Data publikacji:

Jaki odkurzacz będzie najlepszy? Kompleksowy poradnik zakupowy

Dziś trudno wyobrazić sobie sprzątanie mieszkania czy domu bez posiadania odpowiedniego odkurzacza. Dzięki niemu już w kilka minut możemy pozbyć się drobinek kurzu, zanieczyszczeń, rozsypanej mąki czy sierści zwierząt. To jedno z tych urządzeń, których nie może u nas zabraknąć. Trudno jednak zdecydować się na konkretny model, gdy mamy tak szeroki wybór. Sprawdźmy zatem, czym powinniśmy się kierować w trakcie zakupu, jakie rodzaje odkurzaczy możemy znaleźć oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę. Podpowiadamy, jaki odkurzacz będzie najlepszy.

odkurzacz

Jaki odkurzacz wybrać?

Przed zakupem musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które później ułatwią nam poszukiwania konkretnego modelu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na metraż mieszkania lub domu oraz typ sprzątanej powierzchni. Niektórzy mają w swoich wnętrzach tylko podłogi wykonane z paneli lub płytek, a u innych przeważają wykładziny czy dywany z długim włosiem.

Istotne jest także to, czy w domu mieszkają zwierzęta. Ich sierść pojawia się wszędzie, więc będziemy odkurzać częściej i będziemy potrzebować urządzenia o większej mocy ssania. Warto też pomyśleć o alergikach. Czy któryś z domowników cierpi na nią? Jeśli tak, będziemy musieli poszukać odkurzacza z odpowiednimi filtrami, który zadba o prawidłowe oczyszczanie mieszkania.

Odkurzacz do domu. Jaki typ wybrać?

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na typy odkurzaczy, z którymi możesz się spotkać. Dzięki różnym rodzajom jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie najbardziej optymalne do naszego domu.

Odkurzacze bezprzewodowe

To nowoczesne rozwiązanie, które rewelacyjnie sprawdza się w sytuacji, gdy nie chcemy przejmować się podłączaniem odkurzacza do gniazdka elektrycznego. Odnajduje się w domach i mieszkaniach piętrowych lub tych o dużej powierzchni. Możemy swobodnie sprzątać, nie myśląc o ciągłym przepinaniu urządzenia.

Odkurzacze piorące

Wielofunkcyjne urządzenia, dzięki którym nie tylko odkurzymy mieszkanie, ale i wypierzemy dywany, wykładziny czy tapicerkę. Jeśli w naszym domu przeważa taki typ podłóg, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Jest ono pomocne szczególnie wtedy, gdy mieszkają z nami zwierzęta lub małe dzieci. Wtedy łatwo o plamy, które takim odkurzaczem bez problemu usuniemy.

Odkurzacze automatyczne

Kolejne nowoczesne rozwiązanie, które sprząta za nas. Samodzielnie porusza się po podłodze i oczyszcza ją, gdy my śpimy, jesteśmy na spacerze czy po prostu siedzimy na kanapie.

Odkurzacze klasyczne workowe

To opcja najbardziej znana i popularna w wielu domach. Jest ona również najtańsza. Sprawdza się u osób, które mają czas na odkurzanie i regularną wymianę worków. Odnajdują się w mniejszych domach.

Odkurzacze klasyczne bezworkowe

Ich jedyną różnicą od poprzedniego rodzaju jest zastąpienie worka pojemnikiem, który raz na jakiś czas musimy samodzielnie opróżnić i wyczyścić.

Jak wybrać najlepszy odkurzacz? Ważne parametry

Jaki odkurzacz wybrać? Jednym z podstawowych parametrów urządzenia jest kabel i jego długość. Warto uwzględnić ją, biorąc pod uwagę metraż swojego mieszkania. Czy będzie on wystarczający, aby spokojnie posprzątać dom, bez ciągłego przełączania odkurzacza? Jeśli jest to dla nas problematyczne, możemy wybrać model bezprzewodowy, pionowy. To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które posiada wielu zwolenników. Trzeba jednak sprawdzić, jak długo wytrzymuje bateria takiego odkurzacza. Po sprzątaniu musimy go naładować, aby ponownie móc z niego korzystać.

Warto także sprawdzić wagę odkurzacza. Jeśli zamierzamy codziennie czyścić podłogę (przy dzieciach lub zwierzętach bywa, że robimy to nawet kilka razy dziennie...), to lepiej wybrać lekki model. To istotne także wtedy, gdy mamy piętrowy dom lub progi, przez które musimy przenosić urządzenie.

Nikt nie lubi hałasu, więc i głośność odkurzacza jest nie bez znaczenia. Jaki odkurzacz się sprawdzi, gdy zależy nam na ciszy? Obecnie najcichsze modele generują odgłosy na poziomie 56 decybeli, które możemy porównać do odgłosów rozmowy. Wiele odkurzaczy utrzymuje natężenie hałasu na poziomie ok. 80 decybeli. Jeśli mamy w domu małe dzieci lub jesteśmy szczególnie wrażliwi na dźwięki, to ten parametr będzie miał dla nas istotne znaczenie.

I oczywiście jeszcze moc ssania, czyli jeden z najważniejszych parametrów odkurzaczy. Musimy dostosować ją do powierzchni, którą posiadamy w domu. Najbardziej wygodnym i optymalnym rozwiązaniem jest zakup takiego modelu, który posiada możliwość regulacji mocy. Jeśli odkurzamy panele czy płytki nie będziemy potrzebowali wysokiej mocy ssania. Jednak przy czyszczeniu dywanów z długim włosiem czy sprzątaniu sierści zwierząt z wykładziny przyda się nam moc nawet 800 W. Obecnie odkurzacze oferują moc w przedziale zwykle 250-800 W.

Jaki odkurzacz bezprzewodowy?

Myśląc o odkurzaczu bezprzewodowym, przede wszystkim musimy sprawdzić czas jego pracy. Jeśli posiadamy większy dom, warto, by urządzenie mogło pracować minimum 30 minut. To optymalny czas, który pozwoli nam na faktyczne wysprzątanie podłóg. Istotne są również akcesoria dołączone do odkurzacza. Brak kabla, jego lekkość oraz kształt umożliwiają dotarcie do wszystkich zakamarków. Do tego potrzebne są nam jednak odpowiednie końcówki. Turboszczotka pomaga z łatwością pozbyć się sierści czy okruchów z wykładzin. Jeśli posiadamy dywany z długim włosiem, warto zdecydować się na model z odpowiednią, delikatną ssawką.

Jaki odkurzacz piorący do domu?

Zakup odkurzacza piorącego powinni rozważyć przede wszystkim alergicy oraz astmatycy. To niezwykle wydajne urządzenie, które pozwala na dogłębne wyczyszczenie podłóg z zalegającego w nich kurzu, zanieczyszczeń, roztoczy, włosów czy sierści zwierząt. Tradycyjnie składa się z dwóch pojemników: jednego na czystą wodę i drugiego na płyn wyssany w trakcie czyszczenia. Taki odkurzacz efektywnie czyści dywany, wykładziny, tapicerki jak i panele! W trakcie zakupu trzeba jednak sprawdzić jego wagę oraz poziom głośności, bo niektóre modele mogą być męczące w częstej obsłudze.

Odkurzacze automatyczne

Roboty sprzątające to opcja dla tych, którzy lubią, gdy mieszkanie sprząta się samo. Dzięki swojemu oprogramowaniu odkurzacz szybko poznaje rozkład pomieszczeń i dokładnie czyści każde z nich. Bez problemu usuwa brud spod łóżka, stołu czy szafy. Dodatkowo większość modeli jest cicha, więc może pracować nawet w nocy, gdy my śpimy. To świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych oraz posiadających kilkoro dzieci. Odkurzacz możemy obsługiwać poprzez aplikację mobilną, wkładając w to praktycznie żaden wysiłek.

Dobry odkurzacz workowy. Jaki wybrać?

Odkurzacze workowe są zwykle najtańszą opcją i sprawdzają się w wielu domach. Ich podstawową wadą jest konieczność wymiany worka. Jednak niektóre modele posiadają specjalne filtry, które umożliwiają dokładne czyszczenie, bezpieczne dla alergików. Ciekawą opcją są także akcesoria. Niektóre modele posiadają ssawki, dzięki którym odkurzymy nawet rolety czy zasłony. Przy zakupie takiego odkurzacza warto przede wszystkim sprawdzić moc ssania, długość kabla oraz dołączone ssawki.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe pracują praktycznie tak samo, jak modele z workami. W trakcie zakupu warto jednak sprawdzić rozmiar pojemnika - im większy, tym rzadziej będziemy musieli opróżniać go z nieczystości. I tutaj powinniśmy spojrzeć na dołączone akcesoria, długość kabla, moc ssania czy głośność. To wygodna opcja, dzięki której odkurzymy różne powierzchnie.

Autorka: Aleksandra Bartosik