Data modyfikacji:

Jaki jest dobry pies dla dziecka? Wszystko o rasie Jack Russel Terrier

Jack Russell Terrier to bardzo popularna rasa psów. Nic dziwnego, bo niewielkie Jacki mają nieskończone pokłady energii, a swoją żywiołowością potrafią zarazić niejedną osobę. W tym artykule dowiesz się, dla kogo Jack Russell Terrier będzie idealnym kompanem.

Jack Russell Terrier to duży pies w małym opakowaniu 

Jack Russell Terrier to rasa z bardzo ciekawą historią, która sięga XIX wieku. Angielski pastor John Russell uwielbiał polować na lisy, dlatego postanowił założyć hodowlę psów, która będzie pomocna w realizowaniu jego pasji. Głównymi cechami, jakimi miały wyróżniać się te psy były niewielkie rozmiary, aby mogły mieścić się w lisich norach, odpowiednia szybkość, a także kolorystyka odóżniająca je od zwierzyny. Wiele cech przejęły one od Terrierów, dlatego do dzisiaj wyróżniają się ponadprzeciętnymi zdolnościami.

Prawdziwą popularność Jacki zyskały, dzięki filmowi "Maska". Towarzyszem głównego bohatera był sympatyczny piesek Milo. Jego zwinność i spryt sprawiły, że tytułowy „Maska” miał świetnego pomocnika. W jednej ze scen Milo sam założył maskę i stał się dość nietypowym psem. Rzeczywiście popularność tej rasy, dzięki filmowi stała się ogromna. Sam wielokrotnie spotykam ludzi, którzy krzyczą: „patrz, to ten pies z Maski”. 
Decydując się na Jacka Russella od właścicielki jednej z hodowli usłyszałem, że to duże psy w małych opakowaniach. Rzeczywiście, już od pierwszych dni dało się zauważyć waleczny charakter i niesamowitą energię. Malutki, sympatyczny piesek wielokrotnie udowadniał, że jest w stanie zmęczyć dużo większych od siebie kompanów. W tym tekście chciałbym wam przedstawić Shelby. Uśmiechniętą i wesołą suczkę, która jest już ze mną od ponad siedmiu lat. Przez ten czas nauczyłem się, że to nie jest pies dla każdego.

Jedną z dużych zalet tej rasy są niewielkie rozmiary. Dorosły Terrier osiąga maksymalną wagę od sześciu do około ośmiu kilogramów. W ten sposób świetnie odnajdzie się on w mniejszym mieszkaniu, a także w domu. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na większego psa, to doskonały wybór.  

Wielu rodziców poszukuje dla swoich dzieci psa spokojnego, ale jednocześnie żywiołowego. Jack wpisuje się w ten schemat idealnie. Osoby rozmyślające nad wyborem tej rasy zaczepiali mnie na ulicy zadając mnóstwo pytań na temat tego, czy warto zdecydować się akurat na tego psa. Moja odpowiedź nie zawsze była jednoznaczna. Zanim postanowisz, że Jack Russell Terrier będzie członkiem Twojej rodziny, to lepiej zastanów się dwa razy. To słodkie i urocze psy, ale od właściciela wymagają one sporo uwagi, odpowiedniej pracy i całej masy aktywności. 

Pies, który ma nieskończone pokłady energii 

Główną cechą Terrierów jest przede wszystkim nieskończona ilość energii. Nie bez powodu mówi się na nie psy z ADHD. Na przykładzie Shelby mogę śmiało stwierdzić, że to znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. To psy, które uwielbiają biegać zawsze i wszędzie. Mój pupul jest akurat miłośnikiem gry w piłkę, ale znam również właścicieli, którzy rzucają swoim psom frisbee czy biegają razem z nimi. Warto pamiętać, że w parze z energią idzie również ogromna zawziętość, więc trzeba pamiętać, aby co jakiś czas robić pieskowi chwilę przerwy.  

