Data publikacji:

Jak wyczyścić mikrofalówkę i jakich naczyń do niej używać?

Kuchenki mikrofalowe, zwane potocznie mikrofalówkami, to jedne z najpopularniejszych urządzeń, jakie można znaleźć w naszych domach. Jednak żeby długo nam służyły, ważna jest nie tylko ich właściwa eksploatacja, lecz także regularne czyszczenie. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Zobacz w artykule!

jak czyścić mikrofalówkę

Mikrofalówka w życiu codziennym

Dla wielu osób mikrofalówka jest urządzeniem, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Urządzenia tego rodzaju można znaleźć zarówno w domach, jak i w wielu biurach. Nic dziwnego, wystarczy włożyć talerz do mikrofali i po kilku minutach przekąska, a nawet danie obiadowe jest gotowe.

Mało jednak brakowało, a kuchenka mikrofalowa nigdy by nie powstała. Możemy dziś korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia dzięki przypadkowi. Maine Spancer pracujący w zakładach produkujących radary odkrył nagle pozytywne oddziaływanie mikrofal na żywność, a w 1947 roku na rynku pojawiła się pierwsza na świecie kuchenka mikrofalowa Radarange.

Dziś tego rodzaju urządzenie jest powszechnie użytkowane w kuchni. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób czyścić mikrofalówkę, tak aby czynność ta była jak najbardziej efektywna. Nie bez znaczenia jest także to, jakich naczyń do mikrofalówki używamy.

Jak czyścić mikrofalówkę? Ważna jest systematyczność

Dbanie o higienę urządzeń, w których przygotowuje się pożywienie, jest szczególnie istotne. Najważniejsza w czyszczeniu mikrofali jest systematyczność. Dzięki temu nie tylko unikniemy niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń, lecz także łatwiej nam będzie usuwać zabrudzenia. Dlatego ważne jest nie tylko to, jak wyczyścić mikrofalówkę, lecz także jak często to robić.

Najlepiej czyszczenie mikrofali przeprowadzać po każdym użyciu. Wystarczy wtedy zmoczyć ściereczkę i usunąć wszelkie zabrudzenia, które powstały podczas ostatniego użytkowania urządzenia. Jest to o tyle ważne, że systematyczne czyszczenie mikrofali pozwala uniknąć zapieczenia tłuszczu i resztek jedzenia, co jest szczególnie trudne do usunięcia.

Raz na jakiś czas należy gruntownie wymyć mikrofalówkę. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że częste pozostawianie niewyczyszczonej kuchenki mikrofalowej może wpływać negatywnie na jej działanie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, nie wspominając już o braku komfortu użytkowania zanieczyszczonej mikrofalówki.

Odpowiednie preparaty do czyszczenia mikrofalówki

Wiedza o tym, w jaki sposób wyczyścić mikrofalówkę, jest potrzebna także do tego, żeby nie uszkodzić urządzenia. Nieodpowiednie działanie może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych defektów, na przykład czyszczenie drucikami lub ostrymi przedmiotami spowoduje zarysowania, a w najgorszym przypadku — uszkodzenie powłoki chroniącej wewnętrzne ścianki kuchenki mikrofalowej.

Nie wolno też używać do czyszczenia mikrofali nieodpowiednich preparatów, przeznaczonych np. do sanitariatów (mogą pozostawić nieprzyjemny zapach, do tego są najczęściej toksyczne).

Skoro wiadomo już, czego unikać, warto dowiedzieć się, jak wyczyścić mikrofalówkę skutecznie. Można do tego wykorzystać specjalistyczne preparaty lub użyć domowych sposobów.

W pierwszym przypadku mamy do dyspozycji wiele różnych produktów dostępnych na rynku, najczęściej w postaci sprayu. Tego rodzaju preparaty nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia, lecz także neutralizują nieprzyjemne zapachy, nierzadko mają też właściwości odkażające i zapewniają świeżość czyszczonym powierzchniom.

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowym sposobem?

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowymi sposobami? Możliwych rozwiązań jest kilka. Najpopularniejszy sposób to użycie cytryny. Wyciskamy jej sok do szklanki wody, a następnie podgrzewamy ją w mikrofalówce do zaparowania szyby (około 5 minut). Potem na 15 minut pozostawiamy gorącą wodę w urządzeniu. Sprawi to, że zaschnięte resztki jedzenia zostaną rozpuszczone przez parę. Następnie przecieramy delikatnie wnętrze ściereczką.

