Data modyfikacji:

Ranking odkurzaczy. Jaki odkurzacz kupić?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zapoznaj się z charakterystykami poszczególnych typów tego urządzenia. Automatyczny, bezworkowy, wodny, a może tradycyjny? Sprawdź opisy wszystkich 9 rodzajów odkurzaczy i ranking najciekawszych modeli.

Ranking polecanych odkurzaczy

Szukasz odkurzacza do domu i nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź popularne odkurzacze tradycyjne, automatyczne, parowe czy piorące.

Nowoczesny odkurzacz – jaki kupić?

Odkurzacz to niezbędne urządzenie w każdym domu. Sprząta podłogi i dywany, usuwając kurz i zanieczyszczenia, a niektóre nowoczesne modele pozwalają nawet czyścić posadzki i meble na mokro. Zanim zdecydujesz, jaki odkurzacz kupić, zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów.

Moc

Po pierwsze – moc. Decyduje ona o skuteczności urządzenia. Odkurzacze tradycyjne muszą zawierać informację o klasie efektywności energetycznej od A do G. Mówi o tym, jak szybko usuniesz zanieczyszczenia z określonych powierzchni. Osobno określa się skuteczność na dywanie (A-F) i podłodze (A-E). Przykładowo, urządzenie klasy A w przypadku dywanów zbiera co najmniej 91% kurzu, zaś w przypadku podłóg – 111% (to znaczy, że szczotka odkurza również brud po bokach).

Rodzaj filtra

Drugą istotną kwestią jest rodzaj filtra. Najmniej skuteczne są filtry tkaninowe, nieco lepsze – papierowe. Filtry wodne zatrzymują zanieczyszczenia w zbiorniku z płynem, zaś HEPA to najlepszy rodzaj filtra, który niweluje również alergeny.

Inne

Oprócz tego sprawdź, jaką wagę ma wybrany odkurzacz, zasięg kabla, a także poziom hałasu. Zwróć uwagę również na rodzaj dołączonych końcówek.

Rodzaje odkurzaczy

Wreszcie, jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz kupić, musisz najpierw zdecydować się na jego rodzaj. Wyróżniamy następujące typy odkurzaczy (kolejność alfabetyczna):
 • automatyczne
 • bezprzewodowe
 • bezworkowe
 • parowe
 • pionowe
 • piorące
 • ręczne
 • tradycyjne
 • wodne
Poniżej znajdziesz opisy każdego z nich.

Odkurzacz automatyczny

Odkurzacz automatyczny to niezwykle wygodne urządzenie, które sprząta mieszkanie bez twojej pomocy. Możesz zaprogramować go na czas, gdy jesteś w pracy lub obserwować, jak sprząta, leżąc na kanapie. Zazwyczaj przyjmuje postać dużego krążka przemieszczającego się po podłodze.Taki odkurzacz automatycznie dostosowuje moc ssania, omija przeszkody, a na koniec samodzielnie podłącza się do ładowania. Nowoczesne modele można sterować z poziomu aplikacji. Odkurzacz automatyczny jest niezwykle wygodny. Do jego wad należą cena oraz mała pojemność zbiornika.

Odkurzacz bezprzewodowy

Odkurzacz bezprzewodowy to niesłychanie wygodne urządzenie. Nieraz z pewnością plączący się kabel doprowadzał cię do białej gorączki. Tutaj nie ma tego problemu. Nie musisz co chwilę przełączać odkurzacza z gniazdka do gniazdka, a także denerwować się ciągnącym się kablem. Jego wadą może być krótki czas działania na akumulatorze, co przysparza problemów szczególnie w przypadku dużego mieszkania.

Odkurzacz bezworkowy

W odkurzaczu bezworkowym zanieczyszczenia lądują w specjalnym pojemniku, który co jakiś czas należy opróżniać. Jest tańszy w eksploatacji niż tradycyjne urządzenie, gdyż nie trzeba kupować specjalnych worków. Wadą tego odkurzacza jest konieczność czyszczenia zbiornika, co może być kłopotliwe w przypadku alergików. Jeżeli szukasz takiego urządzenia, sprawdź nasz ranking odkurzaczy bezworkowych.

Odkurzacz parowy

Odkurzacz parowy czyści powierzchnie za pomocą gorącej pary, którą emituje w kierunku zabrudzenia. Po zmiękczeniu plamy zasysa brud do środka. Doskonale nadaje się do powierzchni każdego typu, bez problemu wyczyścisz nim nawet kafelki w łazience. Gorąca para skutecznie zabija bakterie i roztocza bez dodatku chemicznych detergentów. Jego wadą jest wysoka cena oraz fakt, że zazwyczaj zbiornik na brud ma dosyć małą pojemność.

Odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy to kolejne wygodne urządzenie. Ergonomiczna budowa ułatwia użytkowanie, nie trzeba bowiem schylać się ani ciągnąć go za sobą. Często przyjmuje postać bezprzewodową, co eliminuje problem plączącego się kabla. Droższe modele mogą przekształcać się w odkurzacz ręczny lub nawet wodny. Jego wadą jest stosunkowo mała pojemność.

Odkurzacz piorący

Odkurzacz piorący to wszechstronne urządzenie, które nie tylko zbierze kurz i pył, ale również usunie plamy z dywanów czy tapicerki. Posiada specjalny zbiornik na wodę oraz detergent, dzięki czemu skutecznie czyści zabrudzone powierzchnie miękkie, szorując je specjalną szczotką. Do jego wad należą wysoka cena oraz spora waga i rozmiar.

