Data modyfikacji:

Jaki używany samochód warto kupić? Najlepsze auta osobowe

Ceny samochodów są wysokie, dlatego wciąż wielu młodych ludzi, często obciążonych już kredytem na dom, nie może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu. Jednak samochód niezbędny jest zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Jesteś w takiej sytuacji? Jest wyjście, możesz wybrać tańszą alternatywą i kupić używane auto.
Czy używane znaczy gorsze? Niekoniecznie. Spośród nich można wyselekcjonować takie, które naprawdę będzie bardzo dobre i nie zrujnuje naszej kieszeni. Używany samochód do 20 tys może być znakomitym zakupem. Jednak przed zakupem warto wiedzieć o pewnych kwestiach, które pomogą nam kupić auto dobre i niezawodne. Takie, które posłuży nam jeszcze przez wiele lat.

Używane samochody


Rynek aut używanych jest w Polsce bardzo popularny. Najważniejszym powodem jest oczywiście cena. Za dużo mniejsze pieniądze można już kupić auta, które będą naprawdę dobre. W dodatku wciąż panuje stereotyp, że zakup nowego auta to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Dlaczego? Ponieważ nowe auto z roku na rok znacznie traci na swojej wartości. Jakbyśmy chcieli je później sprzedać, dużo na tym stracimy. Poza tym wysoki jest koszt utrzymania najnowszych aut, zwłaszcza części zamiennych. Jeśli kupi się zadbane auto używane, będzie ono prezentować się równie dobrze, a samo auto oraz ewentualne części zamienne będą dużo tańsze.

Jakie marki i modele będą najlepsze?

Wśród używanych, często sprowadzanych do Polski samochodów, prym wiedzie kilka marek. Najpopularniejsze z nich to Volkswagen, Ford, Renault, Audi oraz Opel. Obecnie najwięcej takich aut sprowadzanych jest z Niemiec. Z czego to wynika? Po pierwsze Niemcy są narodem dbającym o swoje auta, więc większość z nich jest w bardzo dobrym stanie. Po drugie w Polsce bardzo łatwo jest o dostęp do zamiennych części do tych aut. Poza tym niemieckie auta powszechnie uważane są za najmniej awaryjne samochody.

Popularne są również auta sprawdzane z Francji oraz Japonii. Niemiecki raport GTU na temat używanych samochodów zestawia wiele modeli wszystkich klas i określa, które marki są bezkonkurencyjne. Dzięki tym informacjom możemy dowiedzieć się, jaką opinię mają samochody z poszczególnych roczników i klas, co pomoże w wybraniu najlepszego dla nas modelu. Jeśli chodzi o samochody miejskie, to najlepsze okazały się: Audi A1, Mazda 2 oraz Opel Adam. Najlepszym samochodem kompaktowym jest Mercedes klasy A, potem Volkswagen Golf VII oraz Audi A3. Z klasy średniej najbardziej godne polecenia są według Niemców Toyota Avensis, Mercedes klasy C oraz Audi A4. Z klasy średniej wyższej w czołówce znalazły się Audi A6, Mercedes klasy E oraz BMW serii 5. Z używanych samochodów luksusowych wysoko ocenione zostały Audi A8, Audi A7, Porsche Panamera oraz BMW serii 7. Wśród używanych aut sportowych ranking wymienia natomiast Porsche 911, Porsche Boxter oraz Mercedes SLK. Najlepsze używane minivany to natomiast Mercedes klasy B, Toyota Verso oraz Ford C-Max.

Najpopularniejsze samochody używane kupowane w ostatnich latach

Z roku na rok preferencje samochodowe Polaków nie zmieniają się. W 2016 roku najchętniej sprowadzanym modelem było Audi A4. Dużym zainteresowaniem cieszył się również używany Volkswagen Golf oraz Volkswagen Passat. W następnej kolejności kupowano Opla Astrę oraz BMW 3. W 2017 roku natomiast najchętniej kupowanymi przez Polaków używanymi autami były: Ford Focus, Opel Astra oraz Skoda Octavia. Równie często kupowane były Volkswagen Golf, Skoda Fabia, Volkswagen Passat, Ford Mondeo oraz Renault Megane. Polacy wybierali przede wszystkim auta z manualną skrzynią biegów.

Gdzie bezpiecznie kupić najlepsze używane auta?

Obecnie łatwo wyszukać i kupić wymarzone auto w internecie, gdzie możemy znaleźć dużo ofert sprzedaży od osób prywatnych. Przeglądając portale z ogłoszeniami, mamy możliwość obejrzenia zdjęć samochodu oraz przeczytania o jego specyfikacjach. Pozwala to na wstępną weryfikację. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą sprzedającą. Możemy dowiedzieć się, jak samochód był eksploatowany, zapytać, dlaczego jest sprzedawany. Ofert szukać można także na stronach internetowych konkretnych salonów oraz komisów.

Należy pamiętać, że zakup samochodu jest na tyle specyficzny, że obejrzenie zdjęć i przeczytanie o specyfikacjach nie wystarczy. Polecana jest osobista dokładna weryfikacja oraz oględziny danego samochodu, by sprawdzić, czy opis i zdjęcia nie odbiegają przypadkiem od rzeczywistego stanu auta. Ważne jest również, aby pamiętać o sprawdzeniu dokumentów, żeby uchronić się przed zakupem kradzionego samochodu.

Niezawodne auta używane można także zakupić bez korzystania z internetu w komisach, których dużym plusem jest bezpieczeństwo zakupu oraz zrzeszenie dużej liczby aut w jednym miejscu, co ułatwi porównanie i wpłynie na najlepszy wybór. Auta używane można też kupić na giełdach samochodowych.

Tekst: TB