Data publikacji:
zamienniki opon

Jak dobrać zamienniki opon?

Planujesz kupić nowy komplet opon, lecz chcesz przy okazji zmienić wielkość felg? Musisz wiedzieć, jak dobrać poprawnie nowe ogumienie. Wbrew pozorom łatwo popełnić błąd, który możne się okazać zgubny w skutkach. Jak poprawnie dobierać zamienniki rozmiarów opon? Wyjaśniamy plusy i minusy rozwiązania.

Czym są zamienniki opon?

Zamienniki opon samochodowych to nic innego, jak alternatywne rozmiary ogumienia, dobrane do felg o różnych wielkości. Informację o zamiennikach znajdziesz chociażby w instrukcji obsługi pojazdu, a także na plakietce z dedykowanymi rozmiarami opon. Plakietkę znajdziesz na wewnętrznej stronie drzwi, słupku „B” lub na klapce wlewu paliwa. Tuż obok stosowanych w danym modelu rozmiarów znajduje się informacja o tym, jakie ciśnienie powinno się w danym ogumieniu znajdować.

Dlaczego jednak dobieranie zamienników opon jest takie ważne? Wynika to z faktu, że mimo różnej wielkości felg stosowanych w samochodzie, średnica zewnętrzna koła zawsze powinna być taka sama. Dzięki temu zawieszenie oraz układ kierowniczy mogą pracować z siłami przewidzianymi przez producenta, a wskazania prędkościomierza nie są przekłamane.

O czym należy pamiętać, wybierając opony w innym rozmiarze?

Zastosowanie opon o innym rozmiarze może być kuszące i to z wielu względów. Bez względu na to, czy chcesz wybrać większe felgi i poprawić estetykę samochodu, czy może mniejsze, by kupić tańszy komplet opon, musisz trzymać się zasad doboru. Kluczem do poprawnego dopasowania zamienników opon jest to, by średnica zewnętrzna koła, czyli ta mierzona od czubków bieżnika, była podobna. Dopuszczalna różnica średnicy mieści się w zakresie od -2% do +1,5%.

Oznacza to, że wybierając większe felgi, profil opon powinien być niższy, by koło zachowało taką samą średnicę. W innym przypadku opona mogłaby ocierać o elementy zawieszenia lub nadkole. To samo tyczy się szerokości opony, która również ma znaczenia. Pamiętaj jednak, że o tym, jak mocno wysunięte jest koło, decyduje nie tylko szerokość opony, ale i ET felgi. Komplet felg powinien być więc dobrany w taki sposób, by koła nie wystawały poza obrys nadkoli (to nielegalne) ani nie stykały się z elementami zawieszenia.

Co się natomiast stanie, gdy wybierzesz zbyt małe zamienniki opon? O ile nie grozi w tym przypadku ocieranie o nadkola, może się okazać, że mniejszej felgi nawet nie uda się założyć. Wynika to z tego, że muszą one pomieścić tarcze hamulcowe wraz z zaciskami, a w usportowionych lub ciężkich autach hamulce potrafią być bardzo duże.

Jakie opony wybrać – wąskie czy szerokie?

Nawet przy zachowaniu tej samej średnicy zamienników opon, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ich szerokość. Zmiana ta wpływa nie tylko na wygląd auta, ale i na jego zachowanie na drodze. Szersze opony zapewniają większą przyczepność oraz trakcje, nie bez powodu stosowane są więc w samochodach sportowych. Jeśli mają niski profil, poprawiają też reakcję na ruchy kierownicy i ograniczają bujanie nadwozia. Mają jednak kilka wad, o których warto wspomnieć.

Przede wszystkim szerokie niskoprofilowe opony są droższe. Koszty użytkowania auta wzrosną także poprzez zwiększenie zużycia paliwa. Dodatkowo szerokie opony gorzej radzą sobie na śniegu oraz deszczu i mogą być podatne na bardzo niebezpieczne zjawisko, jakim jest akwaplanacja. To uślizg koła na tafli wody, której nie są w stanie odprowadzić rowki opony.

