Data publikacji:

Królik miniaturka- rasy, w których się zakochasz

Króliki miniaturka to nadal jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Są rozpoznawalne na całym świecie i stały się symboliczną, popkulturową maskotką, utożsamianą z łagodnością. Wybór królika miniaturki- rasy, temperamentu zwierzęcia to nie lada wyzwanie. W tekście zaprezentujemy kilka najpopularniejszych ras, które roztopią wasze serca. Pomożemy wybrać wam odmianę, która będzie czuła się najlepiej w waszym domu.

Królik miniaturka- rasy domowe

Obecnie na świecie istnieje ponad 100 ras królików miniaturek. Ich wspólny przodek to królik dziki, który został rozpowszechniony na świecie w celach łowieckich. Zmiana warunków zamieszkania wpływała na fizjonomię zwierząt, które zyskiwały dłuższą, lub krótszą sierść, zmieniały się także ich gabaryty i układ kostny. 

W XX wieku naukowcy rozpoczęli pracę nad modyfikacjami ras. Celem tych zmian było stworzenie odmian królików o łagodnym usposobieniu i ciekawej maści. Stąd też wzięło się tak wiele różnych ras, które dodatkowo mieszają się między sobą, więc w sklepach zoologicznych nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie określić, jakiej rasy są tamtejsze króliki.

Jeśli pragniemy królika miniaturki konkretnej rasy, możemy z powodzeniem zwrócić się do profesjonalnych hodowli, które zagwarantują nam rodowite pochodzenie zwierzątka. W takiej sytuacji należy się jednak liczyć z większymi kosztami. Cena królika będzie wyższa. O cenach królików miniaturek i niezbędnego dla nich wyposażenia pisaliśmy już w innym tekście. Znajdziecie tam także informację, o tym jakich warunków potrzebuje królik w mieszkaniu.

Królik miniaturka- rasy długowłose


Karzełek Teddy (perski pluszowy)

To królik o długiej sierści. Osiąga stosunkowo niewielkie rozmiary, ma szerokie czoło i krótką ledwo widoczną szyję. Ich długa sierść jest bardzo efektowna, tym bardziej, że króliki te występują w wielu maściach, a kolory ich futerek są czasami zaskakujące.

Choć ciała tych królików miniaturek pokrywa długa sierść to nie wymaga ona tak skrupulatnej pielęgnacji jak na przykład odmiana królika Angora. Wystarczy dwa razy w tygodniu dokładnie wyszczotkować całe ciało pupila, a sfilcowane kępki wyciąć nożyczkami. Takie zabiegi należy wykonywać za pomocą profesjonalnego sprzętu, który możecie kupić w Internecie i sklepach zoologicznych.

Pamiętajcie, że okres wiosny i jesieni to czas, w którym króliczki Teddy potrzebują skrupulatnego wyczesywania i opieki nad ich futerkiem. Jeśli nie będziemy dbali o pielęgnację sierści, stanie się ona kłopotliwym problemem i przestanie dodawać uroku waszemu pupilowi.

Króliki rasy Teddy wyglądają jak słodkie, małe, pluszowe zabawki, a ich obecność pozwoli nam powrócić do fantastycznych czasów dzieciństwa. Królik miniaturka Teddy bardzo szybko przywiązuje się do człowieka i odznacza się miłym, łagodnym charakterem. To jedna z tych odmian, które świetnie będą czuły się w towarzystwie dzieci.
Królik miniaturka Teddy nie jest tak popularną rasą w Polsce, tak jak u naszych sąsiadów. Niemcy i Czesi są w nich zakochani, więc jeśli nie znajdziecie tego typu królika w Polsce, z pewnością zdobędziecie go tuż za polską granicą. 

Lew miniaturka

Charakterystyczne dla tej rasy jest dłuższe futerko w okolicach głowy i pyszczka, które sprawia wrażenie lwiej grzywy. Stąd właśnie wzięła się nazwa tej odmiany. Dodatkowego, „drapieżnego” uroku dodaje im pędzelek na czubku ogonka. W przypadku młodych królików, często trudno odróżnić rasę Teddy od Angora, ale już około piątego/ szóstego miesiąca życia, jest to kwestia łatwiejsza do określenia. 

Te zupełnie niegroźne, miniaturowe lwy to łagodne króliki, które lubią spędzać czas w swoim własnym towarzystwie i nie zawsze mają ochotę na wspólną zabawę. 

Angora

To wyjątkowy królik miniaturka. Rasy długowłose często biorą się z mutacji właśnie tego gatunku. Dawniej hodowano je, by uzyskać cenne futerko, z którego możliwe jest wykonanie wełny. W dzisiejszych czasach, cecha ta straciła znaczenie, a dla amatorów tego gatunku liczą się jedynie, niepowtarzalne doznania podczas głaskania swojego pupila.

Ze względu na swoją długą i trudną sierść, królik miniaturka Angora wymaga szczególnej pielęgnacji. W grę wchodzi nie tylko codzienne wyczesywanie królika, ale także przycinanie jego futerka, co 3 miesiące. 

Rasa ta należy do bardzo kontaktowych i wesołych, ale miewa problemy z układem trawiennym. Angora wymaga zatem zbilansowanej diety, która pomoże zachować piękne futerko i będzie działała profilaktycznie przeciwko genetycznym skłonnością do problemów trawiennych.

Królik miniaturka- rasy krótkowłose


Baranek miniaturka

Rasa uwielbiana przez prywatnych właścicieli i hodowców hobbystów. Wygląd tego uszaka jest tak przyjemny i uroczy, że z pewnością rozczuli każdego. Cechą charakterystyczną tej rasy są oklapłe długie uszy, które są bardzo delikatne.

Choć króliki te z pozoru wyglądają jak bezbronne ciamajdy, potrafią zaskoczyć swoim temperamentem. Ta odmiana królika miniaturki jest uznawana za jedną z najweselszych i najbardziej rozbrykanych na świecie. 

Podobnie jak Angora, Baranek potrzebuje dobrze zbilansowanej diety, która nie dopuści do pojawienia się otyłości, do której rasa ta ma genetyczną skłonność. 

Mini rex

To jedna z najpopularniejszych ras, hodowanych w domach. Rozczulający wygląd tej odmiany idzie w parze z wyjątkowym charakterem, który kumuluje w sobie wszystkie najlepsze cechy króliczych osobowości. Niebywale aksamitne i puchate futerko sprawia, że tych królików miniaturek chce się dotykać bez przerwy.

Rexy są mniej strachliwe niż inne króliki i z ciekawością zaglądają w każdy kąt. Ta rasa zachęca swoim miłym usposobieniem, różnorodnością barw i aksamitnością futerka.


Czy już wiecie jakiego królika chcielibyście głaskać?

Przeczytaj również: wywiad z właścicielką królika miniaturki
Tekst: Nadia Pietrzak

Przeczytaj również