Odkurzacz ręczny

Odkurzacz ręczny to bardzo wygodny sprzęt, który pozwala dotrzeć w najgłębsze zakamarki. Świetnie radzi sobie podczas sprzątania samochodu, szafek czy też kanapy. Jest lekki i poręczny, a także niedrogi. Jego wadą jest fakt, że nadaje się jedynie do małych powierzchni oraz krótki czas pracy akumulatora. Pomocny w wyborze urządzenia będzie na pewno ranking odkurzaczy ręcznych.

Odkurzacz tradycyjny

Tradycyjnego odkurzacza workowego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest on zasilany poprzez kabel, a zebrane zanieczyszczenia wpadają do specjalnego worka, który trzeba co jakiś czas wymieniać. Poza tym to najtańsza opcja. Wady takiego odkurzacza to plączący się kabel, nieporęczność oraz konieczność wymieniania worków.

Odkurzacz wodny

Na końcu zestawienia znajduje się odkurzacz wodny. To nowoczesne urządzenie zamiast tradycyjnego filtra zawiera niezwykle efektywny filtr wodny. Zassane zanieczyszczenia gromadzone są w specjalnym zbiorniku z cieczą, która skutecznie je eliminuje. Taki odkurzacz usuwa kurz i roztocza oraz dodatkowo nawilża powietrze. Do jego wad należą konieczność systematycznego czyszczenia zbiornika oraz dość wysoka cena.

Polecane modele odkurzaczy – ranking

Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz kupić, sprawdź konieczne nasz ranking. Znajdziesz w nim najciekawsze modele różnych typów.

Thomas Aqua+ Pet & Family Plus – odkurzacz wodny czyszczący plamy i sierść

Zastanawiasz się, jaki odkurzacz wodny kupić? Model marki Thomas to świetne urządzenie, które skutecznie radzi sobie nie tylko z kurzem i brudem, ale również z sierścią zwierząt. Znajdująca się w nim woda zatrzymuje zanieczyszczenia, zapobiegając ich unoszeniu się w przestrzeni, a mnogość ssawek pozwala dotrzeć w każde miejsce. Sprząta zarówno na mokro, jak i na sucho, zaś plamy na dywanach nie mają z nim żadnych szans.
 • rodzaj: wodny
 • filtr: wodny Aqua+, Hepa 13
 • pojemność: 1,8 l
 • moc: 1700 W


Zelmer Odyssey ZVC307XT – klasyczny i niedrogi

Zelmer ZVC307XT to niedrogie, lekkie urządzenie, wygodne w użytkowaniu i skuteczne w działaniu. Duża moc gwarantuje dokładność sprzątania, zaś nowoczesny filtr zatrzymuje 95% bakterii, pyłków czy roztoczy. Posiada następujące klasy skuteczności: energetyczna – B, odkurzania podłóg – A, odkurzania dywanów – C, reemisji kurzu – A.
 • rodzaj: tradycyjny
 • filtr: EPA E11
 • pojemność: 3,5 l
 • moc: 890 W


iRobot Roomba 896 i 980 – kultowy odkurzacz automatyczny z mnóstwem funkcji

Roomba marki iRobot to kultowe urządzenie, które musiało znaleźć się w naszym rankingu odkurzaczy. Obecnie najlepszym modelem jest 980, jednak starszy 896 dorównuje mu w wielu aspektach. Jest zaś znacznie tańszy, dlatego zostaną tutaj opisane obydwa. Odkurzacze działają w innowacyjnej technologii AeroForce, gwarantującej o 50% większą wydajność sprzątania. Funkcja iAdapt pozwala im nawigować między meblami i pomieszczeniami, zaś Cliff Detect zapobiega spadaniu ze schodów. Dzięki technologii Dirt Detect odnajdują miejsca najbardziej zabrudzone, aby się na nich skoncentrować, a dzięki funkcji Anti-Tangle nie zaplątują się w kable.  Roomba iRobot ładuje się automatycznie, zaś technologia CLEAN umożliwia sterowanie nim z poziomu aplikacji nawet wtedy, gdy nie ma cię w domu. Model 980 posiada dodatkowo funkcję Carpet Boost, która umożliwia dostosowanie mocy do sprzątanej powierzchni.
 • rodzaj: automatyczny
 • filtr: AeroForce, Hepa
 • pojemność: 0,6 l
 • moc: nie dotyczy

Dyson V8 Absolute – bezkonkurencyjny odkurzacz bezprzewodowy

Zwycięzcą rankingu najlepszych odkurzaczy zostaje Dyson V8 Absolute. Nie bez przyczyny marka Dyson jest uznawana za pioniera w dziedzinie sprzątania. To bezprzewodowe urządzenie gwarantuje do 40 minut ssania bez najmniejszego spadku mocy, zaś silnik 15 cyklonów 2 Tier Radial pozwala zebrać nawet drobny kurz. Odkurzacz może przekształcić się w urządzenie ręczne czy mini narzędzie z silnikiem, a wyrzutnik brudu umożliwia szybkie i bezproblemowe usunięcie kurzu. Dyson V8 jest wygodny, niezwykle skuteczny i prosty w obsłudze. To świetny wybór do każdego domu.
 • rodzaj: pionowy, ręczny, bezworkowy
 • filtr: Hepa, zmywalny typu lifetime
 • pojemność: 0,54 l
 • moc: nie dotyczy