Data modyfikacji:

Jak wyczyścić mikrofalówkę i jakich naczyń do niej używać?

Kuchenki mikrofalowe, zwane potocznie mikrofalówkami, to jedne z najpopularniejszych urządzeń, jakie można znaleźć w naszych domach. Jednak żeby długo nam służyły, ważna jest nie tylko ich właściwa eksploatacja, lecz także regularne czyszczenie. Jak wyczyścić mikrofalówkę? Zobacz w artykule!

jak czyścić mikrofalówkę

Mikrofalówka w życiu codziennym

Dla wielu osób mikrofalówka jest urządzeniem, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Urządzenia tego rodzaju można znaleźć zarówno w domach, jak i w wielu biurach. Nic dziwnego, wystarczy włożyć talerz do mikrofali i po kilku minutach przekąska, a nawet danie obiadowe jest gotowe.

Mało jednak brakowało, a kuchenka mikrofalowa nigdy by nie powstała. Możemy dziś korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia dzięki przypadkowi. Maine Spancer pracujący w zakładach produkujących radary odkrył nagle pozytywne oddziaływanie mikrofal na żywność, a w 1947 roku na rynku pojawiła się pierwsza na świecie kuchenka mikrofalowa Radarange.

Dziś tego rodzaju urządzenie jest powszechnie użytkowane w kuchni. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób czyścić mikrofalówkę, tak aby czynność ta była jak najbardziej efektywna. Nie bez znaczenia jest także to, jakich naczyń do mikrofalówki używamy.

Jak czyścić mikrofalówkę? Ważna jest systematyczność

Dbanie o higienę urządzeń, w których przygotowuje się pożywienie, jest szczególnie istotne. Najważniejsza w czyszczeniu mikrofali jest systematyczność. Dzięki temu nie tylko unikniemy niebezpiecznych dla zdrowia zanieczyszczeń, lecz także łatwiej nam będzie usuwać zabrudzenia. Dlatego ważne jest nie tylko to, jak wyczyścić mikrofalówkę, lecz także jak często to robić.

Najlepiej czyszczenie mikrofali przeprowadzać po każdym użyciu. Wystarczy wtedy zmoczyć ściereczkę i usunąć wszelkie zabrudzenia, które powstały podczas ostatniego użytkowania urządzenia. Jest to o tyle ważne, że systematyczne czyszczenie mikrofali pozwala uniknąć zapieczenia tłuszczu i resztek jedzenia, co jest szczególnie trudne do usunięcia.

Raz na jakiś czas należy gruntownie wymyć mikrofalówkę. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że częste pozostawianie niewyczyszczonej kuchenki mikrofalowej może wpływać negatywnie na jej działanie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, nie wspominając już o braku komfortu użytkowania zanieczyszczonej mikrofalówki.

Odpowiednie preparaty do czyszczenia mikrofalówki

Wiedza o tym, w jaki sposób wyczyścić mikrofalówkę, jest potrzebna także do tego, żeby nie uszkodzić urządzenia. Nieodpowiednie działanie może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych defektów, na przykład czyszczenie drucikami lub ostrymi przedmiotami spowoduje zarysowania, a w najgorszym przypadku — uszkodzenie powłoki chroniącej wewnętrzne ścianki kuchenki mikrofalowej.

Nie wolno też używać do czyszczenia mikrofali nieodpowiednich preparatów, przeznaczonych np. do sanitariatów (mogą pozostawić nieprzyjemny zapach, do tego są najczęściej toksyczne).

Skoro wiadomo już, czego unikać, warto dowiedzieć się, jak wyczyścić mikrofalówkę skutecznie. Można do tego wykorzystać specjalistyczne preparaty lub użyć domowych sposobów.

W pierwszym przypadku mamy do dyspozycji wiele różnych produktów dostępnych na rynku, najczęściej w postaci sprayu. Tego rodzaju preparaty nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia, lecz także neutralizują nieprzyjemne zapachy, nierzadko mają też właściwości odkażające i zapewniają świeżość czyszczonym powierzchniom.

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowym sposobem?

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowymi sposobami? Możliwych rozwiązań jest kilka. Najpopularniejszy sposób to użycie cytryny. Wyciskamy jej sok do szklanki wody, a następnie podgrzewamy ją w mikrofalówce do zaparowania szyby (około 5 minut). Potem na 15 minut pozostawiamy gorącą wodę w urządzeniu. Sprawi to, że zaschnięte resztki jedzenia zostaną rozpuszczone przez parę. Następnie przecieramy delikatnie wnętrze ściereczką.