Jego energię można wykorzystać nie tylko podczas gry w piłkę. To bardzo inteligentna rasa, która uczy się niezwykle szybko. Poświęcając odpowiednią ilość czasu nauczysz go bez problemu takich komend jak siad, przewrót, łapa czy piątka. Oczywiście trening czyni mistrza i Twój pies może nauczyć się bardziej zaawansowanych sztuczek. Shelby podobnie, jak większość Jacków nie potrafi usiedzieć na miejscu, dlatego w towarzystwie dzieci ten pies czuje się jak ryba w wodzie. Jego usposobienie w połączeniu z niebywałą energią sprawia, że uwielbia on zabawę z maluchami. Dziecko na ogrodzie w towarzystwie Jacka może biegać godzinami i uwierzcie, że ta zabawa jest z korzyścią dla obu stron. 


Jack Russell ze względu na swoje korzenie uwielbia również kopać. To kolejny świetny sposób na spożytkowanie nadmiaru energii. Jeśli posiadasz ogród to pamiętaj, że Twój pupil może zaprowadzić w nim swoje porządki. Najłatwiejszym sposobem jest wydzielenie mu odpowiedniego miejsca, gdzie do woli będzie mógł kopać swoje ulubione dołki. Warto o tym pamiętać, bo w innym wypadku możesz mieć przekopany ogródek, niekoniecznie tam, gdzie byś tego chciał. 

Pozytywna energia Jacka jeśli zostanie spożytkowana w odpowiedni sposób sprawi, że pies na resztę dnia będzie mógł spokojnie odpoczywać. Regeneracja sił następuje bardzo szybko, ale jeden dzień porządnej aktywności jest w zupełności wystarczający. Oczywiście nie oznacza to, że każdego dnia musisz swojemu pieskowi rzucać piłkę. Dobry i odpowiednio długi spacer także będzie dobrą formą aktywności. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone! Te psy doskonale czują się w górach, nad wodą czy spacerach po lesie. 

Jeśli Twój pies nie otrzyma odpowiedniej dawki ruchu, to będzie próbował spożytkować ją w domu, a to nie zawsze kończy się dobrze. Podgryzanie mebli, ganianie za własnym ogonem czy przeszkadzanie w wykonywaniu codziennych obowiązków dla właściciela może być uciążliwe. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie poświęcić mu odpowiedniej ilości czasu, to dobrze przemyśl swój wybór. To nie jest pies kanapowy, który przeleży cały dzień w domu. Taka forma spędzania czasu może być dla niego po prostu męcząca. 

Jeśli wiesz, że danego dnia masz dużo pracy i Twoja aktywność ograniczy się jedynie do krótkich spacerów, to zastanów się nad zakupem odpowiedniej zabawki. W przypadku Shelby świetnie sprawdzają się gumowe kości, a także zabawka typu Kong. Możliwość wrzucenia do niej karmy sprawia, że pies jest zajęty przez dłuższy czas. W sklepach zoologicznych można dostać również zabawki interaktywne dla psów, które dodatkowo je rozwijają. Jack lubi rozwiązywać zagadki, dlatego w ten sposób możesz znaleźć dla niego zajęcie. 

Nie daj się zwieść urokowi Jacka. Ten pies potrzebuje dyscypliny!

Niestety, ale tak samo jak żywe, Jacki Russelle są również charakterne. Wysoka inteligencja psa powoduje, że brak odpowiedniej dyscypliny i wyznaczonych zasad od pierwszych dni w domu może spowodować przejęcie kontroli nad właścicielem. Psy tej rasy lubią dominować i to bardzo. Mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów chcą zawładnąć nad właścicielem, a także nad większymi od siebie psami. Wyznaczenie twardych zasad spowoduje, że Jack będzie świetnym i posłusznym kompanem. 

