Data publikacji:

Jak ogarnąć bałagan w szafie? 5 sposobów na skuteczne uporządkowanie garderoby

Bałagan w szafie może uprzykrzyć życie. Bezładne sterty ubrań, wysypujące się z półek dodatki, czy walające się na dnie rzeczy, które spadły z wieszaków. I jak w tym wszystkim znaleźć te ubrania, które akurat chcesz włożyć na siebie? Na bałagan nie ma innej rady – przekonaj się zatem, jak zrobić porządek w szafie?

1. Jak utrzymać porządek w szafie z ubraniami? Zacznij od selekcji

To pierwszy krok, który pozwoli ci utrzymać porządek w szafie. Nadmiar ubrań zwłaszcza w tych, w których już nie chodzisz tylko pogarsza sprawę. Nie dość, że brakuje ci miejsca, to jeszcze przekopywanie się przez dodatkowe sterty tylko pogarsza sprawę. Sentymenty odłóż na bok i pozbądź tych ubrań, w których nie chodzisz już od dawna. Możesz je oddać potrzebującym lub zorganizować wymianę w gronie znajomych. Możesz też sprzedać je na serwisie CeneoLokalnie.pl.

Co więcej, jeśli bałagan w twojej szafie osiągnął takie rozmiary, że nawet nie wiesz, co kryło się za jej zamkniętymi drzwiami, porządki mogą otworzyć ci oczy. Otóż podczas selekcji ubrań możesz natrafić na elementy garderoby, o których nie pamiętasz właśnie z powodu bałaganu. W efekcie okaże się, że jednak masz sporo całkiem fajnych ubrań.

2. Wieszaki i organizery

Gdy selekcję nadmiaru ubrań masz już za sobą, czas przejść do kolejnego etapu działań. Porządek w szafie pomogą ci bowiem utrzymać dobrze dobrane wieszaki i organizery. Na początek weźmy te pierwsze, czyli wieszaki. Najlepszym rozwiązaniem są te wykonane z drewna, dzięki którym wyeliminujesz problem bałaganu, który robi się sam. Drewniane wieszaki są bowiem solidne, dzięki czemu nie uginają się pod ciężarem ubrań.

W rezultacie elementy garderoby się z nich nie zsuwają. Kolejną ich zaletą jest to, że wieszaki z drewna najczęściej są profilowane, więc wieszając na nich swoje marynarki, płaszcze czy skórzaną kurtkę sprawisz, że nie będą się one odkształcać i deformować.
Obok klasycznych wieszaków dobierz też te z klipsami. To na nich powiesisz eleganckie spodnie czy spódnice, a klipsy są na tyle solidne, że ubrania na pewno z nich nie spadną. Do kompletu przydadzą ci się też okrągłe wieszaki na szaliki i apaszki czy wieszak na torebki, który można przymocować na drzwiach szafy.
Jeśli szukasz nie tylko odpowiedzi na pytanie, jak utrzymać porządek w szafie z ubraniami, ale też chcesz, aby wnętrze twojej garderoby dobrze się prezentowało, warto wybrać jednolite wieszaki. Dzięki temu wnętrze twojej szafy będzie wyglądać znacznie lepiej – wszak nie bez przyczyny w sklepach z ubraniami wszystkie wieszaki na ubrania są identyczne.

3. Porządek w szafie, czyli sezonowa zamiana miejsc

Jak utrzymać porządek w szafie, jeśli bezcenne miejsce na półkach zajmują ci zimowe kurtki, grube swetry czy wreszcie ciepłe buty, w których w aktualnym sezonie nie nosisz? Sezonowa zmiana garderoby faktycznie sporo tu utrudnia, ale na szczęście i na to są sposoby. Wygospodaruj miejsce, gdzie trafią ubrania, w których aktualnie nie chodzisz, a które zajmują ci zbyt wiele miejsca w szafie. To może być przestrzeń pod łóżkiem czy w schowku łóżka, miejsce na szczycie szafy czy w dowolnym schowku w domu. Aby ubrania przetrwały w dobrym stanie sezonowe rozstanie z twoją garderobą, postaw na pokrowce i pudełka do przechowywania.

Dzięki nim ubrania nie będą się niszczyć i zaciągać np. wtedy, gdzie będziesz szukać innych przedmiotów przechowywanych w danym schowku. Dobrą opcją są pudełka z przezroczystego tworzywa, ponieważ pozwalają się łatwo zorientować w swojej zawartości. To może być bezcenne ułatwienie, gdy zapomnisz, gdzie są schowane ciepłe ubrania, a ty akurat będziesz się wybierać na letni biwak. Alternatywą jest podpisywanie etykiet na pudełkach – wszak w tym w tym wszystkim chodzi nam o to, jak utrzymać porządek w szafie z ubraniami?

4. Dobrze zaplanowana szafa

A może twój problem z utrzymaniem porządku w szafie wcale nie wynika z twojego niedbalstwa, tylko przyczyną tego stanu rzeczy jest źle zaprojektowana szafa? To dość radykalny krok, ale jeśli wieczny problem z utrzymaniem porządku w szafie naprawdę uprzykrza ci życie, może warto pomyśleć o zrobieniu porządku z samą szafą. O co chodzi? O wymianę mebla oczywiście. Brak szuflad czy wysuwanych koszy lub zbyt głębokie półki mogą znacznie utrudniać ci codzienne poszukiwanie ubrań.

Przykładowo w dobrze zaplanowanej szafie centralna część mebla powinna zawierać półki. Na nich umieścisz najczęściej noszone ubrania, których nie trzeba przechowywać na wieszakach, czyli spodnie, koszulki, swetry itd. Odległość pomiędzy półkami nie powinna być zbyt duża, ponieważ w takim układzie aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, będziesz układać ubrania w wysokie stosy.

A stąd już prosta droga do bałaganu, bo gdy będziesz szukać konkretnej koszulki czy spodni, to oczywiście ukryje się ona na samym dnie. Szacuje się, że odległości między półkami powinny wynosić 25-30 cm. Więcej miejsca należy przeznaczyć dla najwyższej półki, na której wylądują rzadko używane przedmioty.
Z kolei szuflady lub wysuwane kosze powinny znaleźć się w dolnej części szafy, mniej więcej od wysokości twojego pasa w dół. Umożliwi ci to wygodny wzgląd do ich zawartości, ponieważ będziesz z góry dokładnie widzieć to, co w nich przechowujesz. Natomiast jeśli chodzi o drążki na wieszaki, warto uwzględnić ich zlokalizowanie na dwóch wysokościach – jeden drążek na krótkie ubrania, czyli koszule, marynarki, krótkie sukienki i spódnice, oraz drugi dla dłuższych ubrań – eleganckich spodni, płaszczy itp.

5. Dodatkowe miejsce na ubrania

Co jeszcze zrobić, aby łatwiej utrzymać porządek w szafie? Może warto pomyśleć o wygospodarowaniu dodatkowej powierzchni do przechowywania ubrań. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie dodatkowej komody czy szafki, nawet kosztem innych mebli w pomieszczeniu. Wszak jeśli chcesz utrzymać porządek, musisz mieć odpowiednio dużo miejsca do przechowywania ubrań.