Zamiast cytryny można także użyć octu. Wtedy do szklanki wody dolewamy 1/4 szklanki octu i postępujemy dalej, jak w wariancie z cytryną. Dodatkowo na koniec można jeszcze przetrzeć wnętrze kuchenki mikrofalowej naszym roztworem z octem, ale należy odczekać, aż ostygnie.

Można też wykorzystać wariant z sodą oczyszczoną, której dwie łyżeczki dosypujemy do szklanki wody. Po zagrzaniu mieszanki w mikrofali (około 3 minut), nasączamy nią miękką gąbkę lub ściereczkę i myjemy wnętrze, a na koniec przecieramy ręcznikiem papierowym do sucha. W procesie czyszczenia mikrofali warto także korzystać z funkcji Steam Clean (czyszczenie parą), w którą coraz częściej wyposażane są nowoczesne modele kuchenek mikrofalowych.

Pojemniki do mikrofalówki

Zamiast dokonywać często żmudnego czyszczenia dużych zabrudzeń, warto je skutecznie ograniczać. Bardzo pomocne mogą w tym być odpowiednio dobrane naczynia do mikrofalówki. Dzięki nim można ograniczać na przykład rozpryskiwanie potraw o rzadkiej konsystencji podczas podgrzewania. W takim przypadku niezastąpione okazują się pojemniki do mikrofali z pokrywkami. Sprawdźmy, jakich jeszcze naczyń można używać w mikrofalówce.

Na rynku znajdziemy wiele różnych pojemników do mikrofali i talerzy, ale można także wykorzystywać naczynia, które już mamy. Warto jednak przedtem sprawdzić, jakie materiały rzeczywiście nadają się do użycia w mikrofalówce.

Przede wszystkim powinniśmy unikać metalowych lub miedzianych pojemników, które są zamknięte. Nie wolno też wykorzystywać w mikrofalówkach naczyń mających metalowe uchwyty lub ozdoby. Jeśli już upieramy się przy tym materiale, można w ostateczności użyć płaskich metalowych talerzy, nic wysokiego, co zasłania potrawę, ponieważ metal odbija mikrofale.

Za to można z powodzeniem używać naczyń do mikrofalówki wykonanych ze szkła. Przez materiał przezroczysty doskonale przenika energia i tym samym szybko podgrzewa potrawę. Należy jednak unikać szkła kolorowego lub ze zdobieniami. Nieodpowiednie będzie także szkło cienkie, które może pęknąć pod wpływem wysokiej temperatury. Bardzo dobrze sprawdzają się za to talerze do mikrofali z termoodpornego szkła, które łatwo nabyć na rynku.

Naczynia do mikrofalówki

Bez problemu można też stosować ceramiczne naczynia do mikrofalówki, które dodatkowo mają tę zaletę, że nie nagrzewają się szybko od potrawy. W tym przypadku również należy unikać ceramiki z malowanymi zdobieniami. Bardzo dobrze sprawdzają się plastikowe pojemniki do mikrofali. Trzeba jednak pamiętać, że materiał ten może być wykorzystywany do rozmrażania potrawy lub do jej lekkiego podgrzania. Nie powinno się stosować wysokich temperatur, ponieważ wtedy plastikowy pojemnik do mikrofali może zacząć się topić. Wiele potraw przeznaczonych do podgrzewania jest także serwowanych bezpośrednio na papierowych talerzach do mikrofali. Ważne jednak, żeby papier nie był woskowany ani nie miał żadnych zdobień.

Warto także zwrócić uwagę na kształt naczynia do mikrofalówki. Kwadratowe lub prostokątne nie są zbyt funkcjonalne, ponieważ w ich rogach często przypala się jedzenie. Lepiej używać owalnych lub okrągłych naczyń, dlatego dobrze sprawdza się talerz do mikrofali. Tego rodzaju naczynia można bez problemu znaleźć na rynku, na przykład Crisp talerz do mikrofalówki.

Mikrofalówka jest urządzeniem niezwykle funkcjonalnym i wygodnym, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana zarówno w domu, jak i w służbowych stołówkach. Bez względu jednak na to, gdzie się jej użytkuje, należy zadbać o czystość urządzenia i nie zapominać o używaniu właściwych pojemników do mikrofali. Nawet jeśli nie mamy takich naczyń pod ręką, wiele gotowych dań dostępnych w sklepach zawiera w opakowaniu tekturowy talerz do mikrofali, którego można bez problemu użyć.

Najlepsze środki do czyszczenia zmywarki - ranking

ogrzewanie gazowe

Czy warto wybrać ogrzewanie gazowe domu?