Oczywiście ta sztuka nie jest łatwa i ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć wam, że nie zawsze mi się to udawało. Ogromna upartość mojego psa wielokrotnie powodowała, że nie słuchał moich poleceń. Sposobem na to jest przede wszystkim konsekwencja. Czasami jedną komendę trzeba powtórzyć kilkanaście razy, ale uwierzcie na słowo, że prędzej czy później przyniesie to efekt. Szkolenie należy zacząć już od pierwszych dni psa w domu.  

Jacki raczej nie należą do psów agresywnych, łagodne usposobienie sprawia, że ten pies stanie się najlepszym przyjacielem dla domowników. Tresując psa warto czasami skorzystać z pomocy fachowca. Doświadczony behawiorysta pomoże w osiągnięciu lepszej komunikacji z psem. Takie szkolenie niesie za sobą wiele pozytywów. Przy upartym charakterze taka pomoc może być nieoceniona. 

Warto wiedzieć 

Jack Russell Terrier tak naprawdę oprócz solidnej dawki codziennego ruchu, na co dzień potrzebuje stosunkowo niewiele. Ta rasa dysponuje krótką sierścią, dlatego nie będziesz musiał umawiać wizyty u psiego fryzjera. Niestety, ale ma to swoje plusy i minusy. 

Musisz przygotować się, że okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, w Twoim domu może zaroić się do małych, białych igiełek. W tym czasie pies zrzuca swoją sierść. Aby zmniejszyć ilość wypadającego włosia, polecam dobrą szczotkę i wyczesywanie pupila poza domem. Dzięki temu możesz znacząco zmniejszyć zabrudzenie w swoim domu czy mieszkaniu. Oczywiście sierść psa wypada przez cały rok, jednak w tych dwóch okresach widać ją szczególnie. 

U wielu hodowców można znaleźć również psy z sierścią szorstką, nieco dłuższą. Dobrze, aby raz na trzy miesiące taką sierść trymować

Jacki Russelle to psy, które raczej nie cierpią na poważniejsze choroby. Warto, aby dbać o ich uzębienie, ponieważ łatwo mogą złapać kamień nazębny. Warto też kontrolować ich skórę, a także uszy. Jack Russell Terrier może żyć nawet 16-17 lat, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. 

Jack Russell Terrier to wspaniały towarzysz całej rodziny, a także osób aktywnych  

Jack Russell Terrier swoim aktywnym usposobieniem idealnie wpasuje się do rodziny. Zarówno dzieci, jak i dorośli pokochają tego pieska już od pierwszego dnia w domu. Oczywiście nie zawsze jest tak kolorowo i mogą przyjść trudniejsze chwile. Najważniejsze to nie zniechęcać się i konsekwentnie realizować założone cele. Szczeniak wychowany przy dzieciach będzie doskonałym towarzyszem. 

Gdy wybierałem mojego małego Terriera nie miałem zbyt dużego doświadczenia w wychowywaniu psa. Przeczytałem wiele książek i poradników, jednak w praktyce było mi o wiele trudniej. Oczywiście zachęcam was do sięgania po literaturę, szczególnie taką, która jest poświęcona tej rasie. Warto jednak traktować ją jako dobrą pomoc, niż podstawowe źródło do tresury. Każdy pies jest inny, dlatego trzeba dopasować się do danej sytuacji. 

Przyznam, że w niektórych momentach zabrakło mi konsekwencji, co mój piesek błyskawicznie wykorzystał. Czasami przejmował kontrolę, a ja nie byłem w stanie nad nim zapanować. Co pomogło? Przede wszystkim długie spacery, aktywność na świeżym powietrzu i wprowadzenie ścisłych reguł. To poprawiło naszą relację i spowodowało, że dogadujemy się o wiele lepiej niż na początku. 

Jacki uwielbiają jedzenie i to można doskonale wykorzystać przy treningu. Smakołyk to nagroda, którą pies przyjmie z ogromnym entuzjazmem. Warto mieć zawsze przy sobie coś dobrego, to znacznie pomaga w realizacji założonych celów. 