Zamiast cytryny można także użyć octu. Wtedy do szklanki wody dolewamy 1/4 szklanki octu i postępujemy dalej, jak w wariancie z cytryną. Dodatkowo na koniec można jeszcze przetrzeć wnętrze kuchenki mikrofalowej naszym roztworem z octem, ale należy odczekać, aż ostygnie.

Można też wykorzystać wariant z sodą oczyszczoną, której dwie łyżeczki dosypujemy do szklanki wody. Po zagrzaniu mieszanki w mikrofali (około 3 minut), nasączamy nią miękką gąbkę lub ściereczkę i myjemy wnętrze, a na koniec przecieramy ręcznikiem papierowym do sucha. W procesie czyszczenia mikrofali warto także korzystać z funkcji Steam Clean (czyszczenie parą), w którą coraz częściej wyposażane są nowoczesne modele kuchenek mikrofalowych.

Pojemniki do mikrofalówki

Zamiast dokonywać często żmudnego czyszczenia dużych zabrudzeń, warto je skutecznie ograniczać. Bardzo pomocne mogą w tym być odpowiednio dobrane naczynia do mikrofalówki. Dzięki nim można ograniczać na przykład rozpryskiwanie potraw o rzadkiej konsystencji podczas podgrzewania. W takim przypadku niezastąpione okazują się pojemniki do mikrofali z pokrywkami. Sprawdźmy, jakich jeszcze naczyń można używać w mikrofalówce.

Na rynku znajdziemy wiele różnych pojemników do mikrofali i talerzy, ale można także wykorzystywać naczynia, które już mamy. Warto jednak przedtem sprawdzić, jakie materiały rzeczywiście nadają się do użycia w mikrofalówce.

Przede wszystkim powinniśmy unikać metalowych lub miedzianych pojemników, które są zamknięte. Nie wolno też wykorzystywać w mikrofalówkach naczyń mających metalowe uchwyty lub ozdoby. Jeśli już upieramy się przy tym materiale, można w ostateczności użyć płaskich metalowych talerzy, nic wysokiego, co zasłania potrawę, ponieważ metal odbija mikrofale.

Za to można z powodzeniem używać naczyń do mikrofalówki wykonanych ze szkła. Przez materiał przezroczysty doskonale przenika energia i tym samym szybko podgrzewa potrawę. Należy jednak unikać szkła kolorowego lub ze zdobieniami. Nieodpowiednie będzie także szkło cienkie, które może pęknąć pod wpływem wysokiej temperatury. Bardzo dobrze sprawdzają się za to talerze do mikrofali z termoodpornego szkła, które łatwo nabyć na rynku.

Naczynia do mikrofalówki

Bez problemu można też stosować ceramiczne naczynia do mikrofalówki, które dodatkowo mają tę zaletę, że nie nagrzewają się szybko od potrawy. W tym przypadku również należy unikać ceramiki z malowanymi zdobieniami. Bardzo dobrze sprawdzają się plastikowe pojemniki do mikrofali. Trzeba jednak pamiętać, że materiał ten może być wykorzystywany do rozmrażania potrawy lub do jej lekkiego podgrzania. Nie powinno się stosować wysokich temperatur, ponieważ wtedy plastikowy pojemnik do mikrofali może zacząć się topić. Wiele potraw przeznaczonych do podgrzewania jest także serwowanych bezpośrednio na papierowych talerzach do mikrofali. Ważne jednak, żeby papier nie był woskowany ani nie miał żadnych zdobień.

Warto także zwrócić uwagę na kształt naczynia do mikrofalówki. Kwadratowe lub prostokątne nie są zbyt funkcjonalne, ponieważ w ich rogach często przypala się jedzenie. Lepiej używać owalnych lub okrągłych naczyń, dlatego dobrze sprawdza się talerz do mikrofali. Tego rodzaju naczynia można bez problemu znaleźć na rynku, na przykład Crisp talerz do mikrofalówki.

Mikrofalówka jest urządzeniem niezwykle funkcjonalnym i wygodnym, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana zarówno w domu, jak i w służbowych stołówkach. Bez względu jednak na to, gdzie się jej użytkuje, należy zadbać o czystość urządzenia i nie zapominać o używaniu właściwych pojemników do mikrofali. Nawet jeśli nie mamy takich naczyń pod ręką, wiele gotowych dań dostępnych w sklepach zawiera w opakowaniu tekturowy talerz do mikrofali, którego można bez problemu użyć.
kiedy sadzić tuje

Kiedy powinno się sadzić tuje?

