Data modyfikacji:

Jaką golarkę elektryczną kupić na prezent?

Golenie to codzienność większości mężczyzn. Jak jednak sprawić, aby było szybkie i przyjemne? Jednym z najlepszych sposobów jest zakup golarki elektrycznej. Umożliwia ona golenie bez użycia pianki, nie powoduje zacięć i można się nią golić nawet w drodze do pracy. Ale jaką golarkę elektryczną wybrać? Podpowiadamy, co powinna mieć dobra elektryczna maszynka do golenia.

Jaką golarkę wybrać? Foliową czy rotacyjną?


Najpopularniejszym typem golarek elektrycznych są maszynki rotacyjne. Wyposażone są najczęściej w trzy obrotowe głowice, obejmujące swym zasięgiem sporą powierzchnię. Lepsze modele golarek mają dodatkowo regulację płaszczyzny głowic, dzięki czemu te dopasowują się do kształtu twarzy. Największą zaletą golarek rotacyjnych jest szybkość i dokładność golenia. Dla obrotowych głowic nie ma znaczenia kierunek ułożenia zarostu, więc goląc się kolistymi ruchami można pozbyć się nawet najbardziej niesfornie ułożonych włosków. Wymaga to jednak dosyć intensywnego poruszania maszynką, co u osób o delikatnej cerze może powodować podrażnienia.

Czym więc różni się golarka foliowa?

Przede wszystkim budową. Ma zazwyczaj dwa wałki golące wykonane z cienkiej folii. W lepszych modelach pomiędzy nimi znajduje się dodatkowy grzebień tnący, ułatwiający ścinanie dłuższego zarostu. Golenie golarką foliową trwa dłużej, gdyż wymaga wykonania kilku przejść w różnych kierunkach. Wynagrodzeniem tego mankamentu jest zaś duża delikatność golenia i możliwość zgolenia zarostu blisko przy skórze. To szczególnie ważne u mężczyzn, którzy posiadają bardzo ciemny i gęsty zarost. Dodatkowo golarka foliowa zazwyczaj lepiej radzi sobie z zarostem na szyi i brodzie.

Akumulator i ładowanie golarki elektrycznej


Choć można spotkać golarki sieciowe, najwygodniejsze i najbezpieczniejsze są golarki z wbudowanym akumulatorem. Maszynki elektryczne do golenia nie wymagają użycia pianki i lustra, więc tymi bezprzewodowymi można się golić spacerując po całym domu. Podczas zakupu sprawdź jednak nie tylko długość działania na baterii, ale i szybkość ładowania. Niektóre maszynki pracują tak samo długo (ok. 1 godziny), aczkolwiek różnica w czasie ładowania może być ogromna (1 godzina vs. 10 godzin). Najwygodniejsze są golarki ze stacją dokującą, która sama zadecyduje o tym, kiedy należy doładować baterię. 

Ważny jest również system informujący o stanie naładowania baterii. Najtańsze golarki mogą rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie. Aby nie pozostać w łazience z wygoloną połową twarzy, można też zdecydować się na golarkę sieciowo-akumulatorową, łączącą zalety obu rozwiązań. Dzięki temu po rozładowaniu akumulatora wystarczy podłączyć do golarki kabel i kontynuować poranną pielęgnację.

Wymienne głowice w maszynce elektrycznej


Podczas wyboru maszynki trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę wyjściową urządzenia. Kluczowa jest też dostępność oraz cena wymiennych głowic. Mają one żywotność ok. 6 miesięcy i po tym czasie należy wymienić je na nowe. I tu pojawia się problem, bo niektóre tanie golarki wcale nie posiadają zamienników lub ich koszt jest niewiele niższy od ceny całego urządzenia. Wybór maszynki znanego producenta (np. Braun, Philips, Panasonic, Remington) gwarantuje użytkownikom łatwy dostęp do części zamiennych oraz serwisu. To kluczowe, gdy wydajesz na urządzenie kilkaset złotych i masz zamiar korzystać z niego przez wiele lat. W innym przypadku zakup maszynki elektrycznej nie ma większego sensu.

Wodoodporność i możliwość golenia na mokro


Golarka elektryczna umożliwia golenie na mokro, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Mężczyźni z twardym zarostem lub delikatną cerą mimo wszystko powinni użyć pianki. Pianka lub żel zmiękczy zarost oraz stworzy barierę ochronną zapobiegającą podrażnieniom. Niestety, nie każda golarka elektryczna umożliwia golenie na mokro. Sprawdź nie tylko to, czy wybrany przez Ciebie model posiada tę funkcję, ale także czy można go myć pod bieżącą wodą. Wodoodporna golarka męska jest znacznie łatwiejsza do umycia..

Dodatkowe funkcje maszynek elektrycznych


Kontynuując temat czyszczenia, warto wspomnieć o funkcji automatycznego mycia głowic maszynki. Dołączona do zestawu stacja myjąca nie tylko oczyści maszynkę z drobin włosów, ale i zdezynfekuje ją przed kolejnym myciem. Wysoka higiena golarki to zaś argument, który szczególnie mocno powinien przemówić do panów z cerą trądzikową.

Innym ciekawym dodatkiem jest wbudowany trymer. Niewielkie ostrze pozwala precyzyjnie podciąć baki lub zarost. To idealne rozwiązanie dla brodaczy, którzy podgalają jedynie szyję i policzki. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie zaś maszynka foliowa, działająca nieco precyzyjniej i na mniejszej powierzchni niż maszynka z głowicami obrotowymi.
Elektryczna maszynka do golenia to prezent na lata. Z tego powodu najlepiej wybrać dobrej jakości model o potwierdzonym działaniu. Należy mieć też na uwadze to, że im twardszy i gęstszy zarost, tym wyższy model producenta trzeba wybrać. Tylko w takim przypadku golenie będzie skuteczne i bezproblemowe. Tanie golarki elektryczne mają to do siebie, że słabo zbierają zarost, co może zniechęcić do ich używania.
Autor: Szymon Sonik