Data modyfikacji:

Dlaczego warto kupić pralkę ładowaną od góry? Jaką pralkę ładowaną od góry wybrać?

Pralki ładowane od góry mają swoich zwolenników. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego sprzętu, to koniecznie sprawdź, jaka pralka ładowana od góry będzie najlepsza. W poniższym artykule przedstawiamy wady i zalety takich pralek, podpowiadamy, kto będzie z nich najbardziej zadowolony i na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego warto kupić pralkę ładowaną od góry?

Jaka pralka ładowana od góry? Poznaj wady i zalety takiej pralki

Jaka pralka ładowana od góry sprawdzi się najlepiej? Zanim o tym, najpierw zastanówmy się nad wadami i zaletami takich pralek.

Zacznijmy od zalet. Po pierwsze, pralki ładowane od góry zajmują mniej miejsca. Świetnie sprawdzają się więc w mieszkaniach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca i każdy, nawet najmniejszy kąt, się liczy. Taka pralka jest na tyle wąska, że w każdym mieszkaniu znajdzie się wnęka na jej umieszczenie. O wymiarach pralki ładowanej od góry piszemy więcej poniżej.

Drugą zaletą jest niewątpliwie to, że pralka ładowana od góry jest zazwyczaj tańsza niż sprzęty z klasycznym otwieraniem na boki. Po trzecie, pralki ładowane od góry nie wymagają schylania się, co docenią zwłaszcza osoby starsze lub te z problemami kręgosłupa czy bólami pleców. Nie trzeba się schylać, aby włożyć do niej pranie i nie trzeba się schylać, aby z takiej pralki pranie wyjąć. Co więcej, taka pralka jest bezpieczna w domach z małymi dziećmi. Wszystkie pokrętła dotyczące ustawień programów prania znajdują się na drzwiach pralki, a te, jak wiemy, są na tyle wysoko, że maluch do nich nie dosięgnie i samodzielnie nic nie zmieni. Lub – co ważniejsze – na pewno nie otworzy sam takiej pralki.

A teraz kilka wad. Po pierwsze, pralki ładowane od góry mają zazwyczaj mniej pojemny bęben. Po prostu zmieszczą mniej prania niż pralki ładowane od frontu. Ponadto w trakcie prania nie ma możliwości jego kontrolowania. Dzięki szklanym drzwiczkom pralek ładowanych od frontu możemy zawsze zajrzeć do środka pralki i np. w porę wychwycić, że przez pomyłkę wrzuciliśmy do pralki coś, co może zabarwić nam resztę prania. Niestety, w pralkach ładowanych od góry nie ma też opcji „Dodaj rzecz w trakcie prania”. Ta funkcjonalność jest dostępna wyłącznie w pralkach ładowanych od frontu.

Jak widać, pralki ładowane od góry mają swoje wady i zalety. Wszystko zależy więc od tego, na czym zależy wam najbardziej. Jeśli nie macie miejsca, nie potrzebujecie bardzo dużej pralki i chcecie kupić model stosunkowo tani o dobrym stosunku ceny do jakości, to pralka ładowana od góry powinna wam się sprawdzić.

Pralka ładowana od góry – wymiary. Idealne rozwiązanie do małych mieszkań

Tak jak wspominaliśmy już wyżej, pralki ładowane od góry nadają się do małych mieszkań, ponieważ zajmują mniej miejsca. Jakie mają zatem wymiary? Takie pralki są wąskie. W sklepach znajdziecie najwięcej modeli o szerokości około 40 cm. Pralki ładowane od góry są jednak wysokie, co warto brać pod uwagę. Na rynku znajdziecie najwięcej pralek o wysokości 90 cm. Niemniej jednak, kiedy nie robicie prania, to taką pralkę możecie wykorzystać jako dodatkową półkę, np. na ręczniki.

Najlepsza pralka ładowana od góry – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Kupując sprzęt AGD, musicie przede wszystkim zwrócić uwagę na jego parametry. Cena to jedno, ale najważniejsze jest to, aby wybrany sprzęt spełniał wasze oczekiwania. A o tym przekonacie się, jeśli będziecie wiedzieć, jakie funkcje i możliwości ma dana pralka. Zatem na co na pewno zwracać uwagę podczas zakupów? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Poziom hałasu prania i wirowania

Na rynku znajdziecie pralki ciche i głośne. Jeśli więc zależy wam na cichym sprzęcie, to koniecznie zwróćcie uwagę na ten parametr. Najcichsze pralki podczas prania będą emitowały hałas na poziomie od 39 do 48 dB. Wirowanie jest z reguły głośniejsze, więc najcichsze pralki podczas wirowania będą emitowały hałas na poziomie od 52 do 65 dB.

Ilość programów i ich rodzaje

Pralki ładowane od góry dotrzymują kroku tym ładowanym od frontu. Zwłaszcza jeśli chodzi o ilość programów. Kupując pralkę, koniecznie zwróćcie więc uwagę na to, ile programów prania ma wybrana pralka. Zazwyczaj jest to około 15. Później sprawdźcie, jakie to są programy. Każda pralka oferuje pewne podstawy, tj. programy przeznaczone do prania bawełny, wełny, program szybki czy delikatny. Niektóre modele oferują jednak znacznie więcej, np. programy antyalergiczne, eko czy nawet możliwość prania parowego.

Funkcje

To m.in. właśnie dzięki różnego rodzaju funkcjom z pralki korzysta nam się wygodniej. Najpopularniejsze funkcje dostępne w pralkach ładowanych od góry to m.in. automatyka wagowa, wskaźnik czasu do końca programu czy kontrola rodzicielska. Niektóre pralki mają jednak więcej możliwości, np. posiadają funkcje zabezpieczające przed zalaniem, możliwość prania parowego, system miękkiego otwierania drzwi czy zdalne sterowanie za pomocą smartfona. Warto więc przyjrzeć się tym funkcjom bliżej, aby kupić sprzęt jak najbardziej dopasowany do waszych potrzeb.

Ładowność

Ładowność pralki informuje konsumenta o tym, ile kilogramów prania zmieści dany model. W pralkach ładowanych od góry najczęściej występująca ładowność to 6–7 kg. Potrzebujecie większej pralki? Niektóre pojedyncze modele oferują ładowność na poziomie 8 kg, ale zdarza się to rzadko.

Klasa energetyczna

Ta powie wam, jak energooszczędna jest dana pralka. Oczywiście najlepsze pralki będą mieć najwyższą klasę energetyczną, czyli będą zużywać najmniej prądu. Jeśli zwracacie na to szczególną uwagę, to szukajcie pralek w klasie energetycznej B lub C. Warto jednak mieć świadomość, że na rynku najwięcej pralek ładowanych od góry ma klasę energetyczną D, E lub F.