Data modyfikacji:

Jaki materac wybrać do łóżka?


Każdej doby śpimy od 6 do nawet 10 godzin, dlatego warto zapewnić sobie możliwie jak najbardziej komfortowe warunki do odpoczynku nocnego. Najwygodniej śpi się zdecydowanie na łóżku z materacem. Ogromny wybór materaców do spania sprawia, że trudno jest dokonać odpowiedniego zakupu. Jaki materac wybrać, aby być w pełni zadowolonym? Czy lepszy będzie materac kieszeniowy, czy materac piankowy? A może materace lateksowe będą najlepszymi materacami do spania? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości w tym zakresie. 

Rodzaje materaców

Pomocny w wyborze odpowiedniego modelu może być ranking materacy. Przyjrzyjmy się jednak najpierw rodzajom tego domowego wyposażenia. Materace do spania można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę to, w jakiej technologii zostały wykonane:

• materace sprężynowe, nazywane również bonelowymi,

• materace kieszeniowe lub kieszonkowe,

• materace piankowe,

• materace lateksowe.

Od lat przy wytwarzaniu materaców do łóżek wykorzystuje się sprężyny bonelowe, które niegdyś pokrywano wyłącznie cienką warstwą pianki poliuretanowej. Po kilku latach eksploatacji takiego materaca czy łóżka sprężyny bez trudu przebijały najpierw zużytą piankę, a później także warstwę tapicerską, skutecznie ją niszcząc. Obecnie warstwa ochronna między sprężynami a tapicerką czy pokrowcem materaca jest znacznie bardziej solidna i skutecznie zapobiega przebijaniu tapicerki przez sprężyny. Warstwa ta wykonana jest z końskiego włosia, włókna kokosowego lub trawy morskiej, które często łączone są z pianką poliuretanową.

Sprężynowe materace do spania mają zwinięte w zwoje sprężyny bonelowe. Im będzie ich więcej, tym materac zyska większą sprężystość. Najbardziej sprężyste są materace, które mają pięć zwojów. Bardzo ważne jest przy tym, aby były zrobione z certyfikowanego drutu ISO 9001 o grubości co najmniej 2,2 mm.

Materace kieszeniowe są odmianą materaców sprężynowych, z tym że sprężyny mają mniejszą średnicę i kształt walca, a każda z nich umieszczona jest w materiałowej kieszeni — stąd ich nazwa. Nie są one połączone, jak w przypadku materacy sprężynowych, dlatego zachowują się niezależnie względem siebie. Materace kieszeniowe są bardziej elastyczne od swojego pierwowzoru i dopasowują się idealnie do kształtu ciała i wagi użytkownika.

Zupełnie inne są materace lateksowe i piankowe. Materac z lateksu zbudowany jest z naturalnego kauczuku, z którego pozyskuje się mleczko kauczukowe. Jest ono mieszane z lateksem syntetycznym, przez co wkład do materaca okazuje się wyjątkowo trwały i bardzo elastyczny. Im więcej w materacu naturalnego kauczuku, tym wyższa będzie jego jakość. 

Powinien zapewniać wentylację i komfort snu. Natomiast w przypadku materaców lateksowych syntetycznych lub o wyższej zawartości materiału syntetycznego niż naturalnego pot z ciała człowieka będzie przez nie absorbowany, co stanie się idealnym środowiskiem rozwoju bakterii we wnętrzu materaca.

Materac piankowy to wspólna nazwa oznaczająca materace do spania wykonane z pianki wysokoelastycznej lub pianki termoelastycznej. Pianka wysokoelastyczna jest pianką poliuretanową o wysokiej sprężystości, porównywalnej z lateksem. Dopasowuje się do kształtu ciała człowieka, przez co gwarantuje komfortowy, spokojny sen. Przy tym nie absorbuje wody i zapewnia dobrą wentylację ciała. 

Jaki materac wybrać?

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę na wiele czynników, przede wszystkim na to, jakie oczekiwania mamy w zakresie komfortu spania i jak wiele możemy przeznaczyć na jego zakup.

Mając niewiele środków na zakup materaca, wydaje się, że jedyną rozsądną decyzją będzie kupno materaca bonelowego sprężynowego, którego cena jest niska. Pamiętajmy, aby kupować materac tylko ze sprężynami wielozwojowymi, których jakość potwierdza odpowiedni certyfikat. W przeciwnym wypadku materace do spania ze sprężyn mogą okazać się zbyt twarde i mało elastyczne.

Decydując się na materace kieszeniowe, warto wybierać te z dużą liczbą sprężyn. Ich liczba powinna mieścić się w przedziale od 250 do ponad 500 na 1 mkw materaca. Dzięki temu materace do spania kieszeniowe są bardziej elastyczne, trwalsze, ale niestety droższe. Trzeba zwrócić uwagę także na materiał, którym pokryte są sprężyny — tańsza będzie pianka poliuretanowa, a droższa, lecz trwalsza — pianka lateksowa. 

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki materac wybrać do małżeńskiego łoża, wybór materaca kieszeniowego będzie bardzo dobry, ponieważ każda z osób, bez względu na dzielącą je różnice w wadze ciała będzie mogła mieć zagwarantowany wypoczynek w komfortowych warunkach.

