Data modyfikacji:

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

Sezon grzewczy może trwać nawet 6 miesięcy. Oznacza to, że przez pół roku odkręcone grzejniki systematycznie drenują twój domowy budżet. Jednak tanie ogrzewanie jest możliwe – jeśli w tym sezonie nie chcesz, aby ogrzewanie mieszkania rujnowało twoje domowe finanse, poznaj sprytne triki, które pozwolą ci skutecznie zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania.
jak zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania?

Ogrzewanie domu będzie tańsze dzięki... wietrzeniu

Wydawać by się mogło, że sprawa jest prosta – otwierasz okna, zamykasz i już. W zimie nie jest to jednak tak oczywiste, bo przecież nie chcesz tracić ciepłą, które wytwarzają grzejniki.

Jeśli zatem tanie ogrzewanie leży ci na sercu, wietrz szybko i intensywnie. Otwórz szeroko okna zamiast uchylać tylko jedno skrzydło. A zanim w ogóle otworzysz okno, zakręć grzejnik i sprawdź normy smogowe dla twojego miasta – nie chcesz niepotrzebnie tracić ciepła i zapraszać w swoje progi zanieczyszczeń. Jeśli normy są przekroczone, dowiedz się, jaki oczyszczacz powietrza kupić  i zacznij z niego korzystać.

Tanie ogrzewanie – uszczelnij okna i drzwi

Czy wiesz, że szczelność okien w twoim domu może się zmieniać w zależności od pory roku? Otóż stolarka okienna jest podatna na działanie temperatur – w zależności od wskazań słupka rtęci, rama okienna może się minimalnie kurczyć lub rozszerzać. I o ile zmiany te nie są widoczne dla oczu, o tyle mają duży wpływ na ogrzewanie domu.

Szczelność okien sprawdzisz w bardzo łatwy sposób – wystarczy przyłożyć dłoń do ramy okiennej i jeśli wyraźnie czujesz podmuch zimnego powietrza, niezbędna jest regulacja okna.

Zadanie to możesz wykonać samodzielnie za pomocą okuć regulacyjnych. Wystarczy dokręcić je tak, aby skrzydło okienne ściślej przylegało do ramy, co pozwoli zminimalizować straty ciepła. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dokup uszczelki okienne – to zdecydowanie powinno poprawić efektywność ogrzewania mieszkania. Podobne oględziny warto też przeprowadzić w przypadku drzwi.

Aranżacja wnętrza a ogrzewanie mieszkania

Czy zdajesz sobie sprawę, że wystrój twojego domu ma bardzo duży wpływ na skuteczność ogrzewania? Otóż jeśli grzejniki są zastawione przez meble, cyrkulacja nagrzanego powietrza jest znacznie utrudniona. Podobnie sprawa się ma, jeśli zasłony lub firany w twoim domu zakrywają grzejnik – efekt jest taki, że materiał blokuje swobodne rozprzestrzenianie się nagrzanego powietrza po mieszkaniu i nie rozchodzi się ono po wnętrzu równomiernie.

Zanim zatem zacznie się sezon grzewczy, zweryfikuj wystrój swojego mieszkania. Sprawdź, czy przestrzeń przy grzejnikach jest zorganizowana tak, aby domowe sprzęty nie blokowały przepływu powietrza. Ponadto w okresie zimowym warto zrezygnować z ciężkich i grubych materiałów w aranżacji okiennej. Otóż nie dość, że pogarszają przepływ powietrza, to jeszcze sprawiają, że do wnętrza wpada mniej światła. Upieczesz zatem w ten sposób dwie pieczenie na jednym ogniu – zmniejszysz koszt ogrzewania mieszkania i dodatkowo doświetlisz wnętrze naturalnym światłem, co też przełoży się na oszczędności.

Ogrzewaj tylko te pomieszczenia, w których przebywasz

W twoim mieszkaniu przez cały dzień grzejniki hulają na całego? Nic dziwnego, że rachunek za ogrzewanie mieszkania zwala z nóg. Twoje dzieci są w szkole? Zakręć w ich pokoju grzejnik. Jeśli przez cały dzień nie zaglądasz do swojej sypialni, również przekręć zawór kaloryfera. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie pamiętaj, aby zamykać drzwi w mieszkaniu, żeby ciepło niepotrzebnie nie rozprzestrzeniało się po całym wnętrzu.

Pamiętaj też, że w niektórych pomieszczeniach wcale nie trzeba odkręcać grzejnika na pełne obroty. Przykładowo w sypialni optymalna temperatura do spania to 18 stopni. Z kolei w kuchni zrobi się ciepłej podczas gotowania, więc jeśli masz w planie pichcenie pysznego posiłku, spokojnie możesz zakręcić kaloryfer. Na koniec nie zapominaj o zakręcaniu grzejników zawsze wtedy, gdy wychodzisz z domu lub idziesz spać.
jak zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania?

Konserwacja ogrzewania

Na wysokość twoich rachunków za ogrzewanie wpływ może mieć też zapowietrzony grzejnik. Gdy do wnętrza kaloryfera dostanie się powietrze, nawet po odkręceniu zaworu na maksimum, sprzęt nie będzie działał poprawnie. Dodatkowo wyraźnym znakiem, że coś jest nie tak z grzejnikiem, są dochodzące z jego wnętrza bulgoczące odgłosy.

Usunięcie tej usterki jest banalnie proste
– wystarczy odkręcić zawór odpowietrzający za pomocą specjalnego kluczyka lub śrubokrętu. Pamiętaj jednak, aby mieć ze sobą ściereczkę lub miskę, ponieważ po odkręceniu zaworu z grzejnika będzie wylewać się woda.

Regularna konserwacja grzejników pozwoli ci też zaoszczędzić sporo pieniędzy, jakie mogłaby pochłonąć ich wymiana. Otóż musisz wiedzieć, że zapowietrzone grzejniki mogą zardzewieć.

Na koniec warto dodać jeszcze jedną kwestię – w sezonie grzewczym trzeba się po prostu ciepło ubierać. Ponadto pamiętaj też o kocach i pledach – nie dość, że owiniesz się nimi podczas wieczornego seansu serialowego i nie będziesz musiał odkręcać grzejnika, to jeszcze pomogą kreować przytulną atmosferę w mieszkaniu. A ta jest przecież szalenie ważna, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny