Data modyfikacji:

Łóżko na antresoli. Dobre rozwiązanie do pokoju nastolatka

Pomysłowe rozwiązania w małych pokojach młodzieżowych są pożądane przez wszystkich rodziców. Zazwyczaj mamy dla dziecka jedynie niewielkie pomieszczenie, w którym musimy zmieścić łóżko, biurko, szafę, regał na książki, a także zostawić miejsce do rozwijania zainteresowań lub przyjmowania kolegów i koleżanek. Na niewielkiej przestrzeni nie ma mowy o ustawieniu wszystkich mebli o standardowych wymiarach. W celu zaoszczędzenia miejsca warto rozważyć możliwość zastosowania łóżka na antresoli, które będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli pokój nastolatka jest odpowiednio wysoki.

łóżko na antresoli

Łóżko na antresoli, czyli jak zaoszczędzić miejsce w pokoju młodzieżowym

W niewielkim pokoju nastolatka należy dążyć do optymalnego wykorzystania posiadanej przestrzeni. jakie łóżko do sypialni dla nastolatka wybrać? W pokojach, w których mieszka rodzeństwo, dobrym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe. Antresola natomiast będzie odpowiednia, jeśli pokój jest wysoki (np. w starym budownictwie).

W sklepach meblowych dostępne są kompletne zestawy łóżek z antresolą. Łóżko piętrowe z biurkiem będzie miało na górnym poziomie materac, a na dolnym miejsce do nauki oraz przechowywania artykułów szkolnych lub książek. Takie rozwiązanie dwa w jednym jest pożądane we wszystkich pokojach nastolatków, w których brakuje wolnej przestrzeni.

Łóżko z antresolą to coś więcej niż łóżko piętrowe. Antresola może bowiem być umieszczona na dowolnej wysokości, czego nie można powiedzieć o klasycznych dwupiętrowych łóżkach. Można też dowolnie zorganizować schodki do poziomu materaca do spania. Modne są rozwiązania polegające na umieszczeniu w schodach szuflad na drobiazgi naszego dziecka.

Pod antresolą zyskujemy miejsce do dowolnego zagospodarowania. Można w nim zorganizować miejsce do nauki z biurkiem i fotelem albo stworzyć przestrzeń do rozwijania zainteresowań dziecka. Jeśli nastolatek jest młodym rockmanem, można umieścić pod antresolą sprzęt grający i gitarę z głośnikami. Łóżko na antresoli to w niektórych przypadkach konieczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy liczy się każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni, a nie ma potrzeby, aby umieszczać w pokoju łóżko piętrowe.

Łóżko z antresolą do wysokich pomieszczeń

Jeśli pokój dziecka jest wystarczająco wysoki, ma co najmniej 2,60 cm wysokości, można pozwolić sobie na zorganizowanie w nim miejsca do spania dla nastolatka na antresoli. Nie jest to tradycyjne łóżko piętrowe. Antresola może być skonstruowana bez konieczności umieszczania pod nią konwencjonalnego stelaża znanego z łóżek piętrowych.

Można przykręcić stelaż łóżka wraz z materacem do ściany. Należy przy tym pamiętać, aby cała konstrukcja była stabilna i nie stwarzała ryzyka zawalenia się. Najlepiej stworzyć całość bez dolnego poziomu, przypominającą łóżko piętrowe.

Antresola będzie rewelacyjnym modnym rozwiązaniem w pokoju młodzieżowym, który powinien spełniać wiele zróżnicowanych funkcji – być miejscem do nauki, relaksu, spania i rozwijania zainteresowań. Łóżko na antresoli urozmaica przestrzeń i wykorzystuje ją w optymalny sposób. Może też pomóc w odpowiednim zorganizowaniu pokoju nastolatka.

Pod antresolą zyskujemy miejsce na ustawienie biurka z regałem czy też niewielkiej kanapy i stolika kawowego, przy którym nasz nastolatek będzie mógł przyjmować swoich gości. Można od razu kupić łóżko piętrowe z biurkiem, które zastąpi nam dwa lub nawet trzy meble: łóżko, biurko i regał.

