Data publikacji:

Odkurzacz z filtrem wodnym. Ranking

Odkurzacze z filtrem wodnym cieszą się popularnością, ponieważ umożliwiają efektywne pozbycie się zanieczyszczeń, kurzu, roztoczy, a także innych szkodliwych substancji, które w szczególności są uciążliwe dla alergików. Wybraliśmy najlepsze modele, jakie aktualnie są dostępne w sklepach.
najlepsze odkurzacze z filtrem

Z klasycznych odkurzaczy korzystamy już od około 100 lat. Przez ten czas konstrukcja tych niezastąpionych urządzeń AGD z pozoru nie uległa znaczącym zmianom. Wciąż za ich działanie odpowiadają bowiem różnego typu silniki elektryczne, które wprawiają powietrze w ruch, zaciągając je wraz z zanieczyszczeniami do specjalnego pojemnika/torby. Postęp technologiczny zauważalny jest jednak w przypadku wydajności i szybkości działania sprzętu oraz jego bogatej palecie dostępnych trybów funkcjonowania. Jedną z największych i stale rozwijanych innowacji, niezwykle ważnych zwłaszcza dla alergików, są odkurzacze z filtrem wodnym. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje na ich temat, w tym kluczowe wady i zalety, a także ranking polecanych modeli dostępnych w sklepach.

Czym są odkurzacze z filtrem wodnym?

Odkurzacze z filtrem wodnym posiadają dodatkową funkcję nieobecną w standardowych modelach workowych lub bezworkowych. Pochłaniane zanieczyszczenia trafiają wprost do specjalnego pojemnika wypełnionego wodą. Patent ten zapobiega nadmiernemu kurzeniu się oraz wydostaniu się z urządzenia drobinek zabrudzeń, pyłu i alergenów, które normalnie powstrzymują jedynie bardzo dobre filtry HEPA.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że powietrze opuszczające wnętrze sprzętu będzie również delikatnie nawilżone, co dodatkowo ułatwia oddychanie osobom z alergiami i innymi problemami zdrowotnymi.

Opróżnianie pojemnika z zabrudzeniami jest dość proste. Po odkurzaniu należy po prostu wylać i uzupełnić płyn. Użytkownik koniecznie musi jednak pamiętać o regularnym myciu zbiornika. Pozostawiona na dłuższy czas we wnętrzu woda mętnieje, zostawiając na ściankach kamienny osad. Na jej powierzchni z kolei zaczynają się rozwijać różnego rodzaju niepożądane mikroorganizmy.

Zalety odkurzaczy z filtrem wodnym

 • Doskonała filtracja powietrza – zbiornik na wodę skutecznie pochłania nawet najdrobniejszy kurz i alergeny, wydmuchując odświeżone i dobrze nawilżone powietrze.
 • Dodatkowe funkcje – niektóre modele odkurzaczy z filtrem wodnym pozwalają dodatkowo na czyszczenie na mokro lub pracę w trybie piorącym.

Wady odkurzaczy z filtrem wodnym

 • Cena – odkurzacze z filtrem wodnym są zazwyczaj droższe o kilkadziesiąt procent od klasycznych urządzeń workowych i bezworkowych.
 • Ciężar – odkurzacze z filtrem wodnym ważą również znacznie więcej niż standardowe modele (zazwyczaj jest to różnica kilku kilogramów), głównie za sprawą pojemnika wypełnionego wodą. Nie należą więc one do kompaktowego i łatwego w przenoszeniu sprzętu.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie odkurzacza z filtrem wodnym?

Najważniejszymi parametrami odkurzacza, na jakie zwracamy uwagę podczas zakupów, jest moc silnika urządzenia, a także pojemność zbiornika na wodę. Moc wpływa bezpośrednio na siłę ssania sprzętu, a przez to jego skuteczność podczas sprzątania. Urządzenia o dużej mocy sprawdzają się zwłaszcza podczas czyszczenia dywanów oraz wykładzin. Pojemność pojemnika na wodę, która podawana jest w litrach, zdecyduje o tym, jak dużą powierzchnię wyczyścimy bez potrzeby wymiany płynu. Do dużych domów zalecane są odkurzacze ze zbiornikami nawet powyżej 5 litrów.

Czy odkurzacze z filtrem wodnym posiadają funkcję prania?

Chociaż odkurzacze z filtrem wodnym posiadają wbudowane zbiorniki na wodę, tylko wybrane z nich posiadają funkcję prania dywanów i wykładzin. Do tego celu używają przy tym osobnego zbiornika, w którym mieszane są dodatkowo specjalne detergenty wytwarzające pianę.

Ranking odkurzaczy z filtrem wodnym


MPM MOD-30 - wyczyści każdy dywan i tapicerkę

Nie możesz sobie poradzić z doczyszczeniem dywanów w domu? MPM MOD-30 został zaprojektowany, aby poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. W dużym stopniu jest to zasługa wysokiej mocy wynoszącej 2400 W. W odkurzaczu zastosowano czterostopniowy system filtrowania, który wspomagany jest przez filtr HEPA 13 i filtr piankowy. Polski producent do zestawu dołącza różne końcówki przeznaczone nie tylko do dywanów, ale również podłóg i żaluzji. Ten model spisze się doskonale również w większych mieszkaniach i domach.

Najważniejsze cechy:

 • moc: 2400 W,
 • zastosowane filtry: wodny, piankowy, HEPA 13,
 • pojemność pojemnika na odpady: 2 l,
 • pojemność zbiornika wody: 2 l.