2021-04-19
Tuje, zwane również żywotnikami, to piękne, zimozielone rośliny, które kochamy za szybkie tempo rośnięcia, efektowny efekt dekoracyjny oraz ochronę przed wiatrem czy ciekawskimi spojrzeniami. Ty też marzysz, by mieć je w swoim ogrodzie? Dowiedz się zatem, kiedy sadzić tuje i w jaki sposób to robić. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
rodzaje wiertarek

Rodzaje wiertarek, które warto mieć w domowym warsztacie

2021-04-19
Same chęci nie wystarczą, aby zostać bohaterem w swoim domu, jak sugeruje znany spot reklamowy. W dobie wszechobecnej specjalizacji poszczególne narzędzia z tego samego segmentu oferują zupełnie inne możliwości. Nic dziwnego, że przeglądając oferty marketów z narzędziami, można doznać zawrotu głowy. Warto zatem poznać konkretny sprzęt przed jego zakupem, zanim się okaże, że szukaliśmy czegoś zupełnie innego. Dzisiaj zaprezentujemy rodzaje wiertarek i ich przydatność do określonych działań. Czy taki podział w ogóle ma sens? Czy to niepotrzebna komplikacja czy ułatwienie? No cóż, przekonajmy się, jaką wiertarkę wybrać do domu.
jaki olej do kompresora

Jaki olej do kompresora kupić?

2021-04-16
Jaki olej do kompresora wybrać? Bardzo często zadajemy sobie to pytanie, gdy nie jesteśmy pewni, który produkt będzie dla naszej sprężarki najlepszy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, jak często oraz w jaki sposób należy wymieniać olej do kompresora i jakie ich rodzaje możemy znaleźć.
szklarnia

Jak zrobić domową szklarnię? Zakładamy szklarnię w ogrodzie

2021-04-16
Szklarnia czy foliowy tunel? Jakie podłoże w donicach? I wreszcie – jakie warzywa uprawiać w przydomowej szklarni? Jeśli chcesz wspiąć się na nieco wyższy poziom ogrodnictwa i zacząć swoją przygodę ze szklarniową uprawą warzyw, zobacz, jak założyć szklarnię.
układanie gontu

Jak kłaść gont? Układanie gontu krok po kroku

2021-04-15
Gont bitumiczny jest bardzo popularnym materiałem, używanym najczęściej do krycia altan, domków letniskowych, garaży czy budynków gospodarczych. Układanie gontu jest bardzo proste, a prawidłowo wykonane pokrycie stanowi ozdobę każdego budynku. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele wielu producentów, które różnią się od siebie kształtem, kolorem oraz właściwościami. Niniejszy tekst stanowi instrukcję układania gontu oraz podpowiada na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu tej czynności. Zobacz, jak kłaść gont.
prasa do oleju

Jaka prasa do oleju? Ślimakowa czy ręczna?

2021-04-15
Jaka prasa do oleju jest najbardziej funkcjonalna? To pytanie najbardziej nurtuje osoby, które chcą samodzielnie tłoczyć olej. Tylko dlaczego mamy to robić samodzielnie, skoro możemy zakupić już gotowy produkt w sklepie? Przede wszystkim dlatego, że nasz świeży domowy wyrób jest znacznie zdrowszy. By uzyskać zamierzony efekt finalny w postaci zdrowego złocistego tłuszczu roślinnego, powinniśmy wybrać optymalne urządzenie do jego tłoczenia. Do wyboru mamy dwa rodzaje pras do oleju: ręczną oraz ślimakową. Zobacz, jakie mają wady i zalety.
wymiana oleju w kosiarce

Wymiana oleju w kosiarce. Jak wymienić olej w kosiarce?

2021-04-15
Kosiarka to jedno z tych urządzeń, bez którego żaden właściciel ogrodu nie może się obejść. By jednak działała bez zarzutów, konieczne jest jej odpowiednie użytkowanie i dbanie o regularny serwis. Elementem, o którym nie wolno zapominać w takich momentach, jest wymiana oleju w kosiarce. Zobacz, jak wymienić olej w kosiarce.
rodzaje stopek do maszyny

Jakie wyróżniamy rodzaje stopek do maszyny krawieckiej?

2021-04-15
Maszyna krawiecka to sprzęt, za pomocą którego można stworzyć oryginalne kreacje, uszyć ozdoby do domu czy przerobić niepasujące ubrania. Na rynku można znaleźć duży wybór maszyn do szycia, zarówno do użytku domowego, jak i do wykorzystania w zakładach krawieckich. Wybierając maszynę, należy zwrócić uwagę na jej poszczególne elementy. Bardzo ważne są różne rodzaje stopek do maszyny, które przeznaczone są do różnych materiałów oraz ściegów.