które trudno uzasadnić zwykłym konsumentom. Jeżeli nie musimy liczyć się z budżetem i lubimy eksperymentować, zakup zewnętrznej karty graficznej może być ciekawą przygodą albo sporą pomocą w codziennej pracy.
Zdjęcie: Envato Elements