Data publikacji:

Jak ładnie zapakować prezent? Świąteczny poradnik

Jak ładnie zapakować prezent w papier? Jak zapakować wino, a jak książkę czy notes? Jak zapakować pieniądze, a jak koszulkę? Zobacz proste i sprawdzone sposoby. Przyda się nie tylko na święta.

Najpierw trzeba mieć prezent...

W tym miejscu znajdziesz 10 złotych rad, dzięki którym nauczysz się, czym powinno się kierować, wybierając prezent marzeń. Jeśli nie masz pomysłów na superprezent, odsyłam do powyżej oznaczonego artykułu, jeśli natomiast prezent jest gotowy – zapraszam do poniższej skarbnicy wiedzy. Zebrane cenne rady pomogą Ci zainspirować się, w jaki sposób oryginalnie i ciekawie zapakować prezent na różne okazje.

Sposoby na tanie i ładne pakowanie prezentu

Do ładnego i estetycznego zapakowania prezentu przyda się:

 • taśmę klejącą (przyda się zarówno zwykła, jak i dwustronna)
 • wstążki w odpowiednich kolorach i tasiemki
 • papier podarunkowy klasyczny lub zrobiony samodzielnie na bazie szarego papieru
 • nożyczki i zszywacz

Jak ładnie zapakować książkę i notes

Cudownie zapakowane prezenty nie muszą koniecznie być całkowicie opakowane w papier ozdobny. Wystarczy, że starannie obwiążesz książkę lub notes dekoracyjnym sznurem i na jego splocie umieścisz karteczkę z wypisanymi życzeniami.
Minimalistyczne opakowane prezenty sprawiają dużo radości i mają jeszcze jedną zaletę – łatwiej się je rozpakowuje. Nie ma zagrożenia, że przy rozpakowywaniu prezentu coś pójdzie nie tak i np. obetnie się część kartki lub taśma klejąca zerwie kawałek okładki.

Jak ładnie zapakować prezent – praktyczne rady

 1. Jeśli już zdecydujesz się na klasyczny papier ozdobny– wybierz ten, który jest mniej sztywny i którym łatwiej jest manipulować podczas jego składania. Jeśli natomiast zakupiłeś gruby i sztywny papier – możesz go zginać przy użyciu linijki.
 2. Wbrew pozorom, najtrudniej jest zapakować upominek w papier gładki, błyszczący i bez żadnych wzorów. Jeśli nie jesteś zwolennikiem pakowania prezentów, lepiej wybieraj papiery, które posiadają motywy wesołych stworzonek lub te, które posiadają liczne napisy. Wzory bowiem ukrywają liczne niedoskonałości.
 3. Nie bój się matematyki! Przelicz, ile dokładnie papieru i wstążki potrzebujesz. Nie ma nic gorszego, niż ucięcie zbyt małej ilości papieru i później regenerowanie efektu finalnego. Zbyt długa tasiemka i tak nada się jedynie do przycięcia, a zatem zmarnujesz materiał, który przyda się do następnego pakunku.

Jak ładnie zapakować pudełko w papier

 • Wystarczy, że równo przytniesz papier i podkleisz go taśmą dwustronną.
 • Jeśli pudełeczko ma nieregularny kształt – podłóż dodatkowy karton, którego zadaniem będzie usztywnienie papieru.
 • Najważniejszą rolę odgrywa tu papier. Na szarym kolorze możesz umieścić np. stemple ziemniaczane.
 • Po zapakowaniu prezentu w szary papier możesz śmiało ozdobić go za pomocą flamastrów, naklejek, błyskotek, brokatów.

Jak ładnie zapakować wino na prezent

 • Niektórzy tworzą specjalne kartony, które ozdabiają wstążkami.
 • Butelkę można owinąć giętkim papierem, tiulem lub innym materiałem. Butelki powinny być związane u podstawy szyjki.
 • Do szyjki przywiąż wstążkę i małego balonika, wewnątrz którego umieść karteczkę z życzeniami.

Jak ładnie zapakować pieniądze na prezent

 • Część osób zamawia koperty, we wnętrzu których umieszcza własnoręcznie wykonane kartki.
 • Samodzielnie ozdób kopertę, a obok pieniędzy umieść zabawny i błyskotliwy liścik.
 • Zapracowani ludzie, a także ci, którzy z różnych przyczyn mają mniej czasu i chęci na samodzielne wykonanie kartki z życzeniami i koperty – decydują się za zamówienie pięknych gotowych, zapakowanych już prezentów. Wewnątrz prezentu możesz umieścić swoje myśli, życzenia i sentencje. Samodzielnie napisane rady i słowa wdzięczności zawsze wzruszają i mają potężne znaczenie.

Jak ładnie zapakować koszulkę i poduszkę na prezent

Miękkie rzeczy wbrew pozorom pakuje się najtrudniej. Jeśli nie znajdziesz lub samodzielnie nie skonstruujesz kartonu – owiń starannie prezent materiałem, a następnie celofanem. Pakowanie trudnych prezentów często wiążę się z tym, że upominek zawiązuje się tak, jak cukierek.  Po dwóch stronach znajduje się wstążka lub dratwa, a najsłodszą częścią jest właśnie...upominek.

Dodatki do prezentu

Nie zapomnij o tym, że nawet najpiękniej zapakowany prezent powinien posiadać dodatek.  Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest FLOWER BOX.

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.