Zalety i wady stosowania szerszych opon

 Zalety szerszych zamienników

 Wady szerszych zamienników

Zmniejszenie drogi hamowania

Większe zużycie paliwa

Poprawa przyczepności

Większe koszty zakupu

Szybsze reakcje pojazdu

Pogorszone tłumienie nierówności

Zwiększenie stabilności na zakrętach

Hałas

 

Gorsze odprowadzanie wody spod opony

Zalety i wady stosowania węższych opon

 Zalety węższych zamienników 

 Wady węższych zamienników

Zwiększenie komfortu jazdy

Gorsza przyczepność

Niższa cena

Wydłużenie drogi hamowania

Lepsze odprowadzanie wody spod opony

Gorsze zachowanie na zakrętach

Zmniejszenie hałasu

 

Rozmiar opon a odczyty prędkości

Innym argumentem, dla którego zamienniki opon w innym rozmiarze powinny mieć podobną średnicę zewnętrzną, jest odczyt prędkości. Jeśli dobierzesz zbyt małą lub dużą oponę, wskazania prędkościomierza będą zafałszowane. Zmienia się bowiem obwód opony, a to właśnie na podstawie obrotu koła czujniki prędkościomierza wyznaczają prędkość auta. Może się więc okazać, że po założeniu większych kół fotoradar zrobi ci zdjęcie, mimo że na liczniku będziesz mieć przepisową prędkość. Aby poprawnie dobrać zamienniki opon, sprawdź więc zalecenia producenta lub skorzystaj z internetowego kalkulatora opon dobierającego odpowiedni rozmiar ogumienia.

Autor: Szymon Sonik

jakie ciśnienie w oponach

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

2021-12-06
W nowoczesnych samochodach za kontrolę ciśnienia w oponach odpowiadają systemy monitorowania TPMS. Brak informacji na desce rozdzielczej nie oznacza jednak, że ciśnienie jest prawidłowe. Jakie jest zalecane ciśnienie w oponach i czym grozi niewłaściwe napompowanie opon?
powerbank do samochodu

Powerbank do samochodu: jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze

2021-12-05
Powerbank do samochodu to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odpalić swój pojazd w trudnych warunkach. Podpowiadamy, jaki powerbank do samochodu wybrać, a także na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.
klasy samochodów

Jakie są klasy samochodów? Popularne segmenty aut

2021-12-04
Co to znaczy, że dany model segmentu jest liderem segmentu D? Czym różni się klasa samochodu C od kompaktowej? Jakie typy aut maja własny segment motoryzacyjny? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z klasyfikowaniem pojazdów według segmentów.
objawy uszkodzonej turbiny

Jakie są objawy uszkodzonej turbiny?

2021-12-02
Turbosprężarka to element goszczący już nie tylko w silnikach wysokoprężnych, ale i benzynowych. Pozwala uzyskać więcej mocy z danej pojemności i poszerza zakres użytecznych obrotów. Ma jednak sporą wadę – z czasem traci swoje właściwości. Koszty naprawy turbosprężarki są duże, dlatego podpowiadamy, jak rozpoznać oznaki zużytej lub uszkodzonej turbiny.
jaki akumulator do diesla

Jaki akumulator wybrać do diesla?

2021-12-02
Jaki akumulator do diesla wybrać? Jaka powinna być jego pojemność? Który typ akumulatora najlepiej pasuje do silników wysokoprężnych? Ile musisz wydać na dobry model? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z akumulatorami samochodowymi do silników Diesla.
jak ustawić cb radio

Jak ustawić CB radio? Poradnik

2021-12-01
Przed erą aplikacji mobilnych CB radio było podstawowym narzędziem ostrzegania o fotoradarach. Wielu zwolenników ma do dziś, zwłaszcza wśród kierowców zawodowych. Jak ustawić CB radio, by dźwięk był wyraźny i bez zakłóceń?
pocenie się w nocy u mężczyzn przyczyny

Pocenie się w nocy u mężczyzn. Przyczyny i leczenie

2021-11-30
Niewielkie pocenie w nocy to w trakcie upałów naturalna kolej rzeczy. Takie same efekty da zbyt gruba kołdra lub nieprzepuszczająca powietrze piżama. Lampkę ostrzegawczą powinno jednak zapalić w głowie nocne pocenie u mężczyzn, którego przyczyna nie leży w zbyt wysokiej temperaturze. Jakie są najczęstsze przyczyna pocenia w nocy i jak należy to leczyć?
żołnierzyki prl

Żołnierzyki PRL. Kultowa zabawka dla dzieci

2021-11-29
Czy współczesnych chłopców wciąż jeszcze bawią żołnierzyki? PRL bezpowrotnie minął, ale wiele dawnych zabaw przetrwało i warto robić wszystko, aby młode pokolenia o nich nie zapomniały. Choć popularnych „kioskowców”, jak i większości kiosków Ruchu już nie ma, w dalszym ciągu można dostać doskonałe figurki żołnierzy z różnych okresów historycznych.