Pamiętaj, że opiekę nad psem przede wszystkim powinna sprawować osoba dorosła. Dziecko w tym procesie może uczestniczyć, ale przynajmniej na początku warto mieć oczy szeroko otwarte. Pieski tej rasy są bardzo mądre i przebiegłe. Może zdarzyć się taka sytuacja, że chwila nieuwagi dziecka sprawi, że pupil pobiegnie za zauważonym kotem czy innym ciekawym zwierzęciem. Chwila nieuwagi może mieć naprawdę przykre konsekwencje.  

W relacjach z innymi psami Jack Russell lubi dominować, co często przekłada się na większe lub mniejsze nieporozumienia. Oczywiście odpowiedni trening umożliwia okiełznanie nieprzewidywalnego czasami charakteru.  

Zanim zdecydujesz się na psa, pamiętaj! 

Jack Russell Terrier to mały, ale urokliwy piesek, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych ras. Jego aktywność w domu z dzieckiem przełoży się na zabawę, ale także odpowiednią naukę. Posiadanie psa tej rasy zachęca do aktywności, ale również uczy, że wytrwałością można osiągnąć naprawdę wiele. Gwarantuję, że Jack Russell Terrier nie pozwoli Ci się nudzić. 

Jeśli chętnie spędzasz czas poza domem wraz z rodziną, to wybór tej rasy jest absolutnie strzałem w dziesiątkę. Jeśli wolałbyś ograniczyć się do obowiązkowych spacerów, to warto wybrać nieco spokojniejszą rasę. Jack potrzebuje wybiegania, dlatego decydując się na niego pamiętaj o tym w pierwszej kolejności. 

Do zakupu warto podejść z chłodną głową. Przemyśl wszystkie za i przeciw, zastanów się czy jesteś w stanie poświęcić swojemu pupilowi odpowiednią ilość uwagi. Osoby bez doświadczenia w wychowywaniu psa skorzystać z pomocy behawiorysty. Nie wiedząc w jaki sposób wychować psa, możesz sprawić, że będzie on nieposłuszny. Kilka lekcji na początek będzie doskonałym pomysłem.  Wszystkim zainteresowanym zakupem Jacka polecam spotkanie z osobą, która już takiego pieska posiada. Spędź z nim trochę czasu, popatrz jak pies się zachowuje, wyjdź na spacer do parku. Dzięki temu na własnej skórze przekonasz się jak wygląda życie z Jackiem, a to z pewnością ułatwi podjęcie decyzji. 

Praca z psem przyniesie efekty. Jack odwdzięczy Ci się z nawiązką i udowodni, że jesteś dla niego najważniejszy. To kochane pieski, które są bardzo przywiązane do swoich właścicieli. Znając ich wady, jak i zalety na pewno nie będziesz żałował swojego wyboru! 

Sprawdź najlepsze produkty dla swojego psa 

Pies w domu niesie za sobą komplet niezbędnego wyposażenia. Sprawdź ofertę produktów na Ceneo.pl i wybieraj smakołyki, karmy, zabawki, legowiska, a także inne, niezbędne akcesoria. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie w bardzo atrakcyjnych cenach. 

Przeczytaj również

Jazda na nartach: przygotuj się do nowego sezonu!

Jazda na nartach: przygotuj się do nowego sezonu!

