Data publikacji:

Czym jest i jak działa żyroskop w telefonie?

Żyroskop w telefonie pełni co najmniej kilka funkcji, które mają ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Czym dokładnie jest ten element oraz w jakich sytuacjach jest wykorzystywany? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule! Sprawdź, co to jest i jak działa żyroskop w smartfonie.

żyroskop w telefonie

Żyroskop w telefonie. Co to jest?

Smartfony na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania. Obecnie najnowsze modele wykorzystują zaawansowane czujniki, a także komponenty ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Producenci stale starają się zaskoczyć swoich klientów.

Telefony są już wykorzystywane nie tylko do dzwonienia czy pisania wiadomości. Niezwykle mocne podzespoły pozwalają na granie, robienie świetnych zdjęć, a także przeglądanie internetu. Znając wszystkie możliwości telefonów, łatwiej będzie ci z niego korzystać.

Co to jest żyroskop? Oficjalna definicja mówi, że żyroskop jest urządzeniem służącym do pomiaru lub utrzymywania położenia kątowego. W praktyce oznacza to, że telefon z wbudowanym żyroskopem rozpoznaje moment, w którym go podnosimy. Smartfon jest w stanie wykryć praktycznie każdą zmianę położenia. Sam żyroskop jest niezwykle mały i składa się z płytek, które zaczynają wibrować przy zmianie wysokości.

Jak działa żyroskop w telefonie?

Żyroskop jest wykorzystywany przede wszystkim do ustalenia orientacji telefonu. Dzięki ustawieniu automatycznego obrotu ekranu smartfon będzie wiedział, kiedy obrócisz go w poziomie lub pionie.

Żyroskop w telefonie jest wykorzystywany w większości mobilnych gier, które opierają się na ruchu. Przykładem może być skręcanie na boki podczas rozgrywki. Ta prosta czynność nie byłaby możliwa, gdyby nie żyroskop.

Kiedy jeszcze żyroskop i jego zasada działania ma zastosowanie? Służy również do stabilizowania obrazu w aparacie. To ważna funkcja, ponieważ umożliwia wykonywanie ostrych, nieporuszonych zdjęć.

Wirtualna rzeczywistość od pewnego czasu podbija rynek, a smartfony pełnią rolę ekranu. Dzięki żyroskopowi jest możliwe wykrywanie ruchów głowy, co pozwala na dopasowanie do nich obrazu.

Czy wszystkie smartfony są z żyroskopem?

Wiesz już, co to jest żyroskop. Nie jest montowany wyłącznie w topowych smartfonach. Obecnie większość urządzeń na rynku ma wbudowany ten element. Nawet urządzenia za około 400-500 złotych są w stanie wykryć wykonywane ruchy. To dobra wiadomość, ponieważ każdy może liczyć na automatyczny obrót ekranu czy dodatkowe funkcjonalności związane z ruchem, które są obecne w grach.

Co oprócz żyroskopu powinien mieć smartfon?

W telefonie powinien się znaleźć również akcelerometr. Ten czujnik odpowiada za mierzenie przyspieszenia liniowego oraz kątowego. Bezwładny ciężarek zaczyna działać, gdy urządzenie jest wprawione w ruch. Akcelerometr wspiera działanie żyroskopu, wykrywając wszelkie zmiany ruchu smartfona.

Nieodłącznym elementem każdego smartfona jest również czujnik światła. Odpowiada za regulowanie jasności ekranu. Czujnik zbliżeniowy z kolei ma za zadanie wygasić ekran w momencie, gdy ucho dotknie ekranu. To sprawdza się szczególnie podczas rozmów telefonicznych.

W nowszych smartfonach znajdują się czujniki podczerwieni, które mają za zadanie rozpoznać twarz użytkownika w słabych warunkach oświetleniowych. Szczególnie zaawansowaną technologią dysponują telefony firmy Apple. Face ID, czyli system odblokowywania za pomocą twarzy, doskonale zabezpiecza urządzenie przed dostępem osób trzecich.

Autor: Bartłomiej Mazurek