Będąc zdecydowanym na materac lateksowy, często można znaleźć na opakowaniu produktu mylące określenie: 100 proc. lateks. Nie wiadomo przy tym, czy jest to lateks syntetyczny, czy naturalny ani jaką procentową zawartość obu składników ma dany materac. Jaki wybrać materac z lateksu? Najlepiej taki, który będzie miał zawartość lateksu naturalnego na poziomie co najmniej 20 proc. 

Najbardziej komfortowe, wysoko elastyczne są materace lateksowe z zawartością 80 proc. lateksu naturalnego w składzie, ale ich cena będzie wysoka. Nie warto kupować materaca tego typu o wysokości mniejszej niż 12 cm. Optymalna grubość określana jest w przedziale od 17 do ponad 20 cm. Taki materac lateksowy będzie świetnym podparciem dla kręgosłupa. Dopasuje się do kształtu i ciężaru ciała człowieka, zapewniając zdrowy sen.

Jaki wybrać materac piankowy? Najlepsza będzie pianka wysokoelastyczna, stanowiąca realną alternatywę  dla materaców lateksowych. Zapewnia wentylację ciała, dobrze podpiera kręgosłup, ale jest materacem dosyć drogim. Uwaga! Tanie materace piankowe będą wykonane ze zwyczajnej pianki poliuretanowej, która nie zapewnia dobrego podparcia dla kręgosłupa.

Można także nabyć materac piankowy z pianki termoelastycznej, która jest odporna na odkształcenia i wykazuje termowrażliwość, co oznacza, że reaguje na temperaturę ciała człowieka. Powierzchnia materaca do spania z pianki termoelastycznej zaczyna mięknąć pod wpływem ciepła, dopasowując się do indywidualnych potrzeb i kształtów ciała. 

Dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała człowieka i redukuje nacisk mięśni, dobrze podpierając kręgosłup. W przypadku pianki termoelastycznej występuje dobry stosunek ceny do jakości. Materace lateksowe czy materac z pianki dobrze sprawdzą się, jeśli mamy w domu łóżko z ruchomym stelażem. 

Jakiego ostatecznie dokonać wyboru?

Wybierając materace do spania dla siebie, małżeństwa czy dla dziecka, zawsze trzeba mieć na uwadze to, gdzie będą stosowane i jaki ciężar ciała mają unosić. Materace cienkie, wykonane ze słabej jakości materiałów nie dość, że nie zapewnią odpowiedniego komfortu spania, to jeszcze spowodują, że człowiek będzie się bardziej pocił, a kręgosłup nie będzie miał odpowiedniego podparcia. W rezultacie sen nie przyniesie regeneracji sił witalnych organizmu. Jaki materac wybrać?

Taki, który będzie odpowiednio elastyczny i sprężysty, zapewni podparcie kręgosłupowi, będzie nadawał się do wykorzystywania do stelaży twardych lub ruchomych i dla par małżeńskich. Materace kieszeniowe ze sprężynami zapewniają wysoki komfort wypoczynku, podobnie jak materace lateksowe z dużą zawartością naturalnego lateksu. 

jaki okap tuba

Jaki okap tuba wybrać? Zalety i wady nowoczesnego okapu

2024-05-07
Okap tuba to niezwykle stylowy i funkcjonalny dodatek do nowoczesnej kuchni. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów, a także jakie okapy typu tuba są godne uwagi. Sprawdź nasze propozycje!
dosiewanie trawy

Jak dosiewać trawę, aby nasz trawnik znów był gęsty i zielony?

2024-04-30
Posiadanie pięknego i równomiernie zielonego trawnika jest marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Jednak nawet najlepiej utrzymane trawniki z czasem mogą wymagać odnowienia. Właśnie wtedy na scenę wkracza dosiewanie trawy. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie przeprowadzić ten proces i cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały rok.
pralka brudzi ubrania

Jak poradzić sobie z pralką, która brudzi ubrania? Sprawdzone porady!

2024-04-29
Czy zdarzyło Ci się wyjąć ubrania z pralki i zauważyć na nich nieestetyczne plamy lub smugi? To frustrujące, zwłaszcza gdy oczekujesz świeżości i czystości. W tym artykule zajmiemy się przyczynami tego problemu oraz zaproponujemy sprawdzone metody, dzięki którym Twoja pralka znów będzie sprzymierzeńcem w walce o czyste ubrania. Poznaj nasze porady i ciesz się ubraniami wolnymi od niechcianych niespodzianek!
jak wyrównać ściany

Jak i czym wyrównać ściany? Przewodnik krok po kroku dla początkujących

2024-04-26
Renowacja mieszkania czy domu to wyzwanie, które może przynieść ogromną satysfakcję. Jednym z kluczowych etapów, który znacząco wpływa na końcowy efekt, jest wyrównanie ścian. Proces ten może wydawać się skomplikowany, ale nie martw się – przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci krok po kroku przejść przez cały proces. Zapraszamy do lektury, która umożliwi Ci osiągnięcie gładkich i równych ścian, o jakich zawsze marzyłeś.