2022-12-16
Jazda na nartach: przygotuj się do nowego sezonu!
7 pomysłów na prezenty na święta dla fanów outdooru i gór

7 pomysłów na prezenty na święta dla fanów outdooru i gór

2022-12-02
7 pomysłów na prezenty na święta dla fanów outdooru i gór
bushcraft

Bushcraft - akcesoria jakie musisz mieć, aby obozwać w terenie

2022-08-20
Planujesz biwak w lesie lub w górach? Zrób to w wielkim stylu i zdaj się na reguły bushcraftu. Sprawdź na czym polega sztuka leśnego obozowania.
dmuchany kajak

Dmuchany kajak to dobry sposób na wypoczynek nad jeziorem

2022-05-20
Pięknych jezior i rzek w Polsce nie brakuje. Coraz popularniejszym rodzajem aktywności jest więc turystyka przybrzeżna kajakiem pneumatycznym. Ile kosztuje dmuchany kajak i czy pływanie na nim jest bezpieczne? Zobacz, dlaczego warto kupić pompowany kajak.
rower-szosowy

Rower szosowy dla początkujących. O czym musisz pamiętać?

2022-03-12
Coraz lepsza infrastruktura miast i moda na zdrowy styl życia zachęcają do przesiadki na rower. Dlatego warto zainteresować się też rowerami szosowymi. Sprawdź!
Co zabrac na basen

Co zabrać na basen? Czepek, klapki i inne akcesoria

2021-07-02
Kochasz pływać? Nieraz zastanawiasz się pewnie, co zabrać na basen. Strój kąpielowy, ręcznik i klapki to nie wszystko. Jaki czepek na basen wybrać? Co jeszcze spakować do torby? Sprawdź nasz artykuł, w którym poznasz odpowiedzi na te pytania.
Rower na komunię

Jaki rower dla dziecka na komunię kupić?

2021-03-19
Rower to najpopularniejszy prezent wybierany dla najmłodszych na Pierwszą Komunię Świętą. Wybór odpowiedniego modelu sprawi, że jazda będzie nie tylko komfortowa, ale również bezpieczna. Sprawdź, jakie modele wybraliśmy.
Drink bezalkoholowy

Najlepsze drinki bezalkoholowe - top 6 przepisów

2020-05-08
Chcesz napić się drinka u znajomych, ale przyjechałaś samochodem? A może niedługo zostaniesz mamą i nie wolno ci pić alkoholu? Jest na to sposób - możesz przyrządzić drinki bezalkoholowe. Przepisy na koktajle bez procentów znajdziesz poniżej.
Przedtreningówki

Przedtreningówki – czym są i jak je stosować?

2019-06-06
Wśród miłośników siłowni popularnym suplementem są tzw. przedtreningówki (ang. pre-workout). Choć nie mają znormalizowanego składu i każda z nich może działać w nieco inny sposób, ich głównym celem jest poprawa jakości treningu. Kiedy warto stosować przedtreningówki, jak działają i jak je stosować?
Torby i sakwy rowerowe

Torby i sakwy rowerowe — jakie wybrać?

2019-05-14
Rosnąca liczba dróg rowerowych zachęca do pozostawienia samochodu w garażu. Rower to dziś pełnoprawny środek transportu i to nie tylko na wsiach, ale i w centrach zatłoczonych miast. Podpowiadamy, jak zwiększyć możliwości transportowe roweru.
zabezpieczenia rowerowe

Zabezpieczenie rowerowe — jakie kupić, by nie stracić roweru?

2019-05-12
Zabezpieczenie rowerowe to element, o którym wielu rowerzystów zapomina. Choć w dobie szlifierek akumulatorowych nie ma blokad idealnych i każdą da się rozbroić, to zawsze warto utrudnić złodziejowi pracę. Tym bardziej, że widząc dobrej jakości zabezpieczenie najpewniej poszuka inny, łatwiejszy łup. Jakie zabezpieczenie rowerowe kupić, by nie stracić głupio roweru?
Licznik rowerowy

Jaki licznik rowerowy kupić?

2019-05-03
Jednym z pierwszych zakupów początkującego rowerzysty jest licznik rowerowy. Można nim zmierzyć aktualną prędkość, dystans czy czas jazdy, ale to tylko początek jego możliwości. Dobry licznik rowerowy to urządzenie, które sprawi, że twoje treningi będą skuteczniejsze, zaś jazda rekreacyjna - przyjemniejsza.