Data modyfikacji:

Co zabrać na basen? Czepek, klapki i inne akcesoria

Kochasz pływać? A może dopiero rozpoczynasz przygodę z pływaniem? Jesli zastanawiasz się, co zabrać na basen, jaki czepek wybrać i co - poza strojem kąpielowym i klapkami - jeszcze spakować do torby, sprawdź nasz artykuł, w którym poznasz odpowiedzi na te pytania.

Jakie korzyści daje pływanie?

Pływanie to wyjątkowa dyscyplina sportu. Poprawia kondycję, wzmacnia kręgosłup, pomaga schudnąć i przede wszystkim sprawia dużo radości. Pluskanie się w wodzie jest bardzo przyjemne, a dzięki dostępności całorocznych pływalni nie trzeba ograniczać się jedynie do wakacyjnych wyjazdów nad morze. Żeby wizyta przebiegała sprawnie, a trening było efektywny, zobacz, co zabrać na basen .

Każdy pamięta o obowiązkowych rzeczach, takich jak strój kąpielowy czy czepek. Osobną sprawą jednak jest wybranie właściwego modelu kostiumu czy rodzaju czepka na basen. Odpowiedni ekwipunek ułatwi pływanie i uczyni je jeszcze przyjemniejszym.

Co zabrać na basen?

 • strój kąpielowy lub kąpielówki
 • czepek
 • klapki
 • ręcznik
 • okulary pływackie
 • gumkę do włosów
 • szczotkę
 • zatyczki
 • kosmetyki
 • wodę i coś do jedzenia
Poniżej opisujemy pokrótce powyższe akcesoria.

W czym pływać?

Dobry strój do pływania musi być wygodny i zapewniać sylwetce jak najbardziej opływowy kształt. Kobiety zastanawiające się, co zabrać na basen, powinny wybierać jednoczęściowe kostiumy kąpielowe , najlepiej sportowe. Wszelkie zdobienia, kokardy czy sznureczki będą przeszkadzać w pływaniu. Ponadto wybierając dobry kostium pływacki, nie ryzykujesz, że coś rozwiąże się w najmniej odpowiednim momencie.

Najlepszym strojem na basen dla panów są przylegające bokserki lub slipki. Nie krępują ruchów i nie spowalniają podczas pływania.

Jaki czepek na basen wybrać?

Odpowiedni czepek na basen jest kluczowym elementem wyposażenia każdego amatora pływania. Poza tym, że często jest wymogiem na pływalniach, znacznie usprawnia ruchy. Sprawia, że sylwetka jest bardziej opływowa. Poza tym, przykrywa włosy, dzięki czemu pojedyncze kosmyki nie wchodzą do oczu.

Istnieje kilka rodzajów czepków na basen:
 • czepki silikonowe/lateksowe – ściśle przylegają do głowy, doskonale chronią włosy przed zamoknięciem. Ponadto są rozciągliwe. Doskonałe do pływania. Ich minusem jest fakt, że nieprzyjemnie ciągną włosy przy zakładaniu i ściąganiu;
 • czepki materiałowe – wygodne i łatwe w zakładaniu. Niestety, przepuszczają one wodę, dlatego nie chronią włosów przed zamoknięciem;
 • czepki gumowe – są to czepki starej generacji. Podobne do silikonowych i lateksowych, jednak mniej rozciągliwe i trudniej się je zakłada.

Klapki, okulary i inne akcesoria na basen

Oprócz stroju kąpielowego i dobrego czepka musisz zabrać na basen jeszcze kilka rzeczy. Po pierwsze – klapki. Chronią nie tylko przed poślizgnięciem się na mokrej podłodze, ale również przed grzybicą stóp. Po drugie – ręcznik. Najlepiej, aby był nieduży, lecz chłonny.

Kolejną sprawą są okulary pływackie. Chronią oczy przed chlorowaną wodą i znacznie poprawiają komfort pływania. Masz wadę wzroku? Zaopatrz się w okularki korekcyjne do pływania! Są niedrogie i znacznie bezpieczniejsze niż soczewki, których na basen nie powinno się zakładać.

Warto również zabrać na basen zatyczki do uszu i do nosa. Te pierwsze uchronią cię przed zapaleniem ucha i problemami ze słuchem, drugie zaś – przed dostawaniem się wody do nozdrzy. Jeśli masz długie włosy, pamiętaj również o gumce. Związanie kosmyków w kok ułatwi zakładanie czepka. Weź również szczotkę do włosów oraz kosmetyki. Żel pod prysznic i szampon to podstawa, ale warto zabrać również lekki krem. Po basenie ukoi skórę przesuszoną chlorem.

Co jeszcze zabrać na basen? Do torby wrzuć na koniec butelkę wody i coś do jedzenia. Pozwoli ci to ugasić pragnienie i naładować baterie po wyczerpującym treningu.

Autorka: Olga Wacholc