Wymogi dotyczące łóżka na antresoli

Łóżko piętrowe z biurkiem, czyli kompletna antresola z meblami do pokoju dziecka, powinno spełniać określone wymagania wysokościowe. Aby móc korzystać z antresoli do spania, musi być ona „zawieszona” lub umieszczona w odległości co najmniej 1,2-1,4 m od sufitu. Taka wysokość wystarczy, aby nastolatek wygodnie położył się spać, ale na pewno nie będzie mógł przyjąć pozycji stojącej.

Jeśli pomieszczenie, w którym budujemy łóżko na antresoli, ma nie mniej niż 4,4 m wysokości, można zbudować pełnowymiarowe piętro do spania o standardowej wysokości. W połowie drogi do sufitu można zamontować duże łóżko z wygodnym materacem, a pozostanie pod nim aż 2,2 m do dowolnego zaaranżowania. Można będzie stanąć pod antresolą i umieścić pod nią biurko czy sofę wypoczynkową. Alternatywnym rozwiązaniem jest łóżko pod antresolą, na której będzie urządzone miejsce do nauki dla nastolatka.

Jak samodzielnie zbudować łóżko z antresolą?

Warto oczywiście wybrać kompletne gotowe łóżko piętrowe z biurkiem i po prostu wstawić je do pokoju młodzieżowego. Jednak większe możliwości indywidualnego dopasowania tego rozwiązania do własnych oczekiwań i warunków mieszkaniowych daje łóżko na antresoli wykonane samodzielnie.

Konstrukcję antresoli można wykonać przy użyciu drewnianych kantówek i profili stalowych. Najczęściej belki konstrukcji antresoli umieszcza się w odległości co 70-80 cm. Można zamocować stelaż do ścian bocznych pokoju lub wnęki w danym pomieszczeniu. Jego wielkość warunkuje to, w jaki sposób nasze dziecko będzie wspinać się do sypialni na antresoli. Jeśli miejsca jest bardzo mało, można wykonać prostą drabinkę lub kręcone schody, tzw. młynarskie, w większych zaś pomieszczeniach – wygodne schody jednobiegowe z półkami i szufladami.

Bardzo istotna jest podłoga pod antresolą czy pod łóżkiem piętrowym z biurkiem. Należy pamiętać, że musi ona wytrzymać nacisk i nie może uginać się pod ciężarem ciała nastolatka. Powinna być sztywna i wykonana z desek o grubości 3,2 lub 4 cm.

Istnieje także możliwość wykorzystania płyt typu OSB lub MFP o grubości 2,5 cm. Parametry te będą odpowiednie do antresoli, jeśli jej konstrukcja zakłada umieszczenie belek konstrukcyjnych co 70-80 cm. Gdy odstępy są większe, należy wykorzystać deski lub płyty podłogowe, które łączą się wygodnie na wpust i wypust. Stworzą one sztywną, odporną na uginanie podłogę, na którą położymy materac sprężynowy.

Jeśli dysponujemy niewielkim i dosyć niskim pokojem, powinniśmy zastosować łóżko piętrowe z biurkiem znajdującym się bezpośrednio pod materacem do spania. W takich pomieszczeniach lepiej sprawdzi się antresola, na której umieszczamy wyłącznie materac do spania dla dziecka, a nie pełnowymiarowe łóżko z ramą. W obu przypadkach uzyskujemy w pokoju młodzieżowym więcej wolnej przestrzeni do dowolnego zagospodarowania przez nastolatka.

Łóżko z antresolą będzie dla dziecka miejscem wypoczynku i spokojnego snu, lecz nie powinniśmy zapominać także o tym, aby w jego pokoju znalazły się meble wypoczynkowe, przy których nastolatek będzie mógł przyjmować swoich znajomych. Nie będą mieli oni przecież możliwości siedzenia na łóżku czy tapczanie do spania, ponieważ mebel ten znajdzie się na antresoli.

Dlatego dobrze jest umieścić w pokoju młodzieżowym dodatkowo małą sofę, lekkie fotele albo skrzynie z siedziskiem, dzięki którym zyskamy miejsce do przechowywania ubrań, butów, książek czy innych rzeczy naszego dziecka.