Thomas Perfect Air Allergy Pure - zaprojektowany dla alergików

Bezworkowy odkurzacz z filtrem wodnym firmy Thomas, który stworzony został dla osób walczących z alergiami. Za sprawą systemu dedykowanych dysz nawilżających WetJet System, wszelkie zanieczyszczenia na wlocie do pojemnika filtra wodnego są zwilżane, dzięki czemu łatwiej wiążą się z wodą w pojemniku i nie wydostają się na zewnątrz. Poza filtrem wodnym odkurzacz jest wyposażony w kilkustopniowy system filtracyjny dokładnie usuwający wszystkie alergeny i oczyszczający powietrze w pomieszczeniu. W zestawie znajdziemy kilka szczotek i końcówek między innymi przeznaczonych do czyszczenia mebli i wąskich przestrzeni.

Najważniejsze cechy:

 • moc: 1700W,
 • zastosowane filtry: wodny, HEPA,
 • pojemność pojemnika na odpady: 1,8 l,
 • pojemność zbiornika wody: 1,8 l,
 • długość przewodu: 8 m.

Thomas Aqua+ - wszechstronny odkurzacz z filtrem wodnym

Thomas Aqua+ nie jest najtańszym odkurzaczem w zestawieniu, ale do zakupu zachęca bardzo bogatym wyposażeniem i znakomitymi parametrami. Szczególnie tym urządzeniem powinni zainteresować się właściciele czworonogów. Funkcja odkurzania na mokro jest pomocna w dokładniejszym usuwaniu sierści z podłogi. Specjalnie zaprojektowana końcówka poradzi sobie z dywanami, tapicerką, a także innymi miejscami, gdzie pojawiły się ślady twojego pupila. Woda przechowywana w pojemniku zatrzymuje praktycznie każde zabrudzenie. Dzięki temu szkodliwe dla zdrowia cząsteczki nie unoszą się w powietrzu.

Thomas Aqua+ dodatkowo ma worek na kurz o pojemności 1,8 litra. W komplecie z odkurzaczem otrzymasz turboszczotkę, szczotkę do usuwania sierści, a także pięć specjalnych ssawek do różnych powierzchni i materiałów.

Najważniejsze cechy:

 • moc: 1700 W,
 • zastosowane filtry: filtr wodny, filtr higieniczny,
 • pojemność pojemnika na odpady: 1,8 l,
 • pojemność zbiornika wody: 1,8 l.

Karcher DS 6 1.195 - skutecznie zatrzymuje roztocza

Karcher w swojej ofercie ma nie tylko znakomite urządzenia przemysłowe. Odkurzacz z filtrem wodnym DS 6 został przygotowany z myślą o domach, jak i mieszkaniach. Kilkustopniowy system filtracji składa się z filtra wodnego, filtra zmywalnego, a także filtra HEPA 12.

Według producenta takie połączenie jest w stanie zatrzymać 99,5% szkodliwych pyłów znajdujących się w powietrzu. Zaletą odkurzacza jest specjalny schowek na niezbędne akcesoria. To pozwala zaoszczędzić trochę cennego miejsca i mieć jednocześnie pod ręką potrzebne końcówki. Solidnie wykonany odkurzacz wodny będzie nieocenioną pomocą każdego dnia.

Najważniejsze cechy:

 • moc: 650 W,
 • zastosowane filtry: HEPA, wodny,
 • poziom hałasu: 76 dB,
 • pojemność pojemnika na odpady: 2 l.

Sencor SVC 3001 - pojemny odkurzacz

Odkurzacz wodny firmy Sencor jest najlepszym wyborem dla osób, które szukają pojemnego urządzenia. Zbiornik na zanieczyszczenia ma 7,5 l, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle konkurencji. Do sprzątania dużych pomieszczeń biurowych lub domów z większym metrażem produkt firmy Sencor spisuje się bardzo dobrze. Plusem jest opcja pracy zarówno na mokro, jak i na sucho. Koła z gumową warstwą ochronną dbają o delikatne powierzchnie. Wysoka moc i nieco niższy poziom hałasu zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Najważniejsze cechy:

 • moc: 1400 W,
 • zastosowane filtry: zmywalny mikrofiltr,
 • poziom hałasu: 77 dB,
 • pojemność pojemnika na odpady: 7,5 l.

Hoover HY70PAR 011 - kompaktowe wymiary

Ostatni odkurzacz w naszym zestawieniu to propozycja marki Hoover. Autorska technologia pojedynczego cyklonu efektywniej przenosi zanieczyszczenia do zbiornika z wodą. W efekcie powietrze wylatujące na zewnątrz jest bardzo dokładnie oczyszczone.

Moc 700 W można z łatwością regulować w zależności od potrzeb. Pojemnik 3,5-litrowy sprawdzi się w małych i średnich mieszkaniach. W pudełku nie zabrakło przydatnych akcesoriów ułatwiających czyszczenie dywanów, a także drobnych zakamarków. Odkurzacz wodny dysponuje dobrą klasą energetyczną A, która nie obciąży znacząco rachunków za prąd. To bardzo solidny odkurzacz w atrakcyjnej cenie.

Najważniejsze cechy:

 • moc: 700 W,
 • zastosowane filtry: HEPA,
 • poziom hałasu: 80 dB,
 • pojemność pojemnika na odpady: 3,5 l.
Autor:Michał Kułakowski