Pochodzi z Chin, gdzie niegdyś była traktowana jak lekarstwo, a jej wiek liczony jest w tysiącach. Ma delikatny, lekko gorzkawy smak. Można ją parzyć na wiele sposobów, w zależności od tego, jakie walory chcemy z niej wydobyć. Przypisuje się jej wiele cudownych właściwości, między innymi: wspomaganie odchudzania, zmniejszenie ryzyka wystąpień nowotworów, a nawet spowalnianie procesów starzenia. Parzenie zielonej herbaty jest uznawane za prawdziwą sztukę. Jak to robić, by wydobyć z niej najwięcej prozdrowotnych właściwości?
Zielona herbata skrywa ogrom dobroczynnych witamin i minerałów, które pomagają uporać się z wieloma schorzeniami, a nawet zapobiegać groźnym chorobom. Od wieków uznawana jest za sposób na długowieczność i urodę. Stanowi jeden z filarów naturalnej medycyny chińskiej. Dziś jest niezwykle popularna na całym świecie. Parzenie zielonej herbaty może jednak stanowić wyzwanie – przez znawców tematu uznawana jest za jedną z najtrudniejszych w przygotowaniu.
Mało kto wie, że pochodzi ona z tego samego drzewa herbacianego, co herbata czarna i herbata czerwona. Różnią się tylko procesem przygotowania i wymogami dotyczącymi parzenia. Naukowcy zalecają wypijanie kilku filiżanek dziennie. Przyjrzyjmy się więc największym zaletom zielonej herbaty.
Regularne picie herbaty zielonej pomoże ci poprawić zdrowie, koncentrację i urodę. Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, królowa herbat powinna zagościć w twoim jadłospisie. Sprawdź, jak herbata zielona działa na organizm!
Zielona herbata przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej dzięki zawartym w niej kofeinie i katechinom. Poprawia również wrażliwość na insulinę i tolerancję glukozy. Przeprowadzono wiele badań potwierdzających jej korzystny wpływ na odchudzanie, jednak samo wypicie kilku filiżanek zielonej herbaty w ciągu dnia nie sprawi, że schudniemy.
Pamiętaj jednak, że zielona herbata wspomaga odchudzanie, ale nie odchudza. Należy stosować ją jako uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej.
Herbata zielona hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudza go do wydzielania soków trawiennych. Zawiera fluor chroniący zęby przed próchnicą. Dzięki działaniu moczopędnemu pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca. Dzięki flawonoidom wzmacnia naczynia krwionośne
Jest bogata w witaminy i minerały. Zawarte w niej garbniki zapobiegają nowotworom, a dzięki drugiemu parzeniu herbaty możemy uzyskać działanie wyciszające.
Dzięki polifenolom zielona herbata hamuje powstawanie wolnych rodników, które są przyczyną degradacji DNA i starzenia się organizmu. Zmniejsza również szkodliwe skutki promieniowania ultrafioletowego.
Herbatę zieloną możemy zaparzać w zaparzaczu, zażywać tabletki z jej wyciągiem, stosować kremy zawierające jej cenne składniki, a nawet znajdziemy krople do oczu z zieloną herbatą w składzie.
Zielona herbata ma udowodnione działanie pobudzające, dlatego z powodzeniem może zastąpić ci kawę. Jej picie wspomaga koncentrację i pamięć, a także ułatwia sprawne radzenie sobie ze stresem.
Warto wiedzieć, że zielona herbata niejedno ma imię – występuje pod wieloma gatunkami, które różnią się pomiędzy sobą pod względem smaku. Herbata Chun Mee ma wyczuwalne korzenne nuty, z kolei Genmaicha jest o wiele słodsza. Warto eksperymentować, by znaleźć herbatę zieloną, która najbardziej będzie ci odpowiadać.
Jak parzyć zieloną herbatę? Nie wystarczy zalać jej wrzątkiem, aby poprawnie ją zaparzyć. Jeśli chcesz wydobyć z niej maksimum dobroczynnych właściwości dowiedz się, jak robić to zgodnie z zasadami.
Do parzenia zielonej herbaty będziesz potrzebować:
Parzenie zielonej herbaty krok po kroku
Ciekawą odmianą herbaty zielonej jest matcha, przyjmująca postać miałkiego proszku. To jedna z najbardziej wykwintnych herbat japońskich, a jej parzenie jest prawdziwym rytuałem. Matcha wykazuje silne działanie pobudzające, a jednocześnie wspaniale relaksuje.
Parzenie zielonej herbaty po japońsku odbywa się zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w przypadku jej liściastej odmiany. Matchę wsypuje się do specjalnej czarki, zalewa odrobiną wody, a następnie energicznie ubija za pomocą specjalnej miotełki.
W upalne dni zielona herbata może okazać się znakomitym i orzeźwiającym napojem. Aby przygotować domową ice tea, zaparz herbatę zgodnie z poprzednią instrukcją, a następnie pozostaw do ostudzenia. Gdy herbata uzyska temperaturę pokojową, możesz włożyć ją do lodówki na godzinę. Następnie wyjmij ją, dodaj kostki lodu oraz plasterki świeżej cytryny.
Odpowiednie parzenie zielonej herbaty wymaga odrobiny wprawy, jednak gdy już uda ci się ją uzyskać, docenisz smak i zapach tego wyjątkowego napoju. Pij herbatę zieloną, by cieszyć się świetną formą umysłową i zdrowiem. Jej niesamowite działanie potwierdza wielowiekowa, wschodnia tradycja.