Data publikacji:

Dmuchany kajak - dobry sposób na wypoczynek nad jeziorem

Pięknych jezior i rzek w Polsce nie brakuje. Coraz popularniejszym rodzajem aktywności jest więc turystyka przybrzeżna kajakiem pneumatycznym. Ile kosztuje dmuchany kajak i czy pływanie na nim jest bezpieczne?

Kajak, który schowasz do plecaka

Transport tradycyjnego kajaka bywa problematyczny. W niektórych samochodach da się go zamontować na bagażniku dachowym, ale w większości przypadków niezbędna jest przyczepka. Równie uciążliwe może być przeniesienie kajaka z samochodu do jeziora, a nie wszędzie da się podjechać.

Dmuchany kajak po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca i można go przewieźć w bagażniku samochodu. Jest lekki, więc przetransportujesz go nawet w plecaku lub dołączonym do zestawu pokrowcu. Popularne modele kajaków ważą od ok. 10 do 25 kg, w zależności od rodzaju, nośności, zastosowanego materiału oraz liczby miejsc.

Zaletą kajaka dmuchanego jest też to, że możesz łatwo przetransportować go przez skaliste nabrzeża, gąszcze traw czy inne przeszkody terenowe i napompować bezpośrednio przy brzegu. Każdy kajak ma miejsce na bagaż, więc pompki, plecaka i innych akcesoriów nie musisz zostawiać na lądzie.

Czy pływanie na dmuchanym kajaku jest bezpieczne?

Jak łatwo się domyślić, kajaki pneumatyczne nie zostały stworzone z myślą o górskich, sportowych spływach wśród ostrych skał. Nie oznacza to jednak, że są niewytrzymałe. Wykonane z tworzywa sztucznego burty pneumatyczne nie przebiją się od przypadkowego otarcia o kamienie, patyki czy trzcinę. W gruncie rzeczy przebicie kajaka nie jest takie łatwe i najczęściej wynika z uderzenia z dużym impetem o ostry przedmiot. 
Częstym powodem przebicia kajaka jest napompowanie do zbyt dużego ciśnienia. Trzeba też pamiętać, że ciśnienie w komorach wzrasta na skutek podgrzewania kajaka przez słońce. Pocieszające jest to, że po przebiciu jednej komory dobrej jakości kajaki nie tracą całkiem swojej wyporności i umożliwiają dopłynięcie do brzegu. Mimo wszystko, założenie kamizelki bezpieczeństwa zawsze jest dobrym pomysłem, bez względu na rodzaj kajaka.

Kajaki pneumatyczne nie wymagają specjalnych umiejętności i może z nich skorzystać niemal każdy. Dzięki szeroko rozłożonym komorom powietrznym są stabilne i ryzyko wywrotki jest znikome. Do kajaków dołączone są stateczniki dodatkowo stabilizujące tor płynięcia. 

Jak korzystać z kajaka?

Do nadmuchiwania kajaka służy dwukierunkowa pompka ręczna. Zazwyczaj nie ma jej w zestawie z kajakiem, więc dolicz jej cenę do inwestycji. Pompowanie trwa kilka minut i wymaga kondycji, dlatego wybierz sobie do pracy płaskie i wygodne miejsce. Można też skorzystać z elektrycznej pompki samochodowej, podpinanej do gniazda zapalniczki. Po napompowaniu komór głównych należy zamontować i napompować siedziska.

Wiele kajaków ma regulowaną pozycję siedzisk, więc można ją dopasować do własnego wzrostu. Pozycja z mocno zgiętymi kolanami jest w dłuższym czasie niewygodna. W kajakach dwuosobowych cięższa osoba powinna siedzieć z tyłu. Po wyjęciu kajaka na brzeg odsącz go z wody i zwiń do nieprzemakalnego pokrowca. Pamiętaj jednak, by po powrocie do domu wysuszyć dokładnie kajak, bo pozostawiony w pokrowcu spleśnieje. 

Co do dmuchanego kajaka?

Do kajaka pneumatycznego należy dokupić pompkę oraz wiosła dopasowane do wzrostu i siły użytkowników. Choć w kajaku można pływać w zwykłych ubraniach, lepiej sprawdzi się szybkoschnąca odzież kąpielowa lub, w zimniejsze dni, pianka do pływania. Aby nie skaleczyć sobie stóp na kamienistym brzegu, załóż piankowe buty do pływania z antypoślizgową podeszwą(zobacz nasze zestawienie butów do wody). Portfel, elektronikę i inne akcesoria schowasz natomiast do wodoodpornego zwijanego worka z klamrą. Nie zapomnij też o kapoku, bez względu na to, jak dobrze pływasz. Bezpieczeństwa nigdy dość.

Autor: Szymon Sonik