2021-12-01
Czy warto zainstalować gazowe ogrzewanie domu? To pytanie coraz częściej zadaje sobie wiele osób. W czasach, gdy coraz częściej mówimy o ochronie środowiska i otaczającym na smogu, ten dylemat nie jest bezpodstawny. Z drugiej strony zastanawiamy się nad aspektem ekonomicznym takiej instalacji. Czy jej eksploatacja nie będzie nas drogo kosztować? Stąd postaram się wam w tym artykule wyczerpująco odpowiedzieć na te i inne pytania.
co kupić na nowe mieszkanie na szczęście

Co kupić na nowe mieszkanie na szczęście?

2021-11-30
Zakup nowego mieszkania to jedna z najważniejszych i zarazem największych inwestycji w życiu każdego singla lub pary. Nic więc dziwnego, że w momencie, gdy opadną już emocje po przeprowadzce, nowi właściciele chętnie zapraszają rodzinę i przyjaciół na parapetówkę. Nie wypada pokazać się w trakcie takiej imprezy z pustymi rękami. Jeśli nie masz pomysłu na podarunek, to zobacz, co kupić na nowe mieszkanie na szczęście!
Materac lateksowy

Jaki materac: lateksowy czy piankowy?

2021-11-30
Od kilku lat za najlepszy materiał uznaje się lateks, jednak stopniowo doganiają go wysokiej jakości pianki. Jaki zatem wybrać materac - lateksowy czy piankowy? Żeby podjąć najlepszą decyzję, warto poznać ich zalety.
łóżeczko

Materac do łóżeczka 120 x 60 cm - jaki wybrać?

2021-11-28
Wybór materaca do łóżeczka to ważna decyzja, która wpłynie nie tylko na jakość snu twojego dziecka, ale również jego zdrowie. Fizjoterapeuci mają dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci dokonać słusznej decyzji i zakupić materac idealny. W poniższym artykule zebraliśmy dla ciebie garść porad od profesjonalistów specjalizujących się w fizjoterapii dziecięcej.
gadzety do kuchni

Gadżety do kuchni, które ułatwią funkcjonowanie: nasze propozycje

2021-11-28
Gadżety do kuchni potrafią nie tylko ułatwić, lecz także uprzyjemnić gotowanie i pieczenie. Jeśli chcesz, żeby krojenie warzyw, dekorowanie ciast i wiele innych czynności przebiegało szybciej i sprawniej, koniecznie zaopatrz się w te przydatne rzeczy. Jakie gadżety kuchenne wybrać? Sprawdź!
Prześcieradło na materac

Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 jest najlepsze?

2021-11-27
Moja babcia, tak jak i zapewne babcie wielu z Państwa, zwykła mawiać, że jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Oprócz metaforycznego znaczenia jest w tym powiedzeniu ukryta dosłowna mądrość. Sen jest bardzo ważny. Śpiąc, spędzamy prawie jedną trzecią swojego życia. Warto więc zadbać o jakość naszego snu, a zależy ona od wielu czynników. Od warunków panujących w pokoju, w którym śpimy, przez jakość materaca oraz prześcieradła, na którym śpimy, kończąc na aktywnościach, którym poświęcamy się bezpośrednio przed pójściem spać. Jakie prześcieradło na materac 160 x 200 zapewni nam spokojny i relaksujący sen?
Łóżko dla seniora

Jakie łóżko dla seniora wybrać?

2021-11-26
Łóżko jest najważniejszym elementem wyposażenia w każdym domu, nawet jeśli nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Wygodne łóżko pozwala nam wypocząć i się zrelaksować. Jego odpowiednie parametry są też ważne, gdy męczą nas różnego rodzaju dolegliwości, np. bóle kręgosłupa. W pewnym wieku te dolegliwości stają się bardzo dokuczliwe, dlatego tak ważne jest odpowiednie łóżko dla seniora.
łóżko do małego pokoju

Jakie łóżko do małego pokoju?

2021-11-26
Łóżko to prawdopodobnie najważniejszy mebel w domu. To w nim spędzamy wiele godzin każdej nocy, żeby zebrać siły na kolejny dzień pełen wyzwań. Od jego wygody zależy często jak czujemy się w ciągu dnia i czy nie doskwierają nam różnego rodzaju bóle kręgosłupa. Dlatego, planując zakup mebli do mieszkania, warto skupić się w pierwszej kolejności na sypialni. Łóżko do małego pokoju nie musi być bardzo duże, ważne jednak, by zaspokoiło wszystkie nasze potrzeby. Jak wybrać to najbardziej odpowiednie?