Data modyfikacji:

Jaki materac wybrać do łóżka?


Każdej doby śpimy od 6 do nawet 10 godzin, dlatego warto zapewnić sobie możliwie jak najbardziej komfortowe warunki do odpoczynku nocnego. Najwygodniej śpi się zdecydowanie na łóżku z materacem. Ogromny wybór materaców do spania sprawia, że trudno jest dokonać odpowiedniego zakupu. Jaki materac wybrać, aby być w pełni zadowolonym? Czy lepszy będzie materac kieszeniowy, czy materac piankowy? A może materace lateksowe będą najlepszymi materacami do spania? Postaramy się rozwiać wasze wątpliwości w tym zakresie. 

Rodzaje materaców

Pomocny w wyborze odpowiedniego modelu może być ranking materacy. Przyjrzyjmy się jednak najpierw rodzajom tego domowego wyposażenia. Materace do spania można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę to, w jakiej technologii zostały wykonane:

• materace sprężynowe, nazywane również bonelowymi,

• materace kieszeniowe lub kieszonkowe,

• materace piankowe,

• materace lateksowe.

Od lat przy wytwarzaniu materaców do łóżek wykorzystuje się sprężyny bonelowe, które niegdyś pokrywano wyłącznie cienką warstwą pianki poliuretanowej. Po kilku latach eksploatacji takiego materaca czy łóżka sprężyny bez trudu przebijały najpierw zużytą piankę, a później także warstwę tapicerską, skutecznie ją niszcząc. Obecnie warstwa ochronna między sprężynami a tapicerką czy pokrowcem materaca jest znacznie bardziej solidna i skutecznie zapobiega przebijaniu tapicerki przez sprężyny. Warstwa ta wykonana jest z końskiego włosia, włókna kokosowego lub trawy morskiej, które często łączone są z pianką poliuretanową.

Sprężynowe materace do spania mają zwinięte w zwoje sprężyny bonelowe. Im będzie ich więcej, tym materac zyska większą sprężystość. Najbardziej sprężyste są materace, które mają pięć zwojów. Bardzo ważne jest przy tym, aby były zrobione z certyfikowanego drutu ISO 9001 o grubości co najmniej 2,2 mm.

Materace kieszeniowe są odmianą materaców sprężynowych, z tym że sprężyny mają mniejszą średnicę i kształt walca, a każda z nich umieszczona jest w materiałowej kieszeni — stąd ich nazwa. Nie są one połączone, jak w przypadku materacy sprężynowych, dlatego zachowują się niezależnie względem siebie. Materace kieszeniowe są bardziej elastyczne od swojego pierwowzoru i dopasowują się idealnie do kształtu ciała i wagi użytkownika.

Zupełnie inne są materace lateksowe i piankowe. Materac z lateksu zbudowany jest z naturalnego kauczuku, z którego pozyskuje się mleczko kauczukowe. Jest ono mieszane z lateksem syntetycznym, przez co wkład do materaca okazuje się wyjątkowo trwały i bardzo elastyczny. Im więcej w materacu naturalnego kauczuku, tym wyższa będzie jego jakość. 

Powinien zapewniać wentylację i komfort snu. Natomiast w przypadku materaców lateksowych syntetycznych lub o wyższej zawartości materiału syntetycznego niż naturalnego pot z ciała człowieka będzie przez nie absorbowany, co stanie się idealnym środowiskiem rozwoju bakterii we wnętrzu materaca.

Materac piankowy to wspólna nazwa oznaczająca materace do spania wykonane z pianki wysokoelastycznej lub pianki termoelastycznej. Pianka wysokoelastyczna jest pianką poliuretanową o wysokiej sprężystości, porównywalnej z lateksem. Dopasowuje się do kształtu ciała człowieka, przez co gwarantuje komfortowy, spokojny sen. Przy tym nie absorbuje wody i zapewnia dobrą wentylację ciała. 

Jaki materac wybrać?

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę na wiele czynników, przede wszystkim na to, jakie oczekiwania mamy w zakresie komfortu spania i jak wiele możemy przeznaczyć na jego zakup.

Mając niewiele środków na zakup materaca, wydaje się, że jedyną rozsądną decyzją będzie kupno materaca bonelowego sprężynowego, którego cena jest niska. Pamiętajmy, aby kupować materac tylko ze sprężynami wielozwojowymi, których jakość potwierdza odpowiedni certyfikat. W przeciwnym wypadku materace do spania ze sprężyn mogą okazać się zbyt twarde i mało elastyczne.

Decydując się na materace kieszeniowe, warto wybierać te z dużą liczbą sprężyn. Ich liczba powinna mieścić się w przedziale od 250 do ponad 500 na 1 mkw materaca. Dzięki temu materace do spania kieszeniowe są bardziej elastyczne, trwalsze, ale niestety droższe. Trzeba zwrócić uwagę także na materiał, którym pokryte są sprężyny — tańsza będzie pianka poliuretanowa, a droższa, lecz trwalsza — pianka lateksowa. 

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki materac wybrać do małżeńskiego łoża, wybór materaca kieszeniowego będzie bardzo dobry, ponieważ każda z osób, bez względu na dzielącą je różnice w wadze ciała będzie mogła mieć zagwarantowany wypoczynek w komfortowych warunkach.

Będąc zdecydowanym na materac lateksowy, często można znaleźć na opakowaniu produktu mylące określenie: 100 proc. lateks. Nie wiadomo przy tym, czy jest to lateks syntetyczny, czy naturalny ani jaką procentową zawartość obu składników ma dany materac. Jaki wybrać materac z lateksu? Najlepiej taki, który będzie miał zawartość lateksu naturalnego na poziomie co najmniej 20 proc. 

Najbardziej komfortowe, wysoko elastyczne są materace lateksowe z zawartością 80 proc. lateksu naturalnego w składzie, ale ich cena będzie wysoka. Nie warto kupować materaca tego typu o wysokości mniejszej niż 12 cm. Optymalna grubość określana jest w przedziale od 17 do ponad 20 cm. Taki materac lateksowy będzie świetnym podparciem dla kręgosłupa. Dopasuje się do kształtu i ciężaru ciała człowieka, zapewniając zdrowy sen.

Jaki wybrać materac piankowy? Najlepsza będzie pianka wysokoelastyczna, stanowiąca realną alternatywę  dla materaców lateksowych. Zapewnia wentylację ciała, dobrze podpiera kręgosłup, ale jest materacem dosyć drogim. Uwaga! Tanie materace piankowe będą wykonane ze zwyczajnej pianki poliuretanowej, która nie zapewnia dobrego podparcia dla kręgosłupa.

Można także nabyć materac piankowy z pianki termoelastycznej, która jest odporna na odkształcenia i wykazuje termowrażliwość, co oznacza, że reaguje na temperaturę ciała człowieka. Powierzchnia materaca do spania z pianki termoelastycznej zaczyna mięknąć pod wpływem ciepła, dopasowując się do indywidualnych potrzeb i kształtów ciała. 

Dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała człowieka i redukuje nacisk mięśni, dobrze podpierając kręgosłup. W przypadku pianki termoelastycznej występuje dobry stosunek ceny do jakości. Materace lateksowe czy materac z pianki dobrze sprawdzą się, jeśli mamy w domu łóżko z ruchomym stelażem. 

Jakiego ostatecznie dokonać wyboru?

Wybierając materace do spania dla siebie, małżeństwa czy dla dziecka, zawsze trzeba mieć na uwadze to, gdzie będą stosowane i jaki ciężar ciała mają unosić. Materace cienkie, wykonane ze słabej jakości materiałów nie dość, że nie zapewnią odpowiedniego komfortu spania, to jeszcze spowodują, że człowiek będzie się bardziej pocił, a kręgosłup nie będzie miał odpowiedniego podparcia. W rezultacie sen nie przyniesie regeneracji sił witalnych organizmu. Jaki materac wybrać?

Taki, który będzie odpowiednio elastyczny i sprężysty, zapewni podparcie kręgosłupowi, będzie nadawał się do wykorzystywania do stelaży twardych lub ruchomych i dla par małżeńskich. Materace kieszeniowe ze sprężynami zapewniają wysoki komfort wypoczynku, podobnie jak materace lateksowe z dużą zawartością naturalnego lateksu. 

kuchnia

Aranżacja kuchni w stylu wiejskim

2021-10-23
Kuchnia w stylu wiejskim kojarzy się z beztroskimi wakacjami spędzanymi za miastem, aromatem owocowego ciasta z kruszonką czy smakiem chleba w towarzystwie soczystych, sierpniowych pomidorów. Takie klimatyczne wnętrze możesz utworzyć podczas aranżowania przestrzeni nieco bardziej współczesnej. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom oraz dodatkom przeniesiesz się w czasie do dziecięcych lat, a twoja kuchnia zachwyci wszystkich gości! O czym pamiętać podczas urządzania wiejskiej kuchni? Odpowiedzi czekają poniżej – zachęcamy do lektury naszego artykułu.
męski pokój

Męski pokój - co musi się w nim znaleźć?

2021-10-23
Jak urządzić męski pokój, by wnętrze cechowała nie tylko funkcjonalność, ale też niepowtarzalny, indywidualny styl? To pytanie często zadają sobie panowie, którzy chcą zaaranżować swój własny kąt. Męski pokój może mieć bowiem wiele twarzy, a więc sprzyjać relaksowi i rozrywce czy też służyć do pracy, wymagającej skupienia. Z jakich materiałów warto skorzystać podczas urządzania przestrzeni? Które z dodatków idealnie wpiszą się w klimat aranżowanego wnętrza? W poniższym artykule przygotowaliśmy inspirujące wskazówki, co wybrać, jeśli chcemy, aby męski pokój zaprezentował się stylowo - zachęcamy do lektury!
styl eklektyczny

Styl eklektyczny we wnętrzach

2021-10-22
Styl eklektyczny albo się kocha, albo nienawidzi. Należysz do tej pierwszej grupy i zastanawiasz się, jak urządzić eklektyczne wnętrze, np. salon, sypialnię czy kuchnię? Zapraszamy do poniższego poradnika – znajdziesz w nim garść aranżacyjnych porad i stylowych inspiracji.
wiązanki na cmentarz

Wiązanki na cmentarz. Nowoczesne kompozycje kwiatowe na Wszystkich Świętych

2021-10-20
Dekoracja grobu na Wszystkich Świętych to tradycja przekazywana przez pokolenia tak, aby wyrazić pamięć o swoich bliskich. Z tego powodu wybór wiązanki na cmentarz jest ważną decyzją i przykładamy do niej dużą  wagę. Zobacz, jakie są nowoczesne kompozycje kwiatowe na Wszystkich Świętych i jakie trendy dyktuje florystyka.