Data publikacji:

11 prezentów dla smakosza kawy

Co kupić osobie, która lubi kawę? Jeżeli wybór dla was nie jest oczywisty, to przedstawiamy listę kilku prezentów dla smakosza kawy, które powinny spodobać się każdemu, kto lubi ten napój. Prezentujemy pomysły w różnym przedziale cenowym: od drobiazgów po droższe podarunki.

1. Kawa na prezent

Być może jest to propozycja bardzo oczywista, ale zdziwilibyście się, jak wielu ludzi o niej zapomina. Oczywiście nie kupujemy jako prezent najtańszej kawy rozpuszczalnej z sieciowego dyskontu. Za 40 zł można kupić opakowanie 250 g dobrej jakości kawy ze znanych palarni. Proponujemy rozejrzeć się w ofercie takich producentów jak Coffe Lab, Coffe Proficiency, Czarny Deszcz, Audun czy Five Elephant. Warto też rzucić okiem na nasz ranking najlepszych kaw.

W opisie każdej kawy powinny zawierać aromaty, jakimi trunek smakuje. Dowiedz się, jakie smaki lubi osoba obdarowywana i wybierz dla niej idealną kawę!

2. Ręczny młynek do kawy

Młynki ręczne są na pewno dużo mniej efektywne niż elektryczne, ale za to zdecydowanie ładniej prezentują się w kuchni. Każdy kawosz na pewno ucieszy się z pięknego młynka ręcznego do kawy i z dumą będzie go prezentował na półce w swoim mieszkaniu.

Ceny młynków ręcznych nie przekraczają 200 złotych.

3. Chemex

Mówi się, że przygotowywanie kawy w chemexie jest najdoskonalszą metodą parzenia kawy. Z pewnością wydobywa z niej aromaty, których nie uświadczymy w kawie z ekspresu czy kawiarki. Napój smakuje zupełnie inaczej niż ten parzony bardziej tradycyjnymi metodami.

Chemex na 6 filiżanek kawy, w którym zaparzysz niecały litr napoju, kosztuje około 200 złotych, a jego ceny zależą od sklepu, w którym robimy zakupy. Nie zapomnij, aby do chemexu dokupić jeszcze odpowiednie filtry,nie pomyl ich z tymi, które służą do przygotowywania dripa.

4. Ozdobne puszki na kawę

Większość ludzi przechowuje ziarna kawy w opakowaniach producenta i to jest rzecz, którą możemy wykorzystać podczas przygotowywania prezentów świątecznych. Puszki nie kosztują wiele, ich koszt to kilkanaście złotych, a wybierać możemy w wielu wzorach i kolorach. 

Taka puszka wspaniale będzie prezentowała się w kuchni, obok ekspresu do kawy i z przyjemnością będzie się wyciągało z niej ziarna do parzenia. Dzięki temu podarujemy estetyczny gadżet, a kawa nigdy nie wywietrzeje i zachowa swój oryginalny smak.

5. Ekspres ciśnieniowy

To propozycja na prezent dla osób dysponujących większym budżetem. Dla osoby bliskiej na pewno wspaniałym podarunkiem będzie ekspres ciśnieniowy, w którym będzie mogła robić kawę każdego ranka.

Ceny ekspresu ciśnieniowego do kawy wahają się w zależności od producenta i tego, jak zaawansowane jest urządzenie. Najprostszy sprzęt kosztuje około 1000 złotych. Lepsze ekspresy znanych marek to koszt około 3000 złotych, ale na pewno warto zainwestować w maszynę, która przetrwa lata bez serwisu.

6. Aeropress

Kolejny alternatywny sposób parzenia kawy to Aeropress. Obsługi tego urządzenia trzeba się nauczyć, ale nie jest to trudne i każdy kawosz na pewno sobie z tym poradzi. Kawę w Aeropressie parzy się bardzo szybko, a eksperymentować można z czasem parzenia i temperaturą wody odkrywając za każdym razem inne smaki ulubionej kawy.

7. Zestaw filiżanek

Na pewno świetnym prezentem dla kawosza będzie również zestaw filiżanek. Sprawdź najpierw, która metoda parzenia kawy jest ulubioną osoby obdarowywanej i w zalezności od tego kup jej zestaw filiżanek do espresso, albo większe kubki do parzenia dużej ilości napoju.

Pole do popisu jest ogromne – od drobiazgowych upominków za kilkanaście zlotych, aż po odzdobne i porcelanowe filiżanki wysokiej jakości za kilkadziesiąt złotych.

8. French press

French press, lub też zaparzacz, to akcesoria kawowa o tyle uniwersalna, że można w nim parzyć również herbatę. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania, gdyż silny aromat kawy pozostaje na częściach french pressu i przedostaje się później do herbaty, która jest zdecydowanie delikatniejsza w smaku.

Mały zaparzacz 250 ml dostaniemy już od 40 złotych, natomiast sprzęt znanych producentów w większym rozmiarze (1 litr) kosztuje nawet do 200 złotych.

9. Spieniacz do mleka

Kolejny pomysł na prezent dla kawosza to spieniacz do mleka. Jeżeli osoba, której chcemy zrobic prezent lubi pić kawę tak zwaną białą, czyli z mlekiem, to warto pomyśleć o spieniaczu. Mleczna pianka ma zupełnie inny smak niż zwykłe mleko. Kiedy mamy już piankę, możemy pobawić się w baristę i przygotować różne śliczne wzorki na kawie.

Spieniacz do mleka to koszt około 100 zlotych.

10. Waga elektroniczna

Waga to prezent dla baristów – osób, które bardzo dobrze znają się na parzeniu kawy i chcą dopracować swoje metody do perfekcji. Dzięki elektronicznej wadze dokładnie odmierzą potrzebną ilość kawy i będą mogły cieszyć się idealnym smakiem.

Waga nie jest tanim urządzeniem i należy dokładnie przemyśleć jej zakup. Profesjonalny sprzęt waha się w przedziale 400-600 zł.

11. Zestawy prezentowe

Najłatwiejszym wyborem są zestawy prezentowe oferowane przez niektóre sklepy. Zazwyczaj w skład takiego zestawu wchodzi dobrej jakości kawa i urządzenie do jednej z metod parzenia kawy. Może to być na przykład dripper, filtry i kawa. Droższe zestawy zawierają też ręczny młynek do kawy.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie znają się na kawie, a chcą zapewnić bliskiej osobie świeżą i dobrą kawę każdego dnia
Tekst: Nadia Pietrzak